Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.
Gdy sezon na letnie owoce powoli dobiega końca, warto zabrać się za przetwory. Dzięki temu smakiem i aromatem wakacji będziemy cieszyć się przez cały rok. Jesteście gotowi? Dziś zdradzamy najlepszy przepis na konfiturę z wiśni i czerwonej porzeczki.
Najcięższa wiśnia na świecie waży 33 gramy. Owoc pochodzi z drzewa rosnącego w gospodarstwie leżącym niedaleko Turynu we włoskim Piemoncie i trafi do Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzednia włoska rekordzistka pochodziła z regionu Emilia-Romania i ważyła 26 gramów.
Nalewka z wiśni to jeden z najsmaczniejszych trunków. Do tego w rozsądnych ilościach może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jej nieskomplikowany skład sprawia, że z powodzeniem można ją przygotować samemu w domu. Od czego zacząć?
Polskie wiśnie są najszlachetniejsze w Europie – nabierają kwasowości nocą, kiedy temperatura jest niska, a słodyczy w ciągu dnia, kiedy jest ciepło. Jak w najlepszy sposób skorzystać z tego daru natury? O tym porozmawialiśmy z dziennikarką i propagatorką zdrowego stylu życia, Agnieszką Cegielską.
Wiśnie to owoce o nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Jakie witaminy zawierają? Dlaczego powinni po nie sięgać sportowcy? Co wiśnie mają wspólnego z siwymi włosami? O zaletach tych owoców mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.