Świat

Chengdu – stolica Syczuanu: najciekawsze miejsca i atrakcje

Świat

Aktualizacja:
kiszon pascal/Getty Images

Chengdu (Chiny) to miasto o wielowiekowej historii, sięgającej XI wieku p.n.e. Chengdu to miejsce, w którym nowoczesna, przemysłowa i biznesowa tkanka miejska łączy się z tradycją i wieloma historycznymi zabytkami. Poznaj historię i atrakcje Chengdu.

Chengdu, stolica prowincji Syczuan, leży w środkowych Chinach. Słynie m.in. z kuchni syczuańskiej i jednego z największych ośrodków badawczo-hodowlanych pand wielkich, gdzie prowadzi się badania nad rozmnażaniem i ochroną tego gatunku. W Chengdu znajdziemy też wiele innych atrakcji, jak np. buddyjski klasztor Wenshu i bogaty w kompleksy świątynne rejon Dujiangyan, w którym do dziś działa starożytny bezzaporowy system nawadniania pól.

Chengdu – nowoczesne miasto z tradycyjną kuchnią syczuańską

Chengdu (Chiny) to miasto z wielowiekową historią. Już w XI wieku p.n.e. znajdowała się tutaj stolica państwa Shu, które w 316 roku p.n.e. zostało podbite przez państwo Qin. W swojej długiej historii Chengdu było świadkiem wielu konfliktów i znajdowało się pod władzą różnych dynastii, ale w każdej z epok odgrywało bardzo istotną rolę.

Chengdu położone jest na wysokości ok. 500 metrów n.p.m. i zamieszkiwane przez ponad 11 milionów mieszkańców. Współczesna stolica Syczuanu to nowoczesne miasto z licznymi wieżowcami i drapaczami chmur. Posiada rozwinięty przemysł ciężki i lekki, głównie metalurgiczny, chemiczny, tekstylny i włókienniczy, ale coraz większe znaczenie dla gospodarki Chengdu ma turystyka. W mieście tworzone są nowe strefy urbanistyczne, które mają na celu zwiększenie komfortu mieszkańców. Zakładają one między innymi powstawanie nowych osiedli mieszkaniowych w otoczeniu parków, do których odległość ma wynosić nie więcej niż dwie minuty spaceru.

Chengdu wraz z pobliskim Chongqing uznawane jest za stolicę regionalnej kuchni, czyli kuchni syczuańskiej. Charakteryzuje się ona odważnymi połączeniami smaków (np. zupy kwaśno-ostre) i wysoką pikantnością potraw. Do sztandarowych przypraw kuchni syczuańskiej należą imbir, cebula, czosnek, pieprz syczuański i papryczki chilli. Te ostatnie zostały sprowadzone do Syczuanu przez żeglarzy portugalskich w XVI wieku i błyskawicznie zyskały uznanie tutejszych mieszkańców. Doskonałym świadectwem związku między kuchnią regionu a Chengdu jest działająca w mieście od 1985 roku Syczuańska Akademia Sztuki Kulinarnej. Zwiedzając liczne atrakcje Chengdu, warto wstąpić do lokalnych knajpek i restauracji, aby samemu doświadczyć nietuzinkowych smaków Syczuanu.

Chengdu – atrakcje miasta

Chengdu od lat znajduje się na liście dziesięciu miejsc najchętniej odwiedzanych w Chinach przez Europejczyków. Wilgotny, ale ciepły klimat, szeroka oferta noclegowa (wiele hoteli pięciogwiazdkowych) i multum atrakcji przyczyniają się do wzrostu popularności miasta. Jakie atrakcje Chengdu są warte zobaczenia?

  • Chińska baza badawczo-hodowlana pandy wielkiej (lub inaczej: Ośrodek Pand Chengdu) – to jeden z największych ośrodków badawczych i hodowlanych pand wielkich na świecie. Powstał w 1987 roku, początkowo opiekując się sześcioma pandami. W chwili obecnej na terenie ośrodka żyją aż 83 pandy. Jest to niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, z jakim trudem rozmnażają się te zwierzęta nawet (lub szczególnie) na wolności. W ośrodku możemy poznać historię pand i zobaczyć je na żywo.
  • Dujiangyan – region w Chengdu i jednocześnie najstarszy system nawadniania bez zapór, który uznawany jest za cud chińskiej nauki. Powstał w III wieku p.n.e. i działa do dzisiaj. W pobliżu możemy zobaczyć górę Qingcheng wraz ze świątynnym kompleksem taoistycznym. W jego skład wchodzi wiele odrębnych świątyń i kapliczek, a także Pałac Shangqing, wybudowany za czasów dynastii Jin (265–420 r. n.e.). Starożytna zabudowa charakteryzuje się mistycznymi i urokliwymi czerwonymi kolorami.
  • Klasztor Wenshu – doskonale zachowana świątynia buddyjska, na terenie której zobaczymy szereg atrakcyjnych zabytków, takich jak Pagoda Tysiąca [Wcieleń] Buddy (Thousand Buddha Pagoda), komnata trzech największych adeptów nauk buddyjskich (Hall of Three Sages of the West), ozdobne wejście główne (Mahavira Hall) i wiele innych.

W Chengdu znajduje się również wiele parków krajobrazowych i miejskich. Warto udać się tam na spacer, aby w otoczeniu niesamowitej przyrody poczuć mistyczny klimat tego chińskiego miasta. Szczególne wrażenie robi Mt. Tazi Park, park ptaków, a także Xinhua Park, gdzie można popływać łódką po stawie. W Chengdu znajdziemy także wiele parków rozrywki, w których można odbyć przejażdżkę kolejką górską.

Będąc w Chengdu, warto rozważyć podróż do pobliskiego miasta Leshan (odległość ok. 137 km). Znajduje się tam bowiem gigantyczny, wydrążony w skale pomnik Buddy, który ma ponad 1200 lat. W 1996 roku pomnik Buddy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz wideo: Chińskie Chengdu otworzyło pięć nowych linii metra. "Całkowita długość tras przekroczyła u nas już 500 kilometrów"

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości