Na terenie Morskiego Oka zeszły lawiny. "Warstwy naniesionego śniegu sięgają 7 metrów"

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Tatry

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje lawinowa "czwórka". Oznacza to, że wszystkie trasy turystyczne zostały zamknięte. Na drogę do Morskiego Oka schodzą kolejne lawiny, które niszczą wszystko na swojej drodze. Także w innych miejscach polskich gór panują trudne warunki pogodowe. 

Lawiny w rejonach Morskiego Oka

Grzegorz Bryniarski, leśniczy rejonu ochronnego Morskie Oko udostępnił w mediach społecznościowych film, w którym można zobaczyć, jak wygląda las zniszczony przez lawinę. "Na drodze pomiędzy Włosienicą a Morskim Okiem są co najmniej trzy lawiniska" - podano we wpisie. Leśniczy przestrzegł turystów, aby zostać w domu i nie wychodzić w Tatry.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulfx-news
wideo 2/4

- Wczoraj albo dziś w nocy Żlebem Żandarmerii zeszła lawina gigantycznych rozmiarów. Las w tym rejonie właściwie przestał istnieć. Drzewostan jest wyłamany po Rybi Potok. Czoło lawiny ma wysokość około 8 do 10 metrów, a jej szerokość to około 100 do 150 metrów - ocenił w niedzielę 5 lutego Grzegorz Bryniarski, leśniczy z rejonu ochronnego Morskie Oko.

Tatry prawdopodobnie jeszcze długo pozostaną zamknięte. Przyczyną są warunki pogodowe - ostatnie intensywne opady śniegu z silnym wiatrem oraz nadchodzące znaczne ochłodzenie. W efekcie osiadanie i stabilizacja pokrywy śnieżnej będą trwały dłużej niż zazwyczaj. 

Trudne warunki w górach

W sobotę w Tatrach zeszły trzy lawiny - z Marchwicznej przełęczy do Morskiego Oka. Pierwsza z nich, tzw. pyłowa, zatrzymała się na tafli lodowej jeziora. Kolejna wyłamała taflę jeziora, a ostatnia, trzecia, pogłębiła ten wyłom. W efekcie lód na jeziorze został załamany. Lawina, która zeszła z Białego Żlebu zasypała drogę prowadząca nad Morskie Oko - w efekcie schronisko zostało odcięte. Warstwy naniesionego śniegu sięgają 7 metrów, a schodki prowadzące ze schroniska na brzeg zostały całkowicie zakryte. 

Jak podał TOPR w komunikacie "warunki zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków". Pokrywa śnieżna jest słabo związana, a wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu. Możliwe są także samoistne duże, "a często bardzo duże" lawiny. 

Kiedy możliwe otwarcie szlaków?

Zamknięte zostały nie tylko szlaki piesze w Tatrach, ale również nartostrady, trasy i szlaki narciarskie. Nieczynna jest także kolej linowa i koleje krzesełkowe na Kasprowym Wierchu. Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, a sprzedaż biletów wstępu na teren TPN wstrzymana do odwołania. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jadwiga Figula/Getty Images

Pozostałe wiadomości