Poznaj Jezioro Szkoderskie, czyli bałkańską riwierę

Autor:
Adrian
Adamczyk
 Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to jedna z głównych atrakcji Czarnogóry i Albanii. Akwen określany jest mianem bałkańskiej riwiery i przyciąga turystów z całej Europy. Dowiedz się więcej na temat tego miejsca.

Jezioro Szkoderskie należy zarówno do Czarnogóry, jak i do Albanii. Mimo iż do Czarnogóry należy ponad połowa akwenu, wiele osób uważa je również za jezioro albańskie.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co warto wiedzieć o Jeziorze Szkoderskim?

Jezioro Szkoderskie leży na granicy Albanii i Czarnogóry. To największy śródlądowy akwen na Półwyspie Bałkańskim, na który lokalni mieszkańcy mówią "bagno szkoderskie". Jezioro ma 48 km długości, 25 km szerokości, a od Morza Adriatyckiego oddziela go masyw Rumija. Do jeziora uchodzą duże rzeki, m.in. Moraca, a wypływa z niego rzeka Buna. W jego okolicy znajduje się jedno z najstarszych bałkańskich miast, czyli Szkodra. Jezioro Szkoderskie to dom wielu gatunków zwierząt. Mieszka tu dużo ptactwa wodnego, m.in. pelikany, które mają tam jedne z nielicznych w Europie miejsc gniazdowania. Z tego powodu nad jeziorem można spotkać wielu ornitologów. Podczas zimy Jezioro Szkoderskie staje się domem ptaków migrujących m.in. z Syberii Zachodniej.

Jak poznać Jezioro Szkoderskie?

Rozmiary jeziora są naprawdę spore. Znajduje się na nim około 50 wysp, a na niektórych z nich wciąż można zobaczyć ruiny klasztorów, zamków, a nawet i więzienia dla skazanych, nieumiejących pływać. Aby dokładnie poznać jezioro, najlepiej poruszać się po nim łódką lub statkiem. W ten sposób uda się dotrzeć do wielu ciekawych miejsc, co umożliwi również lepsze zapoznanie się z tamtejszym ekosystemem. Rejs po Jeziorze Szkoderskim to sposób, by móc obejrzeć dzikie ptaki. Z pokładu łódki łatwiej obejrzeć ich codzienne zwyczaje. Turyści zainteresowanie rejsem po Jeziorze Szkoderskim mają do dyspozycji zarówno duże statki, mieszczące kilkadziesiąt osób, jak i mniejsze łódki motorowe. Obydwie możliwości mają swoje wady i zalety. Podróżowanie statkiem przeważnie jest tańsze, choć nie daje takich możliwości jak rejs motorówką. Niewielkim statkiem można podpłynąć w trudno dostępne miejsca. Do ceny rejsu po Jeziorze Szkoderskim należy przeważnie doliczyć również opłatę za wstęp do parku narodowego. Wycieczkę po jeziorze można zorganizować samemu lub skorzystać z oferty jednej z agencji turystycznych. W przypadku pierwszej z wymienionych możliwości może być to nieco trudne, gdyż wielu właścicieli owszem wypożycza łódki, lecz "w pakiecie" z przewodnikiem. W przypadku rejsu po Jeziorze Szkoderskim statkiem cena wynosi kilkanaście euro od osoby, choć koszty mogą ulegać zmianie.

Zobacz wideo: Jezioro czyste jak łza

Jezioro czyste jak łza
Jezioro czyste jak łza Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie udają się turyści odwiedzający Jezioro Szkoderskie?

Czarnogórskie Jezioro Szkoderskie odwiedzają różni turyści. Niektórzy z nich chcą przede wszystkim odpocząć na jednej z tamtejszych plaż, z kolei drudzy są chcą jak najwięcej zobaczyć. Jednak, bez względu na cel wizyty, niemal wszyscy turyści rozpoczynają swoją przygodę z czarnogórskim Jeziorem Szkoderskim od wycieczki do małej osady rybackiej Vranjina. To właśnie stąd odpływa większość łódek wożących turystów po jeziorze. Vranjina to niewielka miejscowość, która, mimo iż nie oferuje specjalnych atrakcji turystycznych, ukazuje autentyczną Czarnogórę. To spokojne, ciche i nieskażone cywilizacją miejsce, oddalone około 30 kilometrów od plaży. Można tam nie tylko rozpocząć rejs po czarnogórskim Jeziorze Szkoderskim, ale również bliżej poznać bałkańską naturę. Turyści wyruszają z Vranijany, by zwiedzać wyspy znajdujące się na jeziorze. Najczęściej odwiedzanymi są: Grmozur, Strarcevo, Beska i Moracnik, a do obiektów znajdujących się na ich obszarach należą m.in. monastery, cerkwie oraz związane z nimi pozostałe budowle, np. wieże obronne. Rejs po albańskim Jeziorze Szkoderskim zachwyca również tego względu, iż jego uczestnicy mogą obejrzeć kilka wysepek oraz wykąpać na środku jeziora.

Jakie są zalety zwiedzania Jeziora Szkoderskiego?

Zwiedzanie Jeziora Szkoderskiego to jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć rzadkie gatunki ptaków, m.in. pelikany. Oprócz nich, w trakcie rejsu można spotkać czaplę, podgorzałkę, dzięcioła białoszyjego czy ibisa kasztanowatego. Samo podróżowanie po jeziorze jest niezapomnianym przeżyciem. Jest ono pełne meandrów i zatoczek. Nad taflą krystalicznie czystej wody unosi się mgiełka, sprawiająca, że podróż jest niezwykle przyjemna. Zwiedzanie Jeziora Szkoderskiego to ciekawy sposób na spędzanie czasu zarówno dla osób młodszych, jak i starszych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michel Setboun/Getty Images

Pozostałe wiadomości