Newsy

Najcięższa wiśnia na świecie trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Waży więcej niż sześć dwuzłotówek

Newsy

Wiśnie na drzewie
Radu Negrean/EyeEm/Getty Images

Najcięższa wiśnia na świecie waży 33 gramy. Owoc pochodzi z drzewa rosnącego w gospodarstwie leżącym niedaleko Turynu we włoskim Piemoncie i trafi do Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzednia włoska rekordzistka pochodziła z regionu Emilia-Romania i ważyła 26 gramów.

Najcięższa wiśnia na świecie

Wiśnia-gigant pochodzi z uprawy w miejscowości Pecetto, a jej pomiaru dokonali eksperci z krajowego Instytutu Metrologii. Jej precyzyjna waga to 33,0518 gramów. Jak podkreślił rolniczy związek, rekord ten padł w roku nieszczególnie korzystnym dla upraw wiśni, zdziesiątkowanych przez niepogodę. Tegoroczne zbiory będą według prognoz niższe o 25 proc. Rekordową wiśnię można zobaczyć na stronie Księgi Rekordów Guinnessa.

Kilka miesięcy wcześniej, za najcięższą na świecie uznano 26-gramową wiśnię z eksperymentalnego sadu w miejscowości Runco koło miasta Ferrara w Emilii-Romanii.

Wiśnie - zalety

Przy okazji, warto wspomnieć o właściwościach prozdrowotnych tych owoców. Otóż wiśnie sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Działanie to zawdzięczają pektynom, które wiążą substancje toksyczne i przyspieszają ich usuwanie z organizmu. Owoce te stymulują metabolizm i usprawniają procesy trawienne. Występujące w nich składniki mają działanie antyoksydacyjne, neutralizują wolne rodniki tlenowe, a dzięki temu opóźniają procesy starzenia się skóry i zwiększają odporność organizmu.

Związki przeciwutleniające obecne w wiśniowym soku obniżają stężenie cholesterolu LDL, odpowiedzialnego za wywoływanie miażdżycy. Chronią przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, usprawniają krążenie krwi, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych oraz stymulują produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów).

Zobacz wideo: Wiśnie. Na obniżenie cholesterolu i problemy z sercem

>>> Zobacz także:

Lato zamknięte w słoikach, czyli przepisy na najlepsze przetwory z wiśni i truskawek

Przepis na wino z wiśni

Mrożenie owoców. Jak robić to prawidłowo?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości