Katedra w Kolonii – ciekawe fakty i historia powstawania

Autor:
Adrian
Adamczyk
Katedra w Kolonii, Niemcy

Katedra w Kolonii – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku, to najbardziej rozpoznawalna budowla sakralna w Niemczech. Co roku odwiedzana jest przez kilka milionów turystów z całego świata. Zachwyca architekturą, wnętrzem i ciekawą historią.

Katedrę w Kolonii budowano od 1248 roku z przerwami przez ponad 600 lat. To arcydzieło architektury przyciągające wiernych i turystów z całego świata oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata w stylu gotyckim. Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, bo tak brzmi jej pełna nazwa, to także jedyny duży budynek w Kolonii, który przetrwał alianckie bombardowania podczas drugiej wojny światowej.

Katedra w Kolonii – ciekawostki

Katedra ma wysokość 157,38 m i w latach 1880-1884 roku była najwyższym budynkiem na świecie. Ma długość 144 m, a jej szerokość to aż 86 metrów. Zajmuje powierzchnię 7000 m kwadratowych. Dziennie odwiedza ją 20-30 tysięcy turystów, co czyni ją najliczniej odwiedzanym zabytkiem w całych Niemczech. Na jednej z wież katedry wisi Dzwon Świętego Piotra – jest on obecnie największym bijącym dzwonem w Europie. W 2005 odbyły się tu Światowe Dni Młodzieży, do katedry zawitał wówczas papież Benedykt XVI.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Historia katedry w Kolonii 

W IV wieku w miejscu dzisiejszej katedry mieściła się rzymska świątynia. Dopiero w XIII wieku rozpoczęto budowę legendarnej budowli. W 1164 roku biskup Kolonii przywiózł do miasta szczątki Trzech Króli, relikwie złożono w relikwiarzu autorstwa Mikołaja z Verdun, uchodzącym za największe dzieło sztuki złotniczej. Same prace nad nim trwały ponad 40 lat. Dotychczasowa katedra w Kolonii okazała się zbyt mała, gdy relikwie zaczęły przyciągać do miasta pielgrzymów z całego świata, więc w 1225 r. zdecydowano o budowie większej katedry. Budowlę wzorowano na katedrach francuskich, wznoszonych w stylu gotyckim. Kamień węgielny położono w 1248 roku, a w roku 1322 uroczyście poświęcono prezbiterium.

W pierwszej połowie XV wieku na świeżo wybudowanej wieży południowej zawieszono dzwony: Trzech Króli, Pretiosa i Speciosa. Z początkiem XVI wieku budowa katedry wyhamowała na ponad 300 lat, głównie z powodu braku środków finansowych. Dopiero w 1842 roku ponownie położono kamień węgielny. Dokonał tego Fryderyk Wilhelm IV, król pruski, wraz z późniejszym arcybiskupem Johannesem von Geisselem. Rozpoczęto wówczas zbiórkę pieniędzy. Budowę finansowano też z budżetu państwa. W 1880 roku, po ponad 600 latach, ostatecznie ukończono budowę katedry.

Katedra w Kolonii – czasy współczesne

Pomimo zmasowanych bombardowań alianckich budowla przetrwała II wojnę światową, choć nie bez uszczerbków. Najbardziej od bomb ucierpiał dach i sklepienia świątyni. W wyniku licznych eksplozji uszkodzona była też elewacja. Kilkadziesiąt lat po wojnie katedra przeszła kolejną ciężką próbę - elewacja była poważnie naruszona oddziaływaniem kwaśnych deszczy. Dodatkowo na barwie ścian zewnętrznych „odcisnęły się” spaliny i zanieczyszczenia powietrza. Poziom zniszczeń był tak wysoki, że na dwa lata kolońska katedra trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tym razem obiektów uznanych za zagrożone. Praktycznie po dziś dzień są bez przerwy prowadzone prace restauratorskie.

Katedra w Kolonii: Niemcy mogą być dumni

Eksponatami, które przyciągają w to miejsce najwięcej turystów nie tylko z Niemiec, ale i całego świata, są – oprócz Relikwiarza Trzech Króli – także ponad tysiącletni Krucyfiks Gerona (czyli rzeźba Chrystusa naturalnej wielkości) oraz Madonna Mediolańska, rzeźba z dwunastego wieku. Wrażenie robi też 11 dzwonów (największy, wspomniany już wcześniej, ma masę 24 ton), a także liczne, przepiękne witraże.

Zwiedzanie katedry w Kolonii

Adres katedry to Domkloster 4, 50667 Kolonia. W miesiącach od listopada do kwietnia świątynię można zwiedzać od 6:00 do 19:30, a od maja do października półtorej godziny dłużej – do godziny 21:00. W święta i w niedziele katedra jest dostępna dla zwiedzających od godziny 13:00 do 16:30. Przed planowaną wizytą warto odwiedzić stronę internetową katedry i upewnić się, czy w dniu naszego przyjazdu zwiedzanie będzie możliwe. Możliwości zwiedzania nie ma podczas nabożeństw, dodatkowe ograniczenia wynikają też z zasad bezpieczeństwa. Do świątyni nie można wchodzić z dużymi torbami podróżnymi, walizkami i plecakami turystycznymi.

Osoby pochowane w katedrze w Kolonii

Od początku istnienia katedra stanowi miejsce, w których chowano biskupów i arcybiskupów Kolonii. Do najstarszych należą nagrobek św. Irmgarda, zmarłego w 1280 roku oraz grób Konrada von Hochstaden – fundatora katedry. W 1817 roku w kaplicy Jana Chrzciciela złożono szczątki Rychezy Lotaryńskiej – żony Mieszka II i Królowej Polski, która zmarła w roku 1063. Pierwotnie pochowano ją w kolegiacie Panny Marii ad Gradus, a po rozebraniu tego kościoła grób przeniesiono właśnie do katedry.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Artie Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości