Świat

Co warto zobaczyć w Albanii? Zabytki i ciekawe miejsca

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Albania to wciąż nieodkryty przez turystów kraj położony w południowo-wschodniej Europie. Albania zachwyca dziewiczą przyrodą, pięknymi górami i ciekawą architekturą. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Albania w czasach komunistycznych była zupełnie odizolowana od innych państw Europy. Z tego powodu do dziś jest uważana za niedostępny, odległy i egzotyczny kraj. Jeśli więc lubimy niezatłoczone miejsca, ten kraj jest idealnym celem wakacyjnego wyjazdu. Co warto zobaczyć w Albanii?

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Albania – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Albanii możemy zacząć od odwiedzenia stolicy, Tirany, położonej wśród okalających ją malowniczych gór. Miasto to nie jest może piękne, ale za to bardzo ciekawe. Tirana składa się głównie z budynków powstałych w czasach komunizmu. Dla miłośników architektury z ubiegłej epoki to więc prawdziwy Disneyland. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami komunistycznych molochów i szukamy ciekawych, historycznych zabytków, możemy się nieco rozczarować. Mimo tego, że miasto nie zachwyca piękną architekturą, można w nim poczuć niezwykła energię.

W Tiranie znajdziemy wiele kawiarni i barów, których atmosfera i interesujące wnętrza przypominają lokale w Berlinie czy innych zachodnioeuropejskich miastach. Ciekawym zagłębiem knajpek jest Blok – kiedyś mieszkali tam wysoko postawieni członkowie komunistycznej partii. Dzisiaj rejon ten tętni życiem. Obok alternatywnych miejsc znajdziemy również eleganckie i ekskluzywne kluby i restauracje. Jeśli chcemy zobaczyć historyczną architekturę, powinniśmy udać się do Beratu leżącego nad rzeką Osum w środkowej Albanii. To historyczne miasto założone w średniowieczu, ze względu na to, że jest położone na wzgórzu, nazywa się często "miastem tysiąca okien". W historycznej części Beratu możemy poczuć się, jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilkaset lat. Nad miastem góruje zamek otoczony murami. Twierdza pochodzi jeszcze z czasów, gdy tereny pozostawały pod kontrolą Bizancjum. W Berecie znajdują się liczne meczety i cerkwie. Warto zobaczyć pochodzący z XV wieku Meczet Królewski, Meczet Kawalerów, Biały Meczet i Czerwony Meczet. Tuż obok muzułmańskich świątyni możemy podziwiać Cerkiew św. Michała Archanioła, Katedrę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Cerkiew Trójcy Świętej i Cerkiew św. Teodora. Spacer wąskimi, krętymi uliczkami starego miasta to idealny pomysł na niespieszne popołudnie. Mieszkańcy Beratu również się nie spieszą – uwielbiają przesiadywać na zewnątrz ze znajomymi i dyskutować przy aromatycznej kawie. Na starym mieście znajduje się wiele klimatycznych knajpek i restauracji serwujących lokalne potrawy. Ze względu na swoje historyczne walory Berat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się również Gjirokastra, ze względu na kręte, strome uliczki nazywana "miastem tysiąca schodów". Na dobrze zachowanej starówce znajdują się malownicze, niewielkie kamienne domy z charakterystycznymi dachami. Nad miastem góruje twierdza pochodząca z czasów średniowiecza, która została następnie rozbudowana przez osmańskich Turków. Warto również wybrać się do malowniczej wioski Theth. Theth w Albanii to wieś położona w północnej części kraju. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Thethit i leży na wysokości 700 m n.p.m. Theth uważa się za jedną z najbardziej odizolowanych wsi w całej Europie.

Albania - jeziora

Kolejnym punktem na mapie Albanii wartym odwiedzenia jest Szkodra, gdzie tuż obok siebie stoją meczety oraz katolickie i prawosławne kościoły. Największą atrakcją turystyczną Szkodry jest monumentalny Zamek Rozafa. Miasto jest położone blisko malowniczego Jeziora Szkoderskiego, którego część leży w granicach Czarnogóry. Jezioro to jest popularnym miejscem wypoczynku Albańczyków. Innym pięknym jeziorem leżącym w Albanii jest jezioro Koman. Jest ono otoczone majestatycznymi, wysokimi górami. Rejs statkiem w tak bajkowej scenerii z pewnością długo zostanie w pamięci turystów.

Waluta Albanii

Oficjalną jednostką monetarną jest lek. Jednak euro w Albanii jest również popularną walutą. Dlatego też nie będziemy mieć problemów, by w większych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych zapłacić euro w restauracjach czy za hotel. Jeśli wybieramy się jednak do mniejszych wiosek, powinniśmy zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednią ilość lokalnej waluty.

Transport w Albanii

Wciąż pokutuje stereotyp, że albańskie drogi są w bardzo złym stanie. Prawda jest zgoła inna. W przeciągu ostatnich lat powstało wiele nowych, komfortowych dróg, które nie odbiegają jakością od europejskich. Nieustannie poprawia się również oznakowanie dróg. Komunikacja publiczna w Albanii jest słabiej rozwinięta niż w Polsce, jednak jest też tańsza. Poruszając się po Albanii autobusami, możemy się zdziwić, że bardzo często pojazdy odjeżdżają z nieoznakowanych miejsc. Dlatego też przed wyruszeniem w drogę powinniśmy zapytać się, gdzie zatrzymuje się autobus. Lokalni mieszkańcy to najlepsze źródło informacji. Tym bardziej, że młode pokolenie mówi biegle po angielsku.  Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ben Pipe Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości