Lech Wałęsa

  Lech Wałęsa

  Pokojowa Nagroda Nobla wzbudza zainteresowanie i wielkie emocje. W poprzednich latach wśród zwycięzców znaleźli się Abiy Ahmed Ali, Juan Manuel Santos czy Liu Xiaobo. Zdaniem norweskich ekspertów w tym roku największe szanse na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla mają znana z walki na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.  

  Umeda był wielkim bohaterem walki o wolność Polski. Trafił do kraju w centralno-wschodniej Europie w wieku 13 lat, zachęcony przez ojca – buddyjskiego mnicha, który Polskę odwiedził w ramach misji poznawania kultury. Nakazał Yoshiho tutaj przyjechać i zamieszkać. Umeda tak zrobił – szybko pokochał nasz kraj, ponieważ bliska była mu idea wolności. Jak tę niezwykłą postać wspominają bliscy?

  Poprosiliśmy Piotra Kraśko o podsumowanie w programie Dzień Dobry Wakacje wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Jak dziennikarz ocenia tę wizytę? - W Warszawie przemawiał jako człowiek, który ma pełną świadomość, że - będąc przywódcą Stanów Zjednoczonych - jest przywódcą sporej części wolnego świata. Ameryka w żaden sposób nie może się od tego świata odwrócić - mówił programie Piotr Kraśko. Zobaczcie, co jeszcze powiedział na temat Donalda Trumpa.

  Niedawno Instytut Pamięci Narodowej przedstawił ustalenia biegłych, według których Lech Wałęsa współpracował z SB. Połączyliśmy się z Jarosławem Wałęsą, aby zapytać, jak jego ojciec zareagował na informacje IPN-u.

  W domu Czesława Kiszczaka znaleziono teczki tajnego współpracownika służy bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek", mające potwierdzać współpracę Lecha Wałęsy z SB. Jak do tych dokumentów odnosi się sam zainteresowany? Czy to koniec wielkiej legendy, czy pieczołowicie skonstruowana mistyfikacja? Gościem w naszym studiu była Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła Lechowi Wałęsie w momencie, w którym IPN udostępnił dokumenty. Jak dziś czuje się "elektryk, który obalił komunizm"?

  Czy przepytani przez dziennikarza Dzień Dobry TVN mieszkańcy Warszawy wiedzieli, kim jest Lech Wałęsa? Co Wałęsa zrobił dla Polski i Polaków? I czy jakakolwiek teczka może to zmienić? Uważajcie, bo Filip Chajzer zagląda do teczek i ujawnia ich zawartość! Zaczął od wizyty u Marii Kiszczak. A czy Wy macie jakąś teczkę... w domu? ;-) Jeżeli jeszcze nie macie teczki, to skorzystajcie z rad Filipa i załóżcie sobie teczkę, ale żeby wybrać najlepszą, zobaczcie jego WIELKI TEST TECZEK :-)

  Donald Sutherland zaczynał karierę w latach 60. Do tej pory zagrał w kilkudziesięciu filmach. Ostatnio mogliśmy go oglądać w najnowszej części Igrzysk Śmierci, gdzie wciela się w postać złowrogiego i egoistycznego prezydenta. Jaki jest jego stosunek do władzy? Czy prywatnie lubi podejmować decyzje za innych? Jakie ma doświadczenia z Polską? I skąd zna Lecha Wałęsa? Z aktorem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  Jak się okazuje, zawód tłumacza jest trzecią wśród najbardziej stresogennych profesji. Dobry tłumacz musi wykazać się nie tylko umiejętnością posługiwania się językiem obcym, ale również refleksem, zdolnością utrzymywania przez dłuższy czas koncentracji, dobrą pamięcią, wyraźną wymową, umiejętnością układania spójnych zdań oraz wiedzą merytoryczną. O kulisach pracy tłumacza rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Zabrzeskim i Piotrem Krasnowolskim. Które nacje tłumaczy się najłatwiej, a które najtrudniej? Czy nasi goście tłumaczą błędne wypowiedzi i przekleństwa?

  Donald Sutherland to wybitny aktor, który debiutował w latach 60. XX w. Zagrał blisko 170 ról filmowych. Od kilku lat możemy go oglądać w roli prezydenta Snowa w kolejnych częściach Igrzysk Śmierci. Jaki czynnik jest dla niego decydujący przy wyborze roli? Co myśli o postaci, która gra? Czy lubi swoich nastoletnich fanów? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska zapytała aktora również o spotkanie z Lechem Wałęsą.

  Mustafa Dżemilew - lider Tatarów Krymskich, opozycjonista, polityk, przez wiele lat więziony w rosyjskich łagrach. Dnia 3 czerwca 2014 r. odebrał Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy. Dziennikarz Żenia Klimakin zapytał Dżemilewa, co oznaczy dla niego polska nagroda, na co zamierza przeznaczyć pieniądze otrzymane w jej ramach i o czym rozmawiał z Prezydentem USA Barackiem Obamą.

  Zacznij niedzielę z Dzień Dobry TVN! Budzimy o 8:30! Specjalnie dla nas: prosto z Watykanu - Katarzyna Kolenda-Zaleska i Lech Wałęsa. Jak do chwili, na którą czeka cały świat przygotowuje się były Prezydent? Następnie: Anja Rubik o swoim ostatnim zawodowym wyzwaniu i o tym jak wpłynęło to na jej małżeńskie życie. Oprócz tego: Szymon Bobrowski na czacie, a Marion Cotillard po polsku. Program poprowadzi duet: Magda Mołek i Marcin Meller.

  W szkole uczymy się o podziale pantofelka, ale ta wiedza nie jest nam przydatna w życiu dorosłym. Michał Ogórek podjął się krytyki polskiego systemu oświaty i napisał swego rodzaju podręcznik: „Polska ogórkowa". O czym rozmawiał przez telefon z Joanną Kluzik-Rostkowską? O Polsce, młodzieży, sztukach plastycznych, czytelnictwie w Polsce, o anegdocie z udziałem Lecha Wałęsy, dziennikarz i pisarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Zwierzają się jej największe gwiazdy. Beata Pawlikowska opowiedziała jej o anoreksji i gwałcie. Marta Kaczyńska rozmawiała z nią o śmierci rodziców i kryzysie w związku. Które gwiazdy wspomina jako te "najtrudniejsze"? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była ikona dziennikarstwa - Krystyna Pytlakowska. Czy Lech Wałęsa wyrzucił ją jak podówczas Orianę Fallaci?

  Jutro: Radosław Pazura opowie o chwili, w której prawie stracił życie, a Sebastian Karpiel-Bułecka o nowych wyzwaniach, jakie czekają go w najbliższym czasie. Sprawdzimy także czy czarna magia naprawdę istnieje! Zapraszamy od 8.00!

  W niedzielę, w Dzień Dobry TVN: na naszych kanapach Agustin Egurrola, Krzysztof Hołowczyc i prof. Lew Starowicz. Ponadto: Agnieszka Szulim i życie w świetle kamer. W programie także: Lech Wałęsa w swoje 70. urodziny, a Lieber o sławie, która przerosła jego najśmielsze oczekiwania i granice Polski - u nas na czacie. Program poprowadzą: Magda Mołek i Marcin Meller. Bądżcie z nami!

  Chciała zostać aktorką, była modelką, a potem została fotografką. Łukasz Radwan udał się do atelier Lidii Popiel. Co jest fundamentem w zawodzie fotografa, kiedy zrobiła swoje pierwsze zdjęcie i kto był jej najtrudniejszym modelem oraz jak w jej obiektywie wypadł sam Lech Wałęsa?

  O kulisach powstawania filmu "Wałęsa" opowiedział Andrzej Wajda. Zobacz także najpopularniejszego maturzystę z "X Factor" oraz dowiedz się, co działo się za kulisami poprzedniego odcinka programu.

  W Stoczni Gdańskiej dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska spotkała dwie wyjątkowe kobiety - Dorotę Wellman oraz Henrykę Krzywonos-Strycharską. Czy łączy je tylko film Andrzeja Wajdy "Wałęsa"?

  Ostatnio głośno było o jej rodzicach, a w szczególności o mamie, która złamała tabu i dokonała prawdziwej rewolucji obyczajowej. Ona stała w cieniu swoich rodziców. Teraz postanowiła powrócić do życia publicznego - dlaczego i po co? Dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej opowiedziała o swoich planach na przyszłość , przyjaźni z Edytą Herbuś, o tym, jak poznała swojego partnera oraz o życiu w cieniu legendy.

  Polityk, działacz związkowy, elektryk, opozycjonista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydent RP- Lech Wałęsa. To o nim powstaje film w reżyserii Andrzeja Wajdy. W postać legendarnego przywódcy Solidarności wcielił się Robert Więckiewicz, a słynną, włoską dziennikarkę Orianę Fallaci zagra Maria Rosaria Omaggio. Dziennikarz Bartek Węglarczyk był na planie nowej produkcji filmowej. Jakie rekwizyty Maria Rosaria Omaggio przywiozła z Włoch?

  Już oficjalnie wiemy, że Robert Więckiewicz zagra Lech Wałęsę a Agnieszka Grochowska jako jego żonę w nowym filmie Andrzeja Wajdy. Zdjęcia rozpoczynają się już 1 grudnia. "To jest mój najtrudniejszy film" - powiedział reżyser. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy odtwórczynię roli Danuty Wałęsy. Czy boi się zmierzyć z tą legendarną postacią?

  Ile gwiazdy poświęcą dla mody? O to, na pokazie La Manii Agnieszka Jarzębska zapytała: Małgorzatę Sochę, Annę Czartoryską, Grażynę Szapołowską, Halinę Mlynkovą, Beatę Ścibakównę, Aleksandrę Kurzak, Joannę Przetakiewicz, Martę Krupę oraz...Jana A.P. Kaczmarka.

  Marcin Tyszka opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej o swoim pierwszym spotkaniu z Cindy Crawford, a Robert Kozyra o nowym filmie o Lechu Wałęsie. Dlaczego juror "Mam talent" zdecydował się wziąć udział w tym projekcie?