Potrawy holenderskie są w dużej mierze mozaiką zapożyczeń z tradycji kulinarnych innych państw. Dużo w menu Holendrów inspiracji kuchnią Ameryki Północnej. Weźmy chociażby naleśniki holenderskie, tzw. poffertjes, które są luźnym nawiązaniem do placuszków typu pancakes, które Amerykanie z wielkim upodobaniem serwują jako danie śniadaniowe. Nie do przecenienia są za to holenderskie frytki. Choć tę przekąskę zna chyba każdy smakosz, frytki holenderskie znacznie różnią się od tych, które możemy zjeść na co dzień w restauracjach. Tajemnica ich wybornego smaku tkwi w przygotowaniu - ziemniaki po holendersku smaży się dwukrotnie, w międzyczasie osuszając frytki z nadmiaru tłuszczu. Frytki holenderskie są złociste i chrupiące, nigdy mokre. Przysmakiem, który popularnością może dorównać frytkom jest surowy śledź holenderski z cebulką podawany są w formie przekąski.
Potrawy mięsne i gorące dania
Holendrzy kochają wołowinę i przyrządzają ją na wiele sposobów. Najsłynniejsze holenderskie potrawy mięsne to draadjesvlees, czyli duszona wołowina. Na holenderskich stołach często pojawia się także hachee, kawałki wołowiny w sosie własnym, w smaku przypominające klasyczny gulasz. Holenderska kuchnia to także wszelkie dania z mięsa mielonego - kotlety, klopsiki, befsztyki mielone czy rostbef.
Kuchnia Andrzeja Polana
Niemal we wszystkich holenderskich barach, restauracjach i jadłodajniach królują frykadele holenderskie - kiełbaski smażone we frytownicy i serwowane na gorąco. Świetnym sposobem na ciepły posiłek jest też zupa holenderska. W Holandii niezwykle popularna jest sycąca zupa z grochu albo z czarnej fasoli.
Holenderskie słodkości
Holendrzy to łasuchy i wprost uwielbiają słodkości. Popularne holenderskie słodycze to cukierki z lukrecji, uwielbiane przez dzieci. Na Boże Narodzenie piecze się też aromatyczne korzenne ciastka holenderskie. Przepis na te kruche łakocie bardzo przypomina recepturę pierniczków. Swoją drogą, piernik to chyba najbardziej lubiane ciasto holenderskie - często podaje się je do śniadania.
Jeżeli lubisz kulinarne eksperymenty, koniecznie wypróbuj dania holenderskie. Przepisy na te potrawy nie są trudne, a walory smakowe podbiją serce każdego smakosza. Prezentujemy prosty sposób na oryginalne holenderskie frytki, które pokochasz. Poffertjes to świetna alternatywa dla klasycznych naleśników. Poniżej podpowiadamy, jak je zrobić.
Przepis na naleśniki holenderskie (Poffertjes)
Składniki (przepis na 6 porcji):
- 2 szklanki mąki,
- szczypta soli;
- łyżeczka drożdży suszonych;
- masło albo olej roślinny;
- szczypta cynamonu;
- 2 jajka;
- szklanka mleka;
- 2 łyżki cukru waniliowego;
- cukier puder do posypania naleśników.
Przygotowanie:
- Wlej mleko do rondelka i podgrzej (powinno być ciepłe, ale nie gorące).
- Dodaj do mleka drożdże, wymieszaj i odstaw na kilka minut.
- Przelej zawartość rondelka do miski, wsyp mąkę, sól, cukier i jajka. Wymieszaj wszystkie składniki mikserem, przykryj czystą ściereczką i odstaw na pół godziny.
- Na patelni rozgrzej olej albo odrobinę masła.
- Nakładaj ciasto łyżką (w niewielkiej ilości) i smaż placuszki do zrumienienia.
- Holenderskie naleśniki gotowe. Posyp je cukrem pudrem i podawaj ciepłe.
Prosty przepis na prawdziwe holenderskie frytki
Składniki (przepis na 3–4 porcje):
- 2 kilogramy dużych ziemniaków;
- czosnek niedźwiedzi;
- 3 łyżeczki soli;
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Obierz ziemniaki, opłucz je pod zimną wodą i pokrój na średniej grubości słupki (pamiętaj, żeby nie robić zbyt cienkich frytek – ziemniaki jeszcze dodatkowo zmniejszą swoją objętość podczas smażenia, więc lepiej pokroić je na nieco grubsze kawałki).
- Opłucz frytki, wrzuć je do miski, zalej zimną wodą i pozostaw na ok. 30–40 minut. Dzięki temu zabiegowi frytki po upieczeniu będą sztywne i chrupiące.
- Po upływie tego czasu wylej wodę, jeszcze raz opłucz frytki i osusz je papierowym ręcznikiem.
- Rozgrzej olej na patelni i smaż frytki ok. 5 minut na niewielkim ogniu. Następnie zdejmij patelnię z ognia i ponownie przełóż frytki na ręcznik papierowy, żeby wchłonęły nadmiar tłuszczu.
- Pora na drugie smażenie. Wysuszone frytki wsyp na głęboki olej i tym razem w wysokiej temperaturze (ok. 180 st. C), mieszając co jakiś czas, żeby się równo zarumieniły.
- Kiedy frytki osiągnął już złocistobrązowy kolor, przełóż je na ręcznik i odsącz z nadmiaru oleju.
- Wsyp frytki do głębokiej miski, posyp solą, przemieszaj je kilka razy i dopraw szczyptą sproszkowanego czosnku niedźwiedziego.
- Frytki holenderskie możesz podawać na wiele sposobów. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych, ale najlepiej smakują saute, z sosem majonezowym albo zwykłym ketchupem.
Zobacz także:
- Jak wykorzystać suchy chleb? Przepisy na tosty, muffiny i toskańską zupę
- Zupa z młodej kapusty z fasolką szparagową i szpinakiem z przepisu Darii Ładochy
- Dania z wieprzowiny według przepisów Gai i Jakuba Kuroniów
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nattawit Sreerung/EyeEm/Getty Images