78. rocznica wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie
78 lat temu, 6 sierpnia 1945 r. o godzinie 8:15 na Hiroszimę zrzucona została amerykańska bomba atomowa "Little boy". Zrujnowane miasto odbudowano, ale jego mieszkańcy i odwiedzający nie zapominają o tej tragedii. Co roku odbywają się uroczystości poświęcone pamięci tysięcy ofiar. W 2023 r. w obchodach wzięło udział około 50 tys. osób. Rozpoczęły się one o 8:15, minutą ciszy. Następnie głos zabrał burmistrz miasta Kazumi Matsui i po raz kolejny zwrócił uwagę na to, jakim zagrożeniem dla świata jest broń nuklearna, która jest obecnie w posiadaniu armii niektórych państw. Podkreślił, że ludzkość powinna dążyć do rezygnacji z tego typu broni.
Atak atomowy na Hiroszimę
Bomba, nazwana "Little Boy", pierwsza z dwóch użytych jak dotąd w wojnach bomb atomowych, została zrzucona na Hiroszimę przez amerykańską superfortecę B-29 6 sierpnia 1945 roku. Wybuch nad miastem był równoważny z detonacją 16 tysięcy ton (16 kiloton) trotylu, dodatkowo towarzyszyło mu zabójcze promieniowanie.
Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały nie tylko ogromne zniszczenia miasta, ale również śmierć tysięcy mieszkańców Hiroszimy. Oficjalne szacunki amerykańskie w 1945 roku mówiły o 70 tys. ofiar, z kolei lokalni Jezuici podawali liczbę co najmniej 100 tys. Liczba ta stopniowo rosła - ludzie umierali na chorobę popromienną, wielu popełniło samobójstwo.
9 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły drugą bombę atomową, tym razem na Nagasaki, zabijając tam około 70 tys. ludzi. Sześć dni później Japonia ogłosiła kapitulację, co oznaczało koniec II wojny światowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co trzeba wiedzieć o współczesnych bombach atomowych? "Dziś już nie są takie, jak 75 lat temu"
- Hiroszima - historia miasta, atrakcje, ciekawostki
- Jak Julius Robert Oppenheimer zmienił losy II wojny światowej
Autor: Diana Rysciuk
Źródło: historia.org.pl/mumzeum1939.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto