Parenting

Wakacje z dzieckiem. Jak ułatwić maluchowi zasypianie w nowym miejscu?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
mamadu.pl
dziecko, które płacze

Wyjazd na wakacje z malutkim dzieckiem to spore wyzwanie. Niektóre maluchy mają trudność z przyzwyczajeniem się do nowego miejsca. Zdarza się, że często płaczą. Nie chcą spać w nowym miejscu, domagają się ciągłego noszenia przez rodziców. Na szczęście są metody, aby temu zaradzić. Jak ułatwić małemu dziecku adaptację do nowego miejsca i uratować swój wypoczynek?

Jak zadbać o komfort malucha na wakacjach?

Dzieci potrzebują stałości i rutyny. Niestety wakacyjny wyjazd wiąże się z wyrwaniem malucha z dobrze znanego mu schematu i otoczenia. Bardzo często zdarza się, że dziecko za nic nie chce spać w nowym łóżeczku. Często się wybudza, płacze, chce być ciągle noszone.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Aby uniknąć takich sytuacji - i nie popsuć sobie wakacji - warto zadbać, aby nowe miejsce jak najbardziej przypominało to, w którym dziecko sypia na co dzień. Pomoże w tym zabranie ulubionego kocyka lub poduszki z domowego łóżeczka. Warto pamiętać, że światła i nieznane dźwięki będę utrudniały dziecku wyciszenie się i zasypianie. Dlatego ważne jest, aby przed ułożeniem dziecka do snu zgasić niepotrzebne światło i zostawić tylko jedną, najlepiej nie za mocną lampkę. Dobrze też zadbać o to, aby źródło światła znajdowało się w miejscu zbliżonym do tego, w którym jest ono w domu.

Skutecznym rozwiązaniem będzie także spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Bliskość rodzica sprawi, że maluch będzie się czuł bezpiecznie. W sytuacji, gdy dziecko podczas wakacyjnego wypadu śpi w oddzielnym pokoju istotne jest, aby rodzice nie wychodzili z pokoju od razu, gdy dziecko zaśnie. Nowe miejsce może sprawić, że sen dziecka będzie bardzo lekki, a tym samym łatwiej będzie się wybudzało.

Czy dziecko potrzebuje drzemki w ciągu dnia?

Bardzo małe dzieci powinny spać równie w ciągu dnia. Jeśli dziecko ma stałe godziny drzemek należy ich przestrzegać także w czasie wakacji. Ważne jest jednak to, aby dziecko nie drzemało w wózku czy chuście. Należy wrócić z dzieckiem do pokoju hotelowego, w którym mieszkamy i tam ułożyć je do snu. Dzięki temu szybciej przyzwyczai się ono do nowego otoczenia.

Drzemka dziecka to także okazja dla rodziców, aby mogli się przespać i trochę odpocząć. Wyspany rodzic jest spokojniejszy, ma więcej cierpliwości w czasie wieczornych rytuałów i usypiania. Sen pozwoli nabrać sił do zwiedzania i zabawy na plaży.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: damircudic/Getty Images

Pozostałe wiadomości