Styl Życia

Hayato Kitabande od 17 lat mieszka w Polsce. Ma wyjątkową pasję, choć na początku spotkał się z odrzuceniem

Styl Życia

Hayato Kitabande od 17 lat mieszka w Polsce. Ma wyjątkową pasję, choć na początku spotkał się z odrzuceniem

Hayato Kitabande od lat interesuje się historią oraz sztuką wojenną. Dziś z powodzeniem realizuje swoją pasję, jednak los, a przede wszystkim ludzie, nie zawsze mu sprzyjali. Dzięki historii udało mu się odnaleźć w nowym kraju.

Japończyk w Warszawie

Hayato Kitabande wychował się w Japonii, ale od 17 lat mieszka w Polsce. Jego wielką pasję są historyczne rekonstrukcje. Jeszcze będąc dzieckiem dołączył do ZHP, wtedy też po raz pierwszy miał na sobie mundur. Kiedy był starszy, zapragnął dołączyć do grupy organizującej wojskowe inscenizacje. Niestety, spotkał się z odmową. Usłyszał, że "Azjata nie pasuje do polskiego munduru".

- Byłem trochę smutny na początku - wspomina.

Jak jednak słusznie zauważa, w polskim wojsku nie brakowało cudzoziemców. W końcu nawet w Powstaniu Warszawskim brał udział Nigeryjczyk. Z czasem Hayato znalazł na szczęście inną, bardziej otwartą, grupę rekonstrukcyjną.

Jak odnaleźć swoją tożsamość?

Hayato, jak na pasjonata historii i sztuk wojennych przystało, może pochwalić się imponująca kolekcją mundurów. Najcenniejszy z nich ma naszywkę 442 Pułku Piechoty. Jednostka ta była utworzona przez żołnierzy amerykańskiej pochodzenia azjatyckiego. Kitabande pokonał szlak, którym szli - od Salerno do Monte Casino. Dzięki lekcji historii udało mu się odnaleźć siebie.

- Podoba mi się to jego zdecydowanie i chęć rozwijania się. Te cechy Hayato mi imponują - powiedział Daniel Cichorski, przyjaciel Hayato.

Mimo że Kitabande urodził się w Japonii, to sam mówi o sobie, że jest "warszawskim cwaniakiem".

- Z jednej strony jestem bardzo zaradny jako Polak, ale też bardzo zdyscyplinowany jako Japończyk. Mogę to wszystko połączyć - tłumaczy.

Oprócz historii, Hayato ma jeszcze jedną pasję - na co dzień oprowadza po Łazienkach grupy wycieczkowe z Japonii i innych krajów. Prawdziwy człowiek orkiestra!

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Alicja Myśliwiec
Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0