Pogoda na ferie 2023. Czy będzie padał śnieg? Prognoza na najbliższe dni 

Dzieci na śniegu, zima, ferie
Pogoda na ferie 2023
Źródło: Jorn Georg Tomter/Getty Images
Uczniowie z wojewdztw podlaskiego i warmińsko mazurskiego kończą fere. W kolejnym tygodniu przerwę zimową zaczynają kolejni uczniowie. Czy pogoda im dopisze? Sprawdź prognozę na ferie zimowe 2023. 

6 lutego do szkół wrócą uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko mazurskiego. Przerwę wciąż będą miały dzieci w województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostatnia tura ferii zacznie się 13 lutego dla uczniów z województw: zachodnio-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. 

Pogoda na ferie 2023

Minione święta, sylwester i Nowy Rok zaskoczyły wszystkich rekordowymi temperaturami. W całej Polsce aura niewiele miała wspólnego z zimą. Obserwowaliśmy rekordowo wysokie temperatury i brak śniegu nawet w górach. W dalszym ciągu zima, która obficie nas obdarowała śniegiem i mrozem w połowie grudnia, nie powróciła. To powoduje obawy o warunki pogodowe w nadchodzące ferie zimowe. Także końcówka stycznia była niezwykle ciepła, jednak już z początkiem lutego rozpoczeły się nie tylko mrozy, ale i intensywne opady śniegu.

Zima

Natalia Daszewska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Morsowanie czas zacząć
Morsowanie czas zacząć
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Kajaki zimą
Kajaki zimą
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Kożuchy jesień-zima 2022/23

Jaka będzie pogoda w najbliższym czasie? Mimo kilku mroźnych dni w pierwszym tygodniu stycznia, pozostała część miesiąca ma być ciepła. Aktualne prognozy wskazują, że uczniowie rozpoczynający ferie zimowe w styczniu nie mogą liczyć na śnieg i związane z nim, typowe dla ferii aktywności.

Prognoza pogody na najbliższe dni ferii zimowych 2023

W kolejnych dniach wciąż będzie dużo chmur, a temperatury nadal będą utrzymywać się kilka stopni powyżej zera. W rejonach podgórskich i na południu kraju możliwe jednak silne przymrozki, a termometry mogą wskazać nawet do -25 st. C. w nocy. We czwartek termometry wskażą od -2 st. C. na Ziemi świętokrzyskiej, do 3 st. C. w województwie lubuskim. Dzień będzie pochmurny z niewielkimi przejaśnieniami jedynie w Małopolsce, bez opadów śniegu.

W piątek wciąż dużo chmur, a nad Kujawami, Wielkopolską i Ziemią Lubuską przemieszczać się będą opady śniegu od 2 do 5 cm. Po południu i wieczorem śnieg może pojawić się również na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Termometry wskażą od -2 st. C. na Ziemi Świętokrzyskiej do 4 st. C. na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.

W weekend uczniowie z ostatniej tury ferii rozpoczną swoją przerwę (oficjalnie wolne zaczyna się od 13 lutego). Dotyczy to województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W całej Polsce będzie pochmurno, a do tego w sobotę mogą pojawić się opady śniegu od 5 do 10 cm. Jak podaje portal TVN Meteo "na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym śląsku i Opolszczyźnie będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i deszczu do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Miejscami opady mogą zamarzać".

W niedzielę wciąż dużo chmur, a do tego może padać deszcz ze śniegiem na Kielecczyźnie i w Małopolsce. Termometry wskażą do 6 st. C. na Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, a na Kujawach i Pomorzu nawet do 7-8 st. C.

Pogoda na ferie 2023 - długoterminowa prognoza IMGW

Na początku ferii temperatury przekroczyły 5 st. C. w centrum Polski do maksymalnie 7 st. C. na południu. Luty ma być nieco chłodniejszy, ale nadal bardziej podobny do początku wiosny niż zimy. Obecnie w górach utrzymują się intensywne opady śniegu, a pokrywa śniegowa rośnie. Warto pamiętać, że Tatrzański Park Narodowy został zamknięty ze względu na "lawinową czwórkę". Mimo to synoptycy nie pozostawiają złudzeń – na ten moment nie ma co liczyć na większe opady śniegu czy mróz. Spodziewać się za to można opadów deszczu, czasami z dodatkiem śniegu, który szybko zniknie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej o pogodzie na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: IMGW/TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości