Od Piłsudzkiego po Małysza, czyli historia polskiego wąsa. O czym świadczy charakterystyczny zarost?

Od Piłsudzkiego po Adama Małysza, czyli historia polskiego wąsa
Źródło: Dzień Dobry TVN
Historia wąsa polskiego
Historia wąsa polskiego
Dlaczego mężczyźni kręcą wąsa?
Dlaczego mężczyźni kręcą wąsa?
Piłsudski, Kmicic, Małysz i Wałęsa. Każdy z tych panów kojarzyć się nam może z bujnym wąsem. Dlaczego zdecydowali się na tego typu atrybut? O historii polskiego zarostu rozmawialiśmy z aktorem Danielem Olbrychskim, historykiem Kamilem Janickim, konsultantem biznesowym Miłoszem Brzezińskim oraz barberem Damianem Zakrzewskim.

Historyczne wąsy polskie

Sumiaste wąsy to męski atrybut, który kojarzy się z wieloma historycznymi czy filmowymi postaciami Polski. Na bujny zarost zdecydowali się m.in. królowie Władysław Łokietek i Zygmunt Stary. Powodów jego zapuszczenia było wiele, na przykład marszałek Józef Piłsudski, według legendy, miał przy pomocy wąsów przykrywać ubytki w uzębieniu. - Zarost był w Polsce zawsze ceniony. [...] Od średniowiecza mamy brody w modzie, natomiast wąsy same pojawiają się nieco później. Trudno sobie wyobrazić naszą polską szlachecką kulturę bez wąsa - opowiadał historyk Kamil Janicki.

Także współcześni Polacy chętnie zapuszczają zarost. Słynnym wąsikiem mógł pochwalić się na początku lat dwutysięcznych skoczek narciarski Adam Małysz, zaś cechą charakterystyczną Lecha Wałęsy był "wąs robotniczy". Dziś trudno sobie wyobrazić tego polityka bez zarostu.

- Pamiętam jak pierwszy raz spotkałem Lecha Wałęsę. [...] Mówię: "Pan ma piękne wąsy, jak Kmicic". Powiedział: "Myśmy wtedy wszyscy zapuszczali sobie wąsy à la Kmicic" - wspominał Daniel Olbrychski.

O czym świadczy bujny wąs?

Estetyczna stylizacja wąsów nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Miłosz Brzeziński - konsultant biznesowy oraz barber Damian Zakrzewski, którzy wyjaśnili zawiłości męskiego zarostu. Jak przekonywał pierwszy z gości - zarost, choć zapuszczany dla ozdoby, z psychologicznego punktu widzenia, kojarzy się z dojrzałością i powagą. 

- Ta osoba nie jest już chłopcem. [...] Można na niej polegać, jest słowna, jest dominująca i może być groźna jeśli przyjdzie na to pora - tłumaczył Miłosz Brzeziński.

Z kolei Damian Zakrzewski pokazał, jak wystylizować bujną brodę oraz jak przystrzyc wąsy, by osiągnąć korzystny efekt na męskiej twarzy. 

- Są mężczyźni, którzy nie lubią kształtu swojej brody. [...] Jak przepuścisz wąs w odpowiedni sposób, to zmienia się kształt całej twarzy - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości