Kiedy nadejdzie wiosna? Kwiecień i maj 2023 mogą okazać się cieplejsze niż zwykle

Krokusy spod śniegu
Kiedy nadejdzie wiosna? Eksperymentalna pogoda na marzec, kwiecień i maj 2023
Źródło: Smileus/Getty Images
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody. Kiedy zacznie się wiosna i kiedy zrobi się ciepło? Sprawdź, co nas czeka w najbliższych miesiącach - marcu, kwietniu i maju 2023.

Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna wiosna 2023?

Kalendarzowa wiosna jak co roku przypada 21 marca, w tym roku będzie to poniedziałek. Data ta jest stała. W przypadku astronomicznej wiosny, która zależna jest od recesyjnego ruchu Ziemi, przypada ona około 20/21 marca. Jaka czeka nas pogoda i czy będzie ciepło?

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Kiedy zrobi się ciepło? Prognoza pogody na marzec 2023

IMGW podało eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2023. W marcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Średnia w marcu wynosi od 0,0 st. (w Zakopanem) C. do 5.2 st. C. (w Opolu). Taka sama sytuacja dotyczy średniej sumy opadów - będzie w normie. Maksymalna suma opadów atmosferycznych w mm wynosi 67,8.

Prognoza pogody na kwiecień 2023

W kwietniu 2023 w całym kraju średnia miesięczna temperatura prawdopodobnie będzie wyższa niż norma wieloletnia. Termometry mogą wskazywać około 8,7-9,6 st. C. w Warszawie, do 9,9 st. C. we Wrocławiu, do 7,8 st. C. w Gdańsku, 8.3 st. C. w Białymstoku, 9.6 st. C. w Krakowie. Najzimniej będzie w Suwałkach - średnia wynosi od 6,8 do 7,6 st. C. Prognozowana suma opadów atmosferycznych w kwietniu będzie w normie - od 16,5 do 97 mm. 

Prognoza pogody na maj 2023

Maj również zapowiada się cieplejszy. Jak podaje IMGW "W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej". Średnio najcieplej ma być w Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Poznaniu i Zielonej górze - gdzie średnia wynosi do 14,8 st. C. Najzimniej będzie w Zakopanem (do 11,1 st. C.) Gdańsku (do 12,6 st. C.), Koszalinie (do 13. st. C.) i Suwałkach (do 13,2 st. C.). 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Smileus/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości