Wyróżnia się albinizm wrodzony oraz albinizm nabyty. Częstość występowania wszystkich postaci bielactwa na świecie wynosi ok. 1:15000, ale w pewnych grupach etnicznych albinizm występuje dużo częściej. Dotyczy to między innymi populacji Igbo w Nigerii (1:1000–2000) i Indian Kuna zamieszkujących archipelag wysp San Blas (7:1000).
>>> Zobacz także:
- Albinos rozchwytywanym modelem
- Modelka z bielactwem: nie poddam się!
- Wołali na nią krowa i zebra. Modelka z bielactwem
Albinizm wrodzony (bielactwo wrodzone) - przyczyny i objawy
Albinizm wrodzony (zwany także bielactwem wrodzonym) to choroba genetyczna, która polega na tym, że w organizmie brakuje enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę.
Albinizm jest dziedziczny - odpowiada za niego gen recesywny, co oznacza, że jeśli oboje rodzice są heterozygotyczni pod względem genu aktywności tyrozynazy, to istnieje 25 proc. prawdopodobieństwo, że ich dziecko urodzi się z albinizmem.
Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Oczy ludzi z albinizmem mają natomiast najczęściej kolor bladoniebieski. Jednakże zdarza się, że z powodu braku wystarczającej ilości pigmentu – tęczówka jest bezbarwna i widać przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę.
Albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych, dlatego latem muszą stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami. Osoby z albinizmem mają też duże problemy z oczami - cierpią na fotofobię, oczopląs i ciężkie zaburzenia widzenia.
Albinizm wrodzony jest niestety chorobą nieuleczalną.
Albinizm nabyty (bielactwo nabyte) - przyczyny, objawy, leczenie
Częściej występującym rodzajem albinizmu jest albinizm nabyty (zwany także bielactwem nabytym), który zazwyczaj ujawnia się dopiero po 10. lub nawet 20. roku życia.
Objawem albinizmu nabytego jest powstawanie i powiększanie się jasnych plam na ciele. Dochodzi do tego na skutek obumierania melanocytów – komórek odpowiedzialnych za prawidłowe zabarwienie skóry. W przypadku albinizmu nabytego komórki barwnikowe znikają najczęściej w miejscu zgięć - łokci, nadgarstków, pod kolanami i za uszami.
Do przyczyn albinizmu wrodzonego specjaliści zaliczają m.in.:
- wadliwe działanie mechanizmów oksydacyjnych,
- nieprawidłowości w układzie immunologicznym wywołujące uszkodzenie melanocytów,
- nieprawidłowości i zaburzenia niektórych funkcji układu nerwowego,
- urazy mechaniczne skóry, np. zadrapania.
W przypadku albinizmu wrodzonego stosuje się leczenie farmakologiczne, miejscowe, a także naświetlanie lampami PUVA, które poprawia wygląd skóry i zmniejsza widoczność jasnych plam.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN