Rugia to niemiecka wyspa leżąca na Morzu Bałtyckim, która ma wiele do zaoferowania zwiedzającym. Co można na niej zobaczyć?
Do odwiedzenia Rugii zachęcają rozległe piaszczyste plaże, klify, zatoki i piękna przyroda. Urok tej wyspy dostrzegali też artyści. Caspar David Friedrich, niemiecki malarz romantyczny uwiecznił piękno Rugii na obrazie Skały kredowe Rugii. Co można zobaczyć na Rugii?
Arkona – Rugia
Będąc na wyspie, musimy odwiedzić Arkonę, skalisty przylądek na Rugii, leżący na północnym krańcu wyspy. W średniowieczu Arkona była grodem obronnym Ranów. Ten słowiański gród na Rugii był trudną do zdobycia fortecą – otaczał go z trzech stron skalisty klif. W pobliżu znajdował się najważniejszy ośrodek pogański na Rugii, świątynia Świętowida. Gród Arkona został jednak zdobyty przez Duńczyków, którzy wprowadzili tam chrześcijaństwo. Dzisiaj można oglądać pozostałości grodu. Rozpościera się z niego piękny widok na Bałtyk i klify. O zachodzie słońca sceneria jest wręcz bajkowa.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Skały kredowe Rugii
Park Narodowy Jasmund to jedna z największych atrakcji Rugii. Leży on w północno-wschodniej części wyspy i wyróżnia się pięknymi kredowymi klifami. Z racji tego, że skały kredowe ulegają ciągłej erozji, odsłaniają się kolejne warstwy, na których możemy zaobserwować skamieliny różnych stworzeń. Główną atrakcją parku jest Königsstuhl (Tron Królewski) – 118-metrowa kredowa skała stojąca samotnie. Według legendy ten, komu uda się na nią wdrapać, zostanie królem Rugii. To właśnie Königsstuhl najprawdopodobniej zainspirował niemieckiego malarza Caspara Davida Friedricha do stworzenia swojego dzieła. Tron Królewski co roku podziwia około 300 000 turystów. Po zobaczeniu kredowej skały możemy przespacerować się lasem leżącym na terenie parku. Jest tam kilka szlaków, ale najbardziej urokliwy jest ten, który ciągnie się wzdłuż klifów. Po drodze natkniemy się na punkty widokowe, z których rozciąga się piękna perspektywa Morza Bałtyckiego i kredowych klifów. Do Parku Narodowego Jasmund możemy dojechać autobusem z Sassnitz.
Kurorty wypoczynkowe
Na wyspie istnieje też kilka kurortów wypoczynkowych. Warto odwiedzić chociażby Binz. Charakteryzuje się on architekturą typową dla XIX-wiecznych Prus. Pełno jest tam urokliwych balkonów, werand i wieżyczek. W Bitz możemy relaksować się, spacerując po najdłuższym w Niemczech molo, które ma 400 metrów długości. Kolejnym z kurortów, które warto odwiedzić, jest Sassnitz. W tym największym mieście na Rugii możemy zobaczyć urokliwe Altstadt, czyli zespół drewnianej architektury. W Sassnitz mieści się również port rybacki, w którym zawsze jest dużo łódek. Spacerując brzegiem portu, możemy kupić od rybaków świeże ryby wyłowione prosto z morza.
Prora – Rugia
W miejscowości Prora na Rugii w celach propagandowych powstał w latach 30. duży kompleks wypoczynkowy o długości 4,5 km. Miał on być luksusowym wakacyjnym miejscem dla obywateli III Rzeszy. Osiem dużych budynków o identycznym wyglądzie wzniesiono w latach 1936 – 1939. Miały one pomieścić 20 000 urlopowiczów. Projekt nigdy nie został ukończony. Dzisiaj jest on przykładem nazistowskiej architektury. W czasie wojny znaleźli tu schronienie mieszkańcy okolicznych, zbombardowanych miejscowości. Po wojnie zaś kompleks służył jako koszary wojskowe. Dzisiaj część ośrodka jest odnowiona i mieści się tam schronisko młodzieżowe.
Rugia rowerem
Rugia na rowerze to świetny sposób na aktywny wypoczynek na wyspie. Bardzo dobrze rozbudowane są sieci ścieżek rowerowych. Jedną z popularnych tras jest EuroVelo 10, szlak, który okrąża Morze Bałtyckie. Na Rugii jego długość wynosi 275 km. Niemcy chętnie korzystają z tutejszych szlaków rowerowych – na wyspie można spotkać rowerzystów w każdym wieku. Wypady rowerowe na wyspę organizowane są najczęściej w weekendy, ale dzięki temu, że trasy rowerowe ciągną się kilometrami, nie będziemy się nudzić, jeśli na Rugię wybierzemy się nawet na tydzień.
Rugia – atrakcje dla dzieci
Rugia to świetne miejsce do wypoczynku razem z dziećmi, które na pewno nie będą się tu nudzić. Na wyspie Rugii jest oceanarium, mieszczące się w Stralsundzie, nazywanym często bramą do Rugii. Wizyta w oceanarium to prawdziwa atrakcja nie tylko dla dzieci. Równie ciekawe jest zresztą samo miasto. Od 2002 roku znajduje się ono na liście światowego dziedzictwa UNECSO. Dzieci będą też z pewnością zachwycone przejażdżką „Pędzącym Rolandem”, czyli zabytkową kolejką parową. Kursuje ona pomiędzy Binz a Putbus i Binz a Gohren.
Zobacz także:
- Anna Markowska z "Top Model" zaskoczyła mamę wyjątkowym prezentem. "To symbol wdzięczności i wielkiej miłości"
- O tragedii Kingi wiedziała rodzina, szkoła i sąd. 12-latka odebrała sobie życie
- Jak rozmawiać z najmłodszymi o seksie i cielesności? "Jesteśmy pierwszymi edukatorami seksualnymi naszych dzieci"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Photo taken by Gerrit Fricke/Getty Images