Technologia

Piotr Seiko Yamaguchi – polsko-japoński inżynier i jego praca przy przyszłych lotach w kosmos. „Czuję taką radość”

"Człowiek z misją... kosmiczną", reporter: Robert Stockinger

Technologia

Piotr Seiko Yamaguchi – polsko-japoński inżynier i jego praca przy przyszłych lotach w kosmos. „Czuję taką radość”

"Człowiek z misją... kosmiczną", reporter: Robert Stockinger

Piotr Seiko Yamaguchi jest inżynierem robotyki, który na co dzień pracuje w japońskiej agencji kosmicznej. Wiedzą i umiejętnościami dokłada cegiełkę do przyszłych ludzkich lotów na księżyc i na ISS. Jak wygląda jego praca? O tym opowiedział w rozmowie z Robertem Stockingerem.

Kosmiczna misja

Piotr Seiko Yamaguchi to inżynier robotyki pracujący w japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Czym dokładnie się tam zajmuje?

Automatyzacją związaną z human space flights, czyli ludzkimi lotami w kosmos, np. na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną - przyp. red.) czy wyprawami na księżyc

- wyjaśnił inżynier.

Oznacza to, że tworzy roboty, które będą potem pomagały podczas takich kosmicznych wypraw. Do urządzeń tych należą łazik oraz manipulatory, czyli ręce robotów widoczne często w różnych zakładach produkcyjnych. Inżynier jest podekscytowany tym, co robi, choć początkowo praca przy misjach kosmicznych nie leżała w sferze jego marzeń. 

Polsko-japońska tożsamość

Piotr Seiko Yamaguchi pochodzi z dwunarodowej rodziny. Jego matka jest Polką, zaś ojciec Japończykiem. Inżynier posługuje się zarówno polskim, jak i japońskim imieniem. Jest też związany z obiema ojczyznami swoich rodziców. 

Wychowałem się w Japonii do 16. roku życia i potem mieszkałem w Europie – w Czechach i potem w Polsce studiowałem i z powrotem jestem w Japonii. (…) 100 proc. jestem Polakiem i 100 proc. Japończykiem – tak się czuję

- stwierdził.

Koronawirus a Japonia

Inżynier opowiedział pokrótce o tym, jak wygląda Japonia w dobie panującej pandemii koronawirusa.

Myślę, że mamy to w miarę pod kontrolą obecnie. Pracujemy normalnie, chociaż dużo ludzi pracuje z domu

- powiedział.

Dodał, że codzienne życie Japończyków nie zostało całkiem zatrzymane, choć oczywiście zaleca się rozwagę i to, żeby nie gromadzić się w duże skupiska. Ludzie nadal chodzą na spacery do parków, a lokale takie jak restauracje normalnie działają i nie są odgórnie zamykane. 

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
84
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0