Podróże

Nałęczów – co warto zobaczyć w popularnym polskim uzdrowisku?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mahaux Photography/Getty ImagesNałęczów

Nałęczów położony jest w województwie lubelskim. Warto wybrać się tam na jednodniową wycieczkę lub na kilkutygodniowy wypoczynek w sanatorium. Nałęczów, razem z Puławami i Kazimierzem Dolnym, stanowi popularny trójkąt turystyczny. Objazd po tych trzech miejscowościach to doskonały pomysł na weekend.

Gdzie jest Nałęczów? To niewielkie miasteczko na Wyżynie Lubelskiej. Miejscowość mieści się nad rzekami Bystrą i Bochotniczanką. Nałęczów położony jest na licznych wzniesieniach, dlatego przebywając w nim, ma się wrażenie wizyty w górskiej miejscowości. Tutejszy mikroklimat jest zbawienny dla pacjentów z problemami kardiologicznymi, dlatego głównie z takich sanatoriów właśnie słynie. Polska może poszczycić się wieloma sanatoryjnymi miejscowościami, jednak żadna z nich nie ma profilu wyłącznie kardiologicznego.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Nałęczów uzdrowisko – leczniczy klimat

Na lecznicze warunki w Nałęczowie składa się kilka elementów – słoneczna pogoda, występowanie lessowych gleb, nierównomierny teren, dwie rzeki i zróżnicowanie roślinności. Przebywanie w takim środowisku prowadzi do stałego obniżenia ciśnienia krwi, szczególnie w miesiącach od maja do września. Mówiąc o uzdrowisku, nie można pominąć wód mineralnych, które tutaj występują. Bogate są w wapń, żelazo i węglowodory.

Ważna jest również borowina – występujący tutaj rodzaj torfu, wykorzystywany do leczenia schorzeń reumatycznych, ginekologicznych i chorób narządów wewnętrznych. W 1878 roku lekarze sybiracy założyli tutaj uzdrowisko, które po II wojnie światowej zostało upaństwowione, a następnie sprywatyzowane. Działa tutaj 6 sanatoriów, zlokalizowanych w ciekawych architektonicznie, czasem zabytkowych budynkach – Sanatorium uzdrowiskowe Książe Józef, Ciche Wąwozy, ZNP, Rolnik, czy Sanatorium Fortunat. Z usług tych placówek można korzystać zarówno prywatnie, jak i z ubezpieczenia w NFZ.

Najpopularniejszym miejscem wśród kuracjuszy jest Park w Nałęczowie, nazywany też Parkiem Zdrojowym, położony w centrum miasta. Fundatorem parku był szlachcic Stanisław Małachowski. Prawie 200-letni park jest miejscem, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych gatunków drzew normalnie niespotykanych w Polsce. Sprowadzono tu i zasadzono wiele gatunków z zachodniej Europy, a nawet Ameryki – sosny-wejmutki, katalpy, tulipanowce amerykańskie i skrzydłoorzechy chińskie. W parku istnieje aleja sław z odciśniętymi dłońmi polskich artystów. Do parku prowadzą zabytkowe bramy, a w nim spotkać można wiele ciekawych rzeźb i dobrze utrzymany staw z wyspą. Do uzdrowiska przyjeżdżają osoby z wadami i chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, nerwicami i w stanach ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Kilkutygodniowy pobyt w Nałęczowie przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Nałęczów – atrakcje turystyczne

Przyjeżdżało tu i tworzyło wielu polskich znanych artystów i pisarzy. Należeli do nich m.in. Zofia Nałkowska, Stanisław Żeromski, Jan Witkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Bolesław Prus i Michał Elwiro-Andriolli. Wypoczywali oni w kilkunastu zlokalizowanych w całym mieście willach, które powstały w chwili utworzenia tutaj zakładu leczniczego przez lekarzy sybiraków.

Każda z willi ma swój unikalny styl i warto udać się na spacer ich szlakiem. Niektóre dostępne są do zwiedzania, w innych funkcjonują muzea lub hotele, m.in. Muzeum Żeromskiego w Chacie Nałęczowskiej. Spacerując po parku zdrojowym, nie sposób nie zauważyć Domku Gotyckiego z 1876 roku oraz imponujących, klasycystycznych Łazienek. Fani twórczości Bolesława Prusa powinni odwiedzić barokowy pałac Małachowskich (niektórzy określają go mianem zamku w Nałęczowie), gdzie znajduje się jego muzeum. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Torebek i Misiów.

Nałęczów – wąwozy

Nałęczów to nie tylko miejsce licznych zabytków, ale również atrakcje przyrodnicze, które skłaniają do długich spacerów. Należy do nich system wąwozów z wejściem od ul. Głowackiego. Główna ścieżka spacerowa ma 550 m i podzielona jest na trzy odcinki o różnych nachyleniach i głębokościach. Środkowy odcinek wąwozu ma wąskie, rozcinane dno, dlatego jest zabezpieczony barierą ochronną. Tutejsze wąwozy mają od 3 do 8 m głębokości, a spacer nimi przywodzi na myśl dziki, baśniowy świat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mahaux Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości