Co warto zwiedzić w Alkmaarze? Zabytki i inne atrakcje miasta

Targi serów w Alkmaarze
Co warto zwiedzić w Alkmaarze?
Źródło: Peter Adams/Getty Images
Alkmaar w Holandii ma niezwykłą historię. Miasto odegrało bowiem ważną rolę zarówno w wojnie hiszpańsko-holenderskiej, jak i w wojnach napoleońskich. Obecnie jest popularnym ośrodkiem turystycznym z uwagi na swoje specjały, czyli sery. Co warto zobaczyć w Alkmaarze?

W Alkmaarze atrakcji dla turystów jest wiele, choć miasto najbardziej popularne stało się dzięki targom serowym i słynnemu Muzeum Sera. Alkmaar to miasto, w którym poziom życia jest stosunkowo wysoki, a jednym z wpływających na to czynników jest piękno otoczenia i średniowiecznej, magicznej, zabudowy.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Alkmaar (Holandia) – prawdziwa stolica serów

Alkmaar to miasto, które słynie z produkcji jednych z najznamienitszych serów na świecie. W Alkmaarze organizowane są targi serowe, podczas których można posmakować i zakupić wiele rodzajów serów, produkowanych w tradycyjny sposób przez lokalnych i regionalnych serowarów. Regionalna produkcja została skutecznie wykorzystana przez osoby zajmujące się promocją miasta – powstało wiele muzeów poświęconych tematyce serów i ich warzenia, a część atrakcji nawet wyglądem przypomina sery.

Serowa tradycja została zapoczątkowana już w XIV wieku i od tej pory wszystkie targi serowe w Alkmaarze odbywają się w jednym miejscu – na placu Waagplein przy budynku Wagi. Przez wieki plac był wielokrotnie rozbudowywany, aby móc pomieścić wszystkich kupców i nabywców słynnych serów z Alkmaaru, które ponoć zawsze miały niesamowity smak i nadzwyczajną jakość. Współcześnie sery sprzedawane są nie tylko co tydzień na targach, ale także w wielu sklepach serowych.

Ciekawa historia miasta

Alkmaar to miasto położone w Holandii (prowincja Holandii Północnej), które zamieszkiwane jest przez ok. 100 tys. mieszkańców. Historia miasta sięga X wieku – wówczas Alkmaar był jedną z wielu małych osad.

Właściwa historia miasta zaczyna się jednak od nadania praw miejskich przez hrabiego Florisa V Holenderskiego w 1254 roku. Najstarsze części miasta, które przetrwały do dziś, zostały wybudowane w późnym średniowieczu. Są to specyficzne umocnienia piaskowe, na których stawiano fundamenty. Zapobiegały one zalaniom – zarówno naturalnym, gdyż wiele terytoriów Holandii leży na terenie depresyjnym, tj. poniżej poziomu morza, jak i celowym - ze strony wrogów.

Po raz pierwszy miasto Alkmaar stało się słynne w 1573 roku za sprawą skutecznego odparcia ataku hiszpańskiego (od 80 lat Hiszpania była wtedy w stanie wojny z Holandią), który przyczynił się do końca wojny i do zabezpieczenia niepodległości ówczesnego państwa holenderskiego.

Pamięć po tym wydarzeniu przetrwała do dziś, czego świadectwem jest między innymi słynne powiedzenie Holendrów "Zwycięstwo zaczyna się w Alkmaarze", którego używa się na wyrażenie pierwszego kroku do osiągnięcia celu, który to krok początkowo może wydawać się dość pozorny i mało znaczący.

W trakcie wojen napoleońskich Alkmaar stanowił miejsce jeszcze wielu potyczek francusko-rosyjskich. Okres długotrwałej stabilizacji miasta rozpoczął się właściwie od XIX wieku. To wówczas, w 1824 roku, wybudowano Kanał Północnoholenderski, zaczęły powstawać manufaktury, a następnie fabryki. Początek XX wieku to ekspansja terytorialna Alkmaaru, do którego zaanektowanych zostało wiele okolicznych wsi i miejscowości.

Okres najbardziej intensywnego rozwoju przypada na lata po II wojnie światowej. Przez 55 lat – od 1950 do 2005 roku – populacja miasta powiększyła się dwukrotnie – z 40 tys. do 94 tys. mieszkańców. Alkmaar nie słynie wyłącznie z produkcji znakomitych serów. W mieście produkowane jest również najwyższej jakości regionalne piwo i czekolada.

Alkmaar – atrakcje miasta serów

Będąc w Alkmaarze można odwiedzić słynne Muzeum Sera, które przedstawia historię tworzenia, a właściwie warzenia sera holenderskiego. Warto zobaczyć także oryginalny, wystawiany od średniowiecza targ rybny w centrum miasta. Sery stanowią produkt rozpoznawczy miasta, jednak to nie wszystko, co miejscowość może zaoferować zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Fani sportu z pewnością będą zadowoleni na myśl o zwiedzeniu stadionu drużyny AZ Alkmaar (stadion może pomieścić ponad 17 tys. widzów).

Alkmaar to niesamowite miasto, które najlepiej zwiedzać w spacerowym tempie. To wówczas będziemy mogli spokojnie cieszyć się widokiem starej zabudowy miasta. Warto przy okazji wejść do kościoła św. Wawrzyńca, który został wybudowany pod koniec XV wieku. W środku znajduje się sarkofag jednego z władców – wspomnianego wcześniej Florisa V. Z kolei wszystkim entuzjastom bohemy i stylu dekadenckiego można polecić ulice Fnidsen, przy której znajduje się wiele artystycznych kawiarni.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości