Amsterdam to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony jest bardzo nowoczesne, z drugiej – pełne zabytkowych budowli. Co warto tam zobaczyć? Sprawdź naszą listę atrakcji!
Sama nazwa Amsterdam związana jest z wodnym otoczeniem oraz rzeką Amstel, która płynie przez to miasto. W Amsterdamie kanały i mosty można spotkać na każdym kroku, a ich liczba jest jeszcze większa niż w Wenecji. Łączna długość tych kanałów wynosi ponad 100 km. Sama nazwa osady po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z XIII w., gdzie została zapisana po łacinie.
Amsterdam – zwiedzanie miasta
Na początku warto wiedzieć, że w Holandii Amsterdam zdecydowanie wyróżnia się pod względem liczby turystów: każdego roku przyjeżdża ich tutaj aż 4 miliony. Plac Dam w Amsterdamie to tak naprawdę centrum stolicy Holandii. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć właśnie od tego punktu. Do najważniejszych zabytków należy w tym miejscu pałac Na Tamie oraz Pałac Królewski, który dawniej był ratuszem. Tutaj także usytuowany jest Nowy Kościół, który – wbrew pozorom – liczy już ponad 600 lat. W tym momencie służy on jednak głównie jako sala wystawowa. Obok kościoła natknąć się można na zabytkową siedzibę dawnej poczty głównej, gdzie w tym momencie mieści się centrum handlowe. Jeśli chodzi o Amsterdam, zabytki można podziwiać również i w dzielnicy Jordaan. Tam znajduje się m.in. kościół Westerkerk z najwyższą wieżą w mieście. Prawdziwą wizytówką Holandii są jednak wiatraki. Na terenie Amsterdamu można natknąć się na osiem wiatraków, a jeden z nich, Molen van Sloten, można zwiedzić od środka. Warto wiedzieć, że Holendrzy obchodzą nawet Dzień Wiatraków i Młynów, który przypada na 11 maja. Myślisz, że figury woskowych celebrytów znajdziesz tylko w Londynie? Okazuje się, że możesz je obejrzeć również w Amsterdamie, w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Znajduje się on również na placu Dam. Mimo że w Amsterdamie turystyka dość często się kończy na zwiedzaniu kilku sztandarowych zabytków, warto przejść się właśnie do tego muzeum i zrobić sobie oryginalne zdjęcie z Freddiem Mercurym czy Mahatmą Gandhim.
Nowoczesny i historyczny Amsterdam – co warto zobaczyć?
Turystów jak magnes przyciąga do Amsterdamu charakterystyczny klimat z kamienicami, muzeami, kawiarenkami, a także lokalna, liberalna obyczajowość. Nie jest tajemnicą, że na miejscu można legalnie zapalić jointa, choć wiele kontrowersji może wzbudzać tutejsze Muzeum Haszyszu i Marihuany. W stolicy Holandii do atrakcji należy zaliczyć również przechylające się kamienice. Dlaczego są one lekko zakrzywione? Okazuje się, że ich fundamenty wzmacniane były na palach, które z czasem zapadły się na grząskim gruncie. Jeśli chodzi zaś o same dzielnice Amsterdamu, zdecydowanie warto zobaczyć Dzielnicę Muzeów z Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. Warto także wybrać się na wizytę do Domu Anny Frank. W całym mieście łatwo można natknąć się również na inne ciekawe muzea poświęcone serom, kotom czy torebkom. Ciekawostką może być dla wielu turystów Muzeum Tulipanów. W Amsterdamie do ciekawych miejsc należy zaliczyć także wzbudzającą wiele emocji Red Light District, czyli Dzielnicę Czerwonych Świateł. Słynie ona z licznych klubów nocnych. Przed jednym z tutejszych kościołów, Oude Kerk, stoi nawet wykonany z brązu pomnik prostytutki, a w oknach budynków widoczne są panie zachęcające do korzystania ze swoich usług. Co ciekawe, niedaleko tego miejsca znajduje się przedszkole.
Amsterdam – transport po mieście i dojazd z Polski
Nie bez powodu mówi się, że Amsterdam jest miastem rowerów. W tym mieście są one bowiem najpopularniejszym i jednocześnie najszybszym środkiem lokomocji. Według statystyk, na 700 tys. mieszkańców przypada aż 650 tys. rowerów. Przy większości ulic można łatwo zauważyć ścieżki rowerowe, a jednoślady wypożycza się w bardzo wielu miejscach. Turyści z łatwością mogą się zatem poruszać po Amsterdamie właśnie rowerami. W mieście bardzo dobrze funkcjonuje także komunikacja miejska, a tramwaje podjeżdżają praktycznie co minutę. Warto przepłynąć się także łódką po pobliskich kanałach, zwłaszcza wieczorem, kiedy są one pięknie rozświetlone. Wielu turystów decyduje się również na "przejażdżkę" autobusem wodnym (caanalbus). Z Polski do Amsterdamu najłatwiej się obecnie dostać samolotem. Najwięcej lotów dostępnych jest obecnie z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Osoby, które nie chcą lecieć samolotem, mogą także wybrać się w podróż do Holandii pociągiem, autokarem lub własnym samochodem.
Zobacz także:
- Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko? "Nie powinniśmy go lekceważyć"
- Czy nastolatkowie mogą decydować o szczepieniach? Sprawdź, jakie prawa w Polsce mają młodzi ludzie
- Pod jej opieką są dzieci, które były podtapiane i przypalane. Teraz wszyscy mogą stracić dom
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fraser Hall/Getty Images