Waterloo – historia, zabytki, ciekawostki. Co warto zobaczyć w Waterloo?

O mieście Waterloo słyszał niemalże każdy – na lekcji historii lub w piosence zespołu Abba. Dlaczego warto je odwiedzić?
Waterloo
Źródło: © Santiago Urquijo/Getty Images
Waterloo to niewielkie belgijskie miasteczko, które było świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Europy. Z tego względu co roku odwiedza je wielu turystów. Jakie zabytki czekają na nich w Waterloo?

Waterloo położone jest w prowincji Brabancja Walońska, w pobliżu Brukseli – oba miasta dzieli zaledwie 18 kilometrów. Waterloo jako miasto samo w sobie nie stanowi atrakcji turystycznej. Nie ma tutaj starego miasta, zabytków architektury sprzed setek lat czy zachwycających okazów przyrody. Tym, co przyciąga turystów, jest pole bitwy z 1815 roku, na którym wojska Wellingtona ostatecznie pokonały armię Napoleona.

Uczestnicy programu "Top Model"

DD_20221020_TM_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mój sukces po „Top Model”
Mój sukces po „Top Model”
Filip Ferner pożegnał się z „Top Model”
Filip Ferner pożegnał się z „Top Model”
Martyna odpadła z programu „Top Model”
Martyna odpadła z programu „Top Model”
Weronika i Adrian opuścili program „Top Model”
Weronika i Adrian opuścili program „Top Model”
Decydujące zmagania przed finałem „Top Model”
Decydujące zmagania przed finałem „Top Model”
Nicole z “Top Model” w sesji dla „Vogue”
Nicole z “Top Model” w sesji dla „Vogue”
Co słychać u uczestniczki I. edycji „Top Model”
Co słychać u uczestniczki I. edycji „Top Model”
Czym zajmuje się teraz Michał Baryza z „Top Model”? „Usprawniam ludzi w krótkim czasie”
Czym zajmuje się teraz Michał Baryza z „Top Model”? „Usprawniam ludzi w krótkim czasie”
Finalistka „Top Model” zaręczona z ukochaną
Finalistka „Top Model” zaręczona z ukochaną

Historia Waterloo – historia Europy

Postacią, która sprawiła, że nazwa miejscowości Waterloo trafiła do podręczników historii na całym świecie, jest Napoleon Bonaparte – cesarz Francuzów i król Włoch. Pod jego rządami Francja przez 15 lat niemalże nieustannie toczyła wojny. Brały w nich udział wszystkie kraje Europy. W wyniku wojen toczonych przez Napoleona do Francji przyłączono tereny Belgii, Holandii, dużą część Włoch, a także prowincje niemieckie oraz iliryjskie. Ponadto wiele państw stało się bezpośrednio zależnych od Francji. Były to: Królestwo Hiszpanii, Królestwo Włoch, Królestwo Neapolu, Związek Reński, Republika Helwecka i Księstwo Warszawskie. Po długim okresie zwycięstw armia napoleońska zaczęła ponosić klęski. Najpierw w kampanii moskiewskiej, później w bitwie narodów pod Lipskiem, w której przeciwko wojskom Napoleona wystąpiła koalicja antyfrancuska, stworzona przez Austrię, Prusy, Rosję, Szwecję, Wielką Brytanię, Hiszpanię oraz Portugalię. Pół roku po tej bitwie, w marcu 1814 roku, koalicja zdołała zająć Paryż. Napoleon został zmuszony do abdykacji i zesłany na Elbę – wyspę na Morzu Śródziemnym. W 1815 roku Napoleon zdołał uciec z wyspy i powrócić do Paryża. W ten sposób rozpoczęło się słynne "100 dni Napoleona", czyli okres od 1 marca do 22 czerwca 1815 roku, kiedy odzyskał władzę we Francji. Ponowne panowanie Napoleona zakończyło się wraz z przegraną bitwą, którą jego wojska stoczyły z koalicją (pod dowództwem angielskiego księcia Wellingtona) w Belgii, w miejscowości Waterloo. 22 czerwca 1815 roku Napoleon został zmuszony do ponownej abdykacji. Trafił do miejsca odosobnienia na Wyspie Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku.

ORIGINAL (1)
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Upamiętnienie bitwy pod Waterloo

Wszystkie atrakcje turystyczne Waterloo związane są z bitwą, która została tutaj stoczona przed dwoma wiekami. Do najważniejszych z nich należą: Muzeum Wellingtona – mieści się ono w budynku pochodzącym z XVIII wieku, zlokalizowanym naprzeciwko miejscowej informacji turystycznej. W tym domu Arthur Wellesley – brytyjski książę Wellington, dowódca wojsk koalicji – spędził noc poprzedzającą słynną bitwę. W muzeum można na własne oczy zobaczyć oryginalne plany poszczególnych etapów bitwy pod Waterloo oraz rozkazy, które książę Wellington wysyłał do podległych mu dowódców. Ponadto na odwiedzających czekają takie eksponaty, jak proteza nogi Henry’ego Pageta (lorda Uxbridge i dowódcy kawalerii w bitwie pod Waterloo) czy łóżko, na którym zmarł adiutant księcia Wellington – Alexander Gordon. Kościół św. Józefa – znajduje się naprzeciwko Muzeum Wellingtona. Kościół pochodzi z XVII wieku. W jego wnętrzu podziwiać można kamienne tablice, na których upamiętniono pułki żołnierzy, którzy polegli w bitwie pod Waterloo. Panorama bitwy pod Waterloo – w pobliżu poprzednich dwóch atrakcji znajduje się budynek o kształcie rotundy. W jego wnętrzu podziwiać można 110-metrowy obraz, który przedstawia panoramę bitwy pod Waterloo. Dzieło to zostało stworzone w 1912 roku przez Louisa Dumoulina z okazji setnej rocznicy bitwy. W budynku odtwarzane są dźwięki, które doskonale imitują odgłosy walczących wojsk – dzięki nim zwiedzający mogą poczuć prawdziwą atmosferę pola bitwy. Dodatkową atrakcją, która znajduje się w budynku, jest możliwość obejrzenia symulacji walk przy pomocy gogli VR. Muzeum figur woskowych – w pobliżu rotundy z panoramą bitwy znajduje się niewielkie muzeum, w którym zobaczyć można naturalnych rozmiarów figury woskowe wszystkich najważniejszych uczestników bitwy pod Waterloo. W muzeum zgromadzono także autentyczne pamiątki z pola bitwy – kule armatnie, mundury wojskowe oraz broń. Kopiec Lwa – znajduje się w odległości około 5 kilometrów od centrum miasta, na polach, na których toczyła się bitwa. Kopiec powstał w latach 1824–1826 w miejscu, w którym został zraniony Wilhelm Orański, późniejszy król Niderlandów. Na szczycie kopca ustawiono żelazny posąg lwa. Wzniesienie ma wysokość 41 metrów. Z góry można obserwować panoramę pola, na którym toczyła się bitwa pod Waterloo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości