Newsy

Zmiany w obostrzeniach po majówce. Wicepremier Gowin przedstawił plan

Newsy

iStockphotoYakobchuk/Getty Images

Jakie restrykcje pandemiczne zostaną zdjęte po weekendzie majowym? Wicepremier Jarosław Gowin w środę zaproponuje kalendarz odmrażania gospodarki. Według jego zapowiedzi możemy liczyć na otwarcie ogródków restauracyjnych i siłowni. Na temat planu luzowania obostrzeń wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia po majówce

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin uczestniczył w spotkaniu pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie planu odmrażania gospodarki. Jak zapowiedział, w środę podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zaproponuje kalendarz odmrożenia gospodarki.

Wicepremier zarekomenduje, by od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły działać ogródki restauracyjne. Jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, chociaż do połowy obłożenia w danym obiekcie.

Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, nadal w reżimie sanitarnym.

Koronawirus w Polsce - kiedy odmrożenie gospodarki?

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o przygotowywane, szczegółowe decyzje dotyczące znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa oraz o "segmenty gospodarki, które mogą liczyć na odmrożenie w pierwszej kolejności, i te, które będą musiały poczekać nieco dłużej". Szef rządu potwierdził, że przed tymi decyzjami, jeszcze we wtorek będą prowadzone "dodatkowe dyskusje, także z Radą Medyczną".

- Do wieczora będziemy uzgadniać wszystkie szczegóły i jutro przedstawimy plan na najbliższe kilka tygodni - zapowiedział we wtorek Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany na konferencji prasowej, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i znoszenia jakich obostrzeń możemy się spodziewać odpowiedział: - Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę.

- Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - dodał minister Niedzielski.

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, znów mogą działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry.

Natomiast w woj.: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane są wszystkie wcześniejsze obostrzenia.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Morawieckiego, w którego skład wchodzi przewodniczący - główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do jej zadań należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

Zobacz też:

Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa

Prof. Flisiak: "Sytuacja pandemiczna wyklaruje się w ciągu tygodnia po majówce"

Rehabilitacja postcovidowa w uzdrowiskach. Kto może wystawić skierowanie?

Zobacz wideo: W Katowicach z powodu COVID-19 odnotowano największą liczbę zgonów od czasów II wojny światowej

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości