Newsy

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Premier: "Musimy walczyć o zdrowie i życie Polaków"

Newsy

TVN24

Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce - kolejne obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kolejne obostrzenia na czwartkowej konferencji prasowej.

- Napór trzeciej fali jest bardzo, bardzo silny. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza . Wąskim gardłem jest dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, nie sprzętu. Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody, dziś przedstawimy kolejne obostrzenia - mówił szef rządu.

- Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe: zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków. COVID coraz częściej atakuje ludzi młodszych, potrzebujemy narodowej solidarności. W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń - podkreślał premier Morawiecki.

- Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lockdown 2021 - od 27 marca do 9 kwietnia

Ostateczne decyzje w kwestii nowych restrykcji zostały podjęte podczas wieczornej narady w Kancelarii Premiera.

- Od najbliższej soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Będą obowiązywały przez dwa tygodnie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 27 marca 2021 r.:

 • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej;
 • salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną zamknięte;
 • zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych;
 • działalność obiektów sportowych ograniczona tylko do sportu zawodowego.

Wielkanoc 2021

- Wiem, jak dzisiaj jest ciężko, zbliżają się święta, chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny - mówił premier Morawiecki.

Wielkanoc 2021 - kościoły

Nowe restrykcje dotkną także wiernych w kościołach.

 • Maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra w miejscach kultu religijnego.

Lockdown 2020 - historia

W Polsce od 20 marca ub.r. obowiązuje stan epidemii. 24 marca 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, którym wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz korzystania z komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

31 marca 2020 r. premier Morawiecki poinformował o wprowadzeniu jeszcze surowszych restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie – mówił wówczas szef rządu. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – dodał.

Obostrzenia, które wówczas ogłoszono, to:

 • zasada dystansu społecznego - minimum dwa metry odległości od drugiej osoby, ta zasada nie dotyczyła rodzica opiekującego się małym dzieckiem na spacerze, czy opieki nad osobą z niepełnosprawnością;
 • osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą;
 • ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji; zakaz obejmował również plaże (3 kwietnia zakazano wstępu do lasów);
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
 • limit osób w sklepie do trzech osób na kasę; w urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko;
 • na bazarach, targowiskach obowiązywał limit trzech osób do jednego straganu;
 • godziny dla seniorów - od 10 do 12 wstęp do placówek handlowych miały tylko osoby 65+
 • w weekendy zamknięte były wszystkie sklepy budowlane;
 • obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu;
 • restauracje, kawiarnie i bary mogły funkcjonować tylko na wynos;
 • zamknięte zostały zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu;
 • zamknięte hotele i miejsca noclegowe (wyjątkiem były miejsca, gdzie przebywały osoby w kwarantannie, wykorzystywane do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników. Goście, którzy przebywali w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, musieli się wykwaterować do 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczyło to jednak osób, które były w delegacji i korzystały z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostały otwarte);
 • w miejscach pracy musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji;
 • limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole;
 • rozszerzona formuła kwarantanny: osoby, które od 1 kwietnia zostały poddane kwarantannie, były poddane izolacji całkowitej na dwa tygodnie, także od swojej rodziny. W przeciwnym wypadku, co najmniej dwutygodniowa kwarantanna obowiązywała wszystkich domowników z podanego adresu;
 • odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne; wyjątkiem były sytuacje, w których rehabilitacja była bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
 • w obrzędach liturgicznych, m.in. mszach świętych, pogrzebach czy ślubach mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób (z wyjątkiem np. kapłanów, którzy przewodniczą takim obrzędom)

Koronawirus w Polsce - luzowanie obostrzeń

W połowie kwietnia Mateusz Morawiecki przedstawił etapy znoszenia obostrzeń.

Pierwszy zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

Drugi etap wszedł w życie 4 maja – otwarte zostały hotele i inne miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Trzeci etap zaczął obowiązywać od 18 maja – zakładał on otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym oraz częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych (większe odległości między stolikami, limit osób).

Ostatni etap zaczął obowiązywać od końca maja – w sklepach i lokalach gastronomicznych przestały obowiązywać limity osób. Od 6 czerwca otwarte zostały kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach obowiązywał rygor sanitarny.

Koronawirus w Polsce - stan na 25 marca 2021 r.

Badania laboratoryjne ostatniej doby potwierdziły 34 151 przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 520 chorych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek COVID-19, zakażenie potwierdzono u 2 154 821 osób, z których 50 860 zmarło

Znowu lockdown. Na co powinniśmy się przygotować? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli?

Kwarantanna po powrocie do kraju. Kogo nie obowiązuje?

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24, Onet

Pozostałe wiadomości