Haga oferuje turystom liczne atrakcje. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Haga

Haga to miasto w Holandii, znane jako siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i atrakcyjna miejscowość turystyczna. Co oferuje zwiedzającym? Zabytki znajdujące się w mieście z pewnością przyciągną podróżnych, a pobyt w holenderskiej stolicy warto zacząć od centrum. Haga urzeka jednak nie tylko architekturą, ale również atrakcjami o charakterze typowo turystycznym.

Krótka historia Hagi

Początki miasta sięgają XIV wieku, gdy było zwykłą osadą holenderskich hrabiów, wykorzystywaną do celów łowieckich. Z biegiem lat, gdy wybudowano pałac, rozwinął się tu przemysł włókienniczy, ale ponieważ Haga nie posiadała praw miejskich, nie mogła uzyskać wielu przywilejów handlowych. W okresie renesansu w wyniku najazdu Hiszpanów miastu groziło zniszczenie. Na szczęście udało się tego uniknąć, co przyczyniło się do rozwoju Hagi.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Po wkroczeniu do Niderlandów wojsk francuskich decyzją Napoleona Bonaparte utworzono Republikę Batawską, którą później przemianowano na Królestwo Holandii, dzięki czemu Haga otrzymała prawa miejskie. Jej największy rozkwit przypada na wiek XX, gdy stała się ośrodkiem pokoju i sprawiedliwości, będąc siedzibą najważniejszych światowych instytucji.

Haga – stolica inna niż wszystkie

Holandia jest nietypowym krajem, ponieważ ma dwie stolice – konstytucyjną oraz administracyjną. Pierwszą z nich jest Amsterdam. Haga zaś określana jest jako stolica nieoficjalna, gdyż jest siedzibą holenderskiego rządu i rodziny królewskiej. Czym jeszcze wyróżnia się Haga?

Ciekawe miejsca to nie tylko zabytki będące przykładem kunsztu architektonicznego, ale także kryjące się w nich pasjonujące historie. Stolica Holandii to również imponujące tereny zielone i wypoczynkowe, wspaniała tradycja i kultura oraz słynne zoo. Haga słynie też ze swojej bogatej kuchni, w której królują sery. Kulinarne oblicze miasta to prawdziwy tygiel inspiracji z różnych stron świata. Warto samemu spróbować, jak smakuje Haga. Holandia pod tym względem ma wiele do zaoferowania, dlatego będąc w jej nieoficjalnej stolicy, grzechem byłoby nie skosztować dostępnych na miejscu dań.

Czym może zaskoczyć Haga? Restauracje i kawiarnie zachęcają nie tylko różnorodnym, międzynarodowym menu, ale również sposobem przyrządzania i podawania potraw. Co ciekawe, w mieście znajduje się także polski sklep. Haga jest bardzo przyjazna dla obcokrajowców, dlatego nie mogło w niej zabraknąć miejsc, w których można kupić produkty prosto z kraju nad Wisłą.

Jakie atrakcje oferuje Haga? Co zwiedzić i dlaczego warto się tam wybrać?

Jednym z najciekawszych miejsc holenderskiej stolicy jest wieża widokowa Haagse Toren, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Najlepiej wybrać się tam wieczorową porą, gdy ulice i budynki są pięknie rozświetlone. To dobra okazja, by się przekonać, jak wygląda nocna Haga. Zwiedzanie wieży warto zakończyć kolacją, którą można zjeść w znajdującej się na miejscu restauracji.

Historyczna część Hagi urzeka pięknymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje pałac królewski oraz dziedziniec Binnenhof, gdzie znajduje się Sala Rycerska, uznawana za jedną z najważniejszych atrakcji miasta. W jego bezpośrednim sąsiedztwie usytuowany jest staw Hofvijver, którego klimat łączy tradycję z nowoczesnością.

Godnym uwagi obiektem jest holenderskie muzeum narodowe Mauritshuis, które słynie z dzieła Johannesa Vermeera "Dziewczyna z perłą". W tutejszych zbiorach podziwiać można prace Fransa Halsa, Rembrandta oraz Jana Steena. Ale nie tylko tym zachwyca Haga. Muzeum Louwman to propozycja dla miłośników motoryzacji. Zgromadzono tam ponad 250 modeli samochodów i motocykli, a także kolekcje małych modeli aut. Poza zabytkowymi pojazdami turyści mogą zobaczyć dawne wozy strażackie, nowoczesne samochody oraz unikatowe czterokołowce, które wykorzystywano na potrzeby filmowe.

Nadmorska Haga – atrakcje, które zaskoczą turystów

Wiele się mówi o historycznej części miasta – o jej muzeach i zabytkach. Warto zwrócić uwagę również na część wypoczynkową i przekonać się, jak wygląda nadmorska Haga. Scheveningen to kurort plażowy, który przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców miasta. Można tutaj odpocząć i podziwiać piękne widoki, z których słynie Haga. Molo, które znajduje się na przystani, ma długość 400 m, a biegnąca wzdłuż brzegu promenada zapewnia niezapomniane wrażenia, zwłaszcza podczas wieczornych spacerów, gdy nad miastem zachodzi słońce. Co poza tym oferuje nadmorska Haga? Morze Północne, nad którym leży, samo w sobie jest dużą atrakcją. Można je podziwiać z odległych tarasów widokowych lub przyjrzeć mu się z bliska, korzystając z bezpośredniego połączenia tramwajowego. Dla mieszkańców miasta oraz turystów to duże udogodnienie. Znajdujący się w Hadze port rybacki także na tym skorzystał, stając się ważnym ośrodkiem handlowym holenderskiej stolicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hans-Peter Merten/Getty Images

Pozostałe wiadomości