Dlaczego warto zwiedzić Leiden? Historia i atrakcje miasta

Leiden, Holandia
Dlaczego warto zwiedzić Leiden?
Źródło: John and Tina Reid/Getty Images
Leiden, a po polsku Lejda, to niezwykle urokliwe miejsce w Holandii – miasto Rembrandta, pierwszego holenderskiego uniwersytetu, słynące także z hodowli tulipanów. To idealne miejsce na kilkudniową wycieczkę przy okazji pobytu w Amsterdamie czy Hadze, ponieważ miasta te dzieli mniej niż godzina drogi.

Leiden to prawdziwie akademickie miasto. Uniwersytet przyciąga wielu studentów, dlatego stanowią oni aż 20% mieszkańców. Przyjazny, studencki klimat miasta, a także jego piękna starówka ze średniowiecznymi bramami i licznymi kanałami (więcej jest ich tylko w Amsterdamie) tworzą z Leiden raj dla tych, którzy uwielbiają spacerować. Leiden to również siedziba aż dwunastu muzeów, każdy więc znajdzie tam coś dla siebie.

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Leiden – geografia

Leiden mieści się na zachodzie Holandii, w prowincji Holandia Południowa i ma stosunkowo małą powierzchnię – 23,16 km². To jeden z najważniejszych ośrodków handlowych, przemysłowych i naukowych tego kraju. Obszar Randstad, do którego należy również Lejda, obejmuje aglomeracje Amsterdamu, Goudy, Utrechtu, Dordrechtu, Hagi, Rotterdamu i Haarlemu. Miasta tworzą swojego rodzaju koło, w środku którego znajduje się Het Groene Hart, czyli zielone serce Holandii. Wystarczy wypożyczyć samochód lub rower, aby skorzystać z zielonych łąk, polderów, a wiosną – słynnych pól tulipanów.

Historia Leiden

Leiden należy do najstarszych miast w Holandii. Zostało uformowane na sztucznym wzgórzu (dziś znanym jako Burcht van Leiden), na zbiegu rzek Oude i Nieuwe RIjn (Stary i Nowy Ren). Z początku na wzgórzu znajdowała się niewielka warownia, z czasem przekształcona w twierdzę. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1266 roku.

W latach 1573 i 1574, podczas trwania wojny osiemdziesięcioletniej, Leiden zostało oblężone przez wojska hiszpańskie. Do dziś 3 października, podczas festiwalu w Leiden, mieszkańcy świętują odzyskanie miasta oraz założenie uniwersytetu przez Wilhelma I Orańskiego rok po oblężeniu.

Rembrandt – wybitny malarz z Leiden

Rembrandt Harmenszoon van Rijn pozostaje najsłynniejszym malarzem złotego wieku Holandii. Przyszedł na świat 15 lipca 1606 roku w Leiden i właśnie tam zaczął przygodę z rysunkiem i malarstwem, a nawet stworzył swoje pierwsze dzieła. Rembrandt kojarzony jest głównie z Amsterdamem, jednak mało kto wie, że właśnie w Leiden artysta rozwinął większość swoich umiejętności. Relikty złotego wieku wciąż można podziwiać w tym mieście, odwiedzając ważne dla Rembrandta miejsca lub okresowe wystawy jego twórczości.

Główne atrakcje w Leiden

  • Hortus Botanicus – najstarszy ogród botaniczny w Holandii i jeden z najstarszych na świecie, posiadający zachwycającą kolekcję roślin z niemal każdego zakątka świata,
    • Burcht van Leiden – twierdza, która rozpoczęła historię miasta. Znajduje się na wzgórzu, na rozwidleniu rzek Stary i Nowy Ren. Z murów twierdzy roztacza się piękna panorama miasta,
      • Muzeum Historii Naturalnej (Naturalis Biodiversity Center) – muzeum i ośrodek badawczy uniwersytetu w Leiden o zbiorach liczących ponad 37 mln okazów,
        • Muzeum Wiatraków (Molenmuseum De Valk) – położone jest w 30-metrowym wiatraku wybudowanym w 1743 roku. W Molenmuseum można poznać historię holenderskich wiatraków oraz ich zastosowanie,
          • Hooglandse Kerk – kościół gotycki sięgający historią XV wieku, poświęcony św. Pankracemu,
            • Pieterskerk – późnogotycka bazylika poświęcona św. Piotrowi. W XVII wieku była ważnym ośrodkiem dla purytańskich „pielgrzymów”, którzy osiedlili się w Leiden na kilka lat przed wyprawą do Nowego Świata.

              Uniwersytet w Leiden

              Założony w 1575 roku przez Wilhelma I Orańskiego, stał się pierwszym uniwersytetem w Holandii. To jedna z najwybitniejszych uczelni w Europie, którą ukończyło wielu laureatów Nobla, a także wielu członków rodziny królewskiej, w tym król Niderlandów Wilhelm Aleksander, Beatrycze, Juliana i Wilhelmina. Uniwersytet słynie również z wynalezienia pierwszego kondensatora – butelki lejdejskiej. Uczelnia nie ma jednego kampusu, a wiele budynków rozsianych po całym Leiden, co zapewnia miastu studencki klimat.

              Jak dotrzeć do Leiden?

              Większość turystów podróżuje do Leiden samolotem, lądując na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Stamtąd do Leiden najłatwiej jest dotrzeć pociągiem, którego stacja jest na lotnisku. Podróż tym środkiem transportu trwa około 20 minut. Podróż pociągiem z Amsterdamu zajmie 30–40 minut, z Hagi natomiast można dotrzeć do Leiden w mniej niż kwadrans. Pociąg zazwyczaj zatrzymuje się w Leiden Centraal, około pół kilometra od centrum miasta. Odradza się podróżowanie samochodem ze względu na parking w Leiden, który jest często zajęty z uwagi na duży ruch samochodowy i stosunkowo drogi (4–5 euro za godzinę). Najwygodniej zatrzymać się na parkingu park and ride w Groenoordhallen lub Haagweg, gdzie znajduje się postój darmowych busów, które zabiorą pasażerów do centrum miasta.

              Jak poruszać się po Leiden?

              W Leiden większość lokalnych autobusów zatrzymuje się na dworcu kolejowym. Na czas pobytu w Leiden warto zaopatrzyć się w OV-chipkaart, która ułatwi podróżowanie komunikacją miejską. Chociaż centrum miasta jest dość duże, można je również zwiedzić, poruszając się rowerami, które są łatwo dostępne w całym mieście i stosunkowo tanie.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: John and Tina Reid/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana