Podróże

Dlaczego warto zobaczyć górę Fitz Roy?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Góra Fitz Roy

O zdobyciu Fitz Roy marzy wielu miłośników górskich wycieczek, choć na sam szczyt dostają się tylko ci najwytrwalsi. Góra Fitz Roy oferuje krajobrazy niespotykany nigdzie indziej – poznaj ją bliżej.

Góra Fitz Roy wymaga specjalnych umiejętności. To miejsce, do którego przyjeżdżają zarówno amatorzy trekkingu, jak i osoby zajmujące się wspinaczką ekstremalną.

Co warto wiedzieć o szczycie Fitz Roy?

Ich lokalna nazwa to Cerro Chalten. Jest to jeden z najwyższych szczytów Patagonii, znajdujący się w pobliżu wioski El Chaten, na granicy Argentyny i Chile. Nazwa "Chalten" oznacza "dymiąca góra", co wynika z obecnych tam zjawisk atmosferycznych – szczyt często otaczają chmury.

Nazwę Fitz Roy wymyślił Francisco Moreno w 1877 r. podczas pierwszej wizyty w tym miejscu. Podróżnik zrobił to niejako na przekór miejscowym Indianom, którzy większość szczytów górskich nazywali po prostu Chalten. Nazwa nadana przez Moreno została wymyślona, aby uczcić Roberta Fitz Roya, brytyjskiego żeglarza.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Góra jest trudna do zdobycia, choć jej wysokość bezwzględna wynosi zaledwie 2300 metrów. Trudność wynika z budowy szczytów, które są strzeliste i gładkie. Kolejnym utrudnieniem jest także zmienna pogoda – wizytówka tego miejsca. Pierwszymi zdobywcami Fitz Roy byli Lionell Terray i Guido Magnone, francuscy alpiniści.

Góra Fitz Roy znajduje się na terenie Parku Narodowego Los Glaciares, położonego w argentyńskiej części Patagonii. Drugim szczytem górskim znajdującym w tym parku narodowym jest Cerro Torre.

Z wizytą w miasteczku El Chaten

El Chaten to miasteczko leżące u podnóża szczytu Fitz Roy. Leży na skraju Los Glaciares, w dolinie rzeki Rio de las Vueltas. Obecnie jest to typowo turystyczna miejscowość, w której zatrzymują się śmiałkowie chcący zdobyć Fitz Roy lub Cerro Torre – każdy z tych szczytów znajduje się około 3 godziny drogi od miasteczka.

El Chaten może pochwalić się dużą ilością miejsc noclegowych, można tam dojechać autem lub autobusem z El Calafante. Jest to miejsce, w którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat wycieczki na któryś ze szczytów, a także kupić prowiant czy po prostu zjeść obiad.

To ulubiona miejscowość wielu trekkerów, gdyż jest cicha i spokojna. Brak tłumów wynika z poziomu trudności, jaki panuje na pobliskich szlakach turystycznych, stworzonych raczej na zaawansowanych miłośników trekkingu.

Miasteczko leżące w pobliżu masywu Fitz Roy dla wielu turystów jest atrakcją samą w sobie. Każdy, kto zamierza udać się na trekking w pobliskie rejony lub zamierza wejść na Fitz Roy, powinien na wizytę w El Chaten poświęcić kilka dni.

Kiedy warto odwiedzić górę Fitz Roy?

Miłośnicy górskich wspinaczek w Patagonii uważają, że najlepszą porą na tę aktywność jest jesień lub okres między listopadem a majem. Najwięcej turystów przyjeżdża tam w styczniu i lutym, gdyż pory roku na półkuli południowej różnią się od tych z półkuli północnej. Zdobywanie Fitz Roy warto również zaplanować w trakcie sezonu. Nie jest to jeden z popularnych kurortów, więc nie należy obawiać się tłumów.

Turyści zainteresowani wspinaczką na Fitz Roy czy trekkingiem w Los Glaciares powinni wcześniej ustalić trasy. Z wyprzedzeniem warto też zaplanować noclegi, gdyż od 2016 r. panuje tam obowiązek rezerwacji miejsc biwakowych.

Jak dostać się do Fitz Roy?

Patagonia oddalona jest od Polski o 15 tys. kilometrów i niemożliwe jest, aby dolecieć tam bez przesiadek. Turyści chcący odwiedzić FItz Roy muszą udać się tam lotem łączonym. Istnieją dwie główne trasy. Pierwsza z nich prowadzi z Europy do Buenos Aires i z Buenos Aires do El Calafate; druga trasa prowadzi z Europy do Punta Arenas w Chile, z przesiadką w Santiago – ten wariant jest znacznie tańszy. Do Argentyny można przylecieć np. z Frankfurtu, a do Santiago z Madrytu i Rzymu.

Ceny biletów są zróżnicowane, gdyż zależą od czasu, w którym się jej kupuje. Niemniej jednak można znaleźć ciekawe promocje, pod warunkiem, że wyjazd do Fitz Roy zacznie się planować z dużym wyprzedzeniem. Niekiedy można znaleźć promocyjne ceny biletów.

Podróż do Patagonii trwa dość długo, a najdłuższy jest lot przez ocean – trwa on około 13 godzin. Około 6 godzin leci się nad Brazylią, Argentyną i Paragwajem. Jednak już w trakcie lotu np. do wspomnianego Punta Arenas można zobaczyć piękne krajobrazy znajdujące się w okolicach masywu Fitz Roy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marco Bottigelli/Getty Images

Pozostałe wiadomości