Miasto La Plata powstało w XIX wieku. Wyróżnia się wyjątkową architekturą, nawiązującą nieco do tradycji europejskich. Miejsce to znane jest z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zwiedzania, a także osobom nastawionym na poznawanie historii i sztuki oraz aktywny udział w codziennym życiu miasta.
La Plata – geometryczne miasto
Miasto La Plata zostało założone w 1882 roku z inicjatywy gubernatora Dardo Rocha. Decyzja o powstaniu miasteczka podyktowana była koniecznością ustanowienia nowej stolicy prowincji Buenos Aires. Wcześniej tę rolę pełniło miasto Buenos Aires, jednak w 1880 roku zadecydowano, że stanie się ono stolicą całej Argentyny. Za stworzenie planów miasta La Plata odpowiedzialny był architekt i urbanista Pedro Benoita. To dzięki niemu miasteczko wyróżnia się charakterystycznym, geometrycznym układem. Zbudowane zostało na planie kwadratu z centralnie położonym parkiem i dwoma głównymi alejami diagonalnymi biegnącymi z północy na południe i ze wschodu na zachód. Co ważne, wydzielone kwartały miasta mają podobną wielkość. Ulice La Platy przecinają się pod kątem prostym, a co szósta z nich stanowi szerszą aleję. W miejscach krzyżowania się alei znajdują się parki i skwery. Siatka ulic poprzecinana jest też dodatkowymi alejami diagonalnymi. Taki układ miasta sprawia, że La Plata jest niezwykle uporządkowana. Jej widok z lotu ptaka przypomina plan niektórych europejskich miast, np. Barcelony. Ważnym elementem projektu La Platy była duża liczba terenów zielonych. Parki i skwery znajdujące się na terenie miasta przyciągają wzrok dzięki mnogości rosnących tam drzew. Z tego względu La Plata nazywana bywa czasem "a ciudad de los tilos", czyli "miastem lip". Ciekawostką jest to, że na ulicach La Platy można odnaleźć wiele nawiązań do symboliki wolnomularzy. Przypuszcza się, że zarówno założyciel miasta, jak i jego architekt należeli do masonerii.
Podróże samolotem i nie tylko
Ciekawe zabytki w La Plata
La Plata w Argentynie nosi miano miasta uniwersyteckiego. Ponadto miasteczko oferuje dostęp do wielu obiektów kultury i sztuki. Które z nich warto odwiedzić podczas turystycznego pobytu? Miejscem wartym uwagi jest przede wszystkim katedra miasta La Plata (Catedral de La Plata). To wspaniały kościół wybudowany w neogotyckim stylu, wyróżniający się przepięknymi strzelistymi sklepieniami, a także wyjątkowymi ornamentami i zdobieniami. Ma aż 112 m wysokości i uważany jest za 58. najwyższy kościół świata. Ważnym zabytkiem w La Plata jest też Pałac Miejski (Palacio Municipal), wybudowany w latach 80. XIX wieku. W jego architekturze widać wyraźne wpływy niemieckiego renesansu, co stanowi ciekawy element w południowoamerykańskim mieście. Dość nietypowym zabytkiem jest tak zwany dom Curutcheta (La Casa Curutchet), wybudowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku przez słynnego francuskiego architekta i urbanistę o pseudonimie Le Corbusier. Budynek charakteryzuje się modernistycznym stylem. W 2016 roku dom Curutcheta wpisano na listę UNESCO, dzięki czemu uważa się go dziś za jedno z najciekawszych miejsc La Platy.
Ciekawe zabytki w La Plata
Odwiedzając La Platę koniecznie należy udać się do najsłynniejszego muzeum tego miasta, czyli Museo de La Plata (nazywanego też Museo de Ciencias Naturales, czyli Muzeum Nauk Przyrodniczych ). Obiekt posiada ponad 3 miliony eksponatów, choć jedynie część z nich jest udostępniona dla zwiedzających. Muzeum słynie z bogatej kolekcji skamielin ssaków z pochodzących z ery kenozoicznej. Oprócz tego w Museo de La Plata można obejrzeć eksponaty botaniczne i zoologiczne, a także etnograficzne i antropologiczne. Te ostatnie w znaczący sposób przybliżają historię i kulturę ludów obu Ameryk. Muzeum oferuje także wystawę poświęconą Egiptowi. Wartym uwagi muzeum jest również Museo de Arte Contemporáneo Latinoamericano, czyli Muzeum Współczesnej Sztuki Latynoamerykańskiej. Wizyta w nim z pewnością pozwoli na poszerzenie artystycznych horyzontów i zapoznanie się z południowoamerykańskim ujęciem sztuki nowoczesnej.
La Plata – centra kultury i teatry operowe
La Plata w Argentynie oferuje również szereg ciekawych centrów kultury. Wśród nich warto wymienić chociażby Centro Cultural Pasaje Dardo Rocha czy Centro Cultural Islas Malvinas. Oprócz tego można wybrać się do jednego ze słynnych teatrów, w których wystawiane są różnorodne opery. Najbardziej znany jest Teatro Argentino de La Plata – drugi najważniejszy teatr operowy w Argentynie. Swoją działalność rozpoczął w 1890 roku. Oryginalny budynek został wybudowany w stylu renesansowym, jednak w latach 70. XX wieku spłonął, a teatr odbudowano w nowej formie. Dziś jego architektura stanowi doskonały przykład nurtu brutalistycznego. Warto udać się również do funkcjonującego od 1886 roku Teatro Municipal Coliseo Podestá, z którym związane były takie sławy jak Arthur Rubinstein czy Marian Anderson.
Zobacz także:
- Co warto zobaczyć w Buenos Aires?
- Andrzej Piaseczny skończył 51 lat. "Życiowo to najlepszy moment"
- Oliwer Kubiak bał się uczuć do Jacka Jelonka. "Myślałem, że jestem idiotą"
- Jak pomóc dziecku, które jest uzależnione od cukru? Oto sprawdzone porady dietetyczki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Elton Delgado / EyeEm/Getty Images