Świat

Co warto zobaczyć na Bałkanach? Najciekawsze miejsca

Świat

Państwa Bałkańskie słyną z pięknych widoków i bogatej historii. To jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych. Jakie kraje na Bałkanach warto zobaczyć?

Bałkańskie kraje to doskonały kierunek na rodzinne wakacje. Można tam przyjemnie i niedrogo wypocząć oraz zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc. Historia Bałkanów także jest bardzo bogata, podobnie jak bałkańska muzyka i kultura. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego regionu?

Zobacz też: O czym pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje? >>>

Bałkany znane i nieznane

Bałkany to region w Europie, do którego należą państwa Półwyspu Bałkańskiego tworzące wspólnotę historyczno-kulturową. Łączy je wspólna przeszłość i tradycja oraz cechy o charakterze społecznym, np. wieloetniczność i wielowyznaniowość. Do Państw Bałkańskich należą: Chorwacja, Albania, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Bułgaria, Kosowo, Czarnogóra oraz Grecja. Niekiedy mówi się, że również Słowenia i Rumunia wchodzą w skład tego regionu. Większość obecnych Krajów Bałkańskich to państwa byłej Jugosławii, która rozpadła się w 1992 roku. Jej burzliwa historia pokazuje, jak trudną drogę do wolności musiały przejść zrzeszone we wspólnocie narody.

Planując wycieczkę na Bałkany , warto dowiedzieć się, co poza typowymi atrakcjami można tam zobaczyć. Jak się okazuje, najciekawsze miejsca są mniej popularne, jeśli chodzi o bałkańską turystykę . Jedną z takich pereł jest Mavrovo w Macedonii. To miejscowość położona na terenie Parku Narodowego Mavrovo, która urzeka zjawiskowymi widokami. Choć przypomina pustkowie, to piękno otaczających gór i rzek zapiera dech w piersiach, a znajdujące się tam opuszczone budynki sakralne sprawiają, że miejsce nabiera mistycznego klimatu.

Zobacz też: Ateny. Zabytki, atrakcje, pogoda >>>

Na szczególną uwagę zasługuje również Czarnogóra. Bałkany w tej części wyglądają zupełnie inaczej i według wielu turystów jest to najpiękniejsza ich odsłona, pomimo że jest mniej popularna niż Chorwacja. Państwo jest niewielkich rozmiarów, ale za to z ogromnym potencjałem turystycznym, nadal do końca nie wykorzystanym. Urzeka nie tylko zjawiskowym zatokami, ale również urokliwie położonymi kanionami. To tutaj bałkańskie góry budzą największy zachwyt, romansując z niespokojnym morzem i olśniewającymi jeziorami. W Czarnogórze w szczególności warto zwiedzić Park Narodowy Durmitor i Kanion rzeki Tary będący najgłębszym tego typu obiektem w Europie i jednym z największych na świecie (ustępuje mu jedynie Wielki Kanion w Kolorado oraz Cotahuasi i Colca w Peru).

Jednym z najbardziej niedocenionych państw bałkańskich jest Albania. To kraj dużych kontrastów, w którym dysproporcje pomiędzy bogactwem a ubóstwem są bardzo wyraźne. Ale jeśli chodzi o aspekt turystyczny, jest się czym zachwycać. To właśnie tutaj można przekonać się, czym są słynne bałkańskie bezdroża . W północnych górach Albanii, na odcinku między Peschkopie a Kukes, ciągnie się malownicza trasa, idealna do wyjazdów offroadowych. Widoki, jakie można podziwiać po drodze, są zjawiskowe i niezwykle czarujące.

Ciekawe miejsca na Bałkanach – co warto zwiedzić?

Najpopularniejszym miejscem na zwiedzanie i wypoczynek na Bałkanach jest Chorwacja. Organizując wycieczkę, koniecznie należy wybrać się do Parku Narodowego Krka, na terenie którego znajdują się przepiękne wodospady oraz Jezioro Visovac. Nie można również pominąć najsłynniejszego chorwackiego kurortu, czyli Dubrovnika, usytuowanego nad jedną z zatok Morza Adriatyckiego. Choć w samym mieście nie ma wiele plaż, to miejsce przyciąga turystów ze względu na lokalną kuchnię i piękno zabytków architektonicznych, dzięki którym cały kompleks starego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, położony około 140 km od Zagrzebia. W parku znajduje się 16 krasowych jezior połączonych licznymi wodospadami i kaskadami.

Zobacz też: Dubaj – miasto pośrodku pustyni - co warto zobaczyć? Jakie są jeszcze najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku? >>>

Bałkany Zachodnie – najpiękniejsze atrakcje

Każdy, kto choć raz tam był, doskonale wie, że Bałkany są super. Dotyczy to nie tylko najpopularniejszych regionów, ale również rzadziej odwiedzanych krajów. Jednym z nich jest Bośnia i Hercegowina, która nieszczęśliwie kojarzona jest przez pryzmat I wojny światowej. Warto jednak poznać jej najpiękniejsze atrakcje, które w niczym nie ustępują najsłynniejszym bałkańskich kurortom. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc jest Mostar , w którym znajduje się zabytkowy most (wpisany na listę UNESCO) wznoszący się nad rzeką Neretwą. Warto zajrzeć także do stolicy, Sarajewa, gdzie niemal każdy budynek to pomnik historii . Godne uwagi są również inne miasta, np. Neum, Medjugorie, Srebrenica oraz Park Narodowy Sutjeska.

Kolejnym mało docenionym bałkańskim krajem jest Serbia. Na największą uwagę zasługuje jej stolica, Belgrad – jedno z najstarszych miast w Europie . Na jego terenie znajduje się imponująca twierdza Kalemegdan położona u zbiegu rzek Dunaju i Sawy, z której roztacza się piękna panorama miasta. Poza stolicą warto odwiedzić inne miejsca, takie jak Stari Ras, Kanion Uvac, Monaster Studenica oraz skalne Miasto Diabła.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości