Umeda był wielkim bohaterem walki o wolność Polski. Trafił do kraju w centralno-wschodniej Europie w wieku 13 lat, zachęcony przez ojca – buddyjskiego mnicha, który Polskę odwiedził w ramach misji poznawania kultury. Nakazał Yoshiho tutaj przyjechać i zamieszkać. Umeda tak zrobił – szybko pokochał nasz kraj, ponieważ bliska była mu idea wolności. Jak tę niezwykłą postać wspominają bliscy?
Yoshiho Umeda - kim był?
Tomoho Umeda, syn Yoshiho, wspomina, że jego ojciec nie znał polskiego, gdy w wieku 13 lat przyjechał do kraju. Działo się to w 1962 roku.
Równie dobrze można było zamknąć dziecko w kapsule i je wysłać na Marsa. Przyjechał tutaj sam, bez mamy i bez nikogo
- mówi.
Umedę przyjęła duża polska rodzina. Chodził do polskiej szkoły i wychowywał się w patriotycznej i antykomunistycznej rodzinie.
Polacy się buntowali, a jemu to bardzo imponowało. W historii Polski, ale i to samo zaczęło się dziać na jego oczach jako Ruch „Solidarności”
- mówi prof. Anna Nasiłowska, autorka książki „Wolny agent Umeda i druga Japonia”. Nic więc dziwnego, że młody Japończyk zaczął angażować się w ruch "Solidarność". W archiwalnym nagraniu wspomina:
Gdy ktoś mnie wtedy zapytał, dziennikarz jakiś – 'A co Pan sobie wtedy myślał?' Mogłem mu jedynie odpowiedzieć, że ja już wtedy nie myślałem. Ja wiedziałem, że muszę
- powiedział. Został wychowany w poczuciu, że najważniejsze są wartości, a dopiero za nimi byt własny, materialny.
Yoshiho we wspomnieniach dzieci
Hana, córka Umedy, krzewi kulturę japońską, trenując tradycyjny taniec. Przyznała, że w rodzinnym domu mówiło się głównie po polsku. Yoshiho głównie zależało na kontynuowaniu polskich zwyczajów.
Z inicjatywy mojej mamy celebrowaliśmy przynajmniej niektóre japońskie święta. Tacie jakoś specjalnie na tym nie zależało. Dla niego ważniejsze było to, żeby obchodzić Boże Narodzenie i Wielkanoc, żeby mieć choinkę w domu, niż żeby np. na 5 maja powiesić karpia przed domem z okazji Dnia Chłopca
- wyznała Hana.
Dzieciństwo dzieci Umedy, Hany i Tomoho, nie było łatwe – pełne zaangażowanie ojca w konspirację, a potem w biznes nie pozostawiało dużo czasu dla rodziny. Do tego dochodzi japońska tradycja, w której wychowany był Yoshiho. Według niej, ojciec powinien być surowy, nie musi też nawiązywać bliskich relacji z dziećmi. Dodatkowo, po wprowadzeniu stanu wojennego Umeda został deportowany. Wrócił do Polski dopiero po kilku latach i zaangażował się w organizację wyborów w 1989 roku. Gdy jednak zabrakło dla niego miejsca w polityce, zaczął pracować w biznesie.
On poświęcił wszystko. Dla mnie jest polskim bohaterem
- mówi jego syn.
Obejrzyjcie cały materiał o tym niezwykłym człowieku.
Zobacz także:
Magda Gessler dziękuje fanom. „Zawsze chciałam to poczuć, jestem milionerką!”
Czy COVID-19 przechodzi z matki na noworodka? Naukowcy już to wiedzą
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska
Reporter: Arkadiusz Gdula