Rehabilitacja postcovidowa w uzdrowiskach. Kto może wystawić skierowanie?

rehabilitacja, COVID-19
x-news
Rehabilitacja postcovidowa to projekt ważny dla osób, które przeszły chorobę. Jej celem jest powrót do zdrowia, ma być powszechnie dostępna i będzie się odbywać w uzdrowiskach. Szczegóły programu przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja postcovidowa - skierowanie

Odbudowa zdrowia Polaków będzie priorytetem rządu w najbliższym czasie. Najważniejszym zadaniem jest powrót do normalnego leczenia, tak jak przed pandemią. O tym minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej w Nałęczowie. Jak dodał, spotkanie to zainicjowało projekt ważny dla zdrowia wszystkich Polaków, którzy przechorowali COVID-19 – rehabilitację postcovidową.

- Skierowanie od dowolnego lekarza będzie uprawniało do wzięcia udziału w rehabilitacji postcovidowej w uzdrowisku – zapowiedział szef MZ. Skierowanie będzie mógł wystawić również lekarz POZ.

Rehabilitacja postcovidowa w uzdrowiskach

Rehabilitacja postcovidowa ma być powszechnie dostępna. - Rok czasu od przechorowania , skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka – wyjaśnił minister Niedzielski. Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania.

Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Minister zaznaczył, że najczęstszym skutkiem COVID-u jest utrata wydolności oddechowej.

- Wszystkie chętne uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żadnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu – będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program – powiedział Niedzielski.

Kompleksowy program rehabilitacji przygotowała jednostka w Głuchołazach.

- Jednym z wniosków i w związku z zainteresowaniem, jakim się cieszył ten ośrodek w Głuchołazach było to, że właśnie ta rehabilitacja postcovidowa musi być szeroko dostępna. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że ta rehabilitacja będzie możliwa do świadczenia właśnie w uzdrowiskach, ale również w warunkach ambulatoryjnych i domowych – stwierdził minister zdrowia.

Wycofanie ograniczeń zabiegów planowych

Jak ocenił minister zdrowia, trzecia fala pandemii słabnie. - Apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji czy zgonów mamy już za sobą – stwierdził Adam Niedzielski. Jego zdaniem oznacza to konieczność jak najszybszego, wręcz natychmiastowego zajęcia się innymi priorytetami.

- Odbudowa zdrowia po pandemii to nie jest tylko kwestia wychodzenia z COVID-19, to problem znacznie szerszy, bo niestety pandemia spowodowała również pewne zaniedbanie zdrowia publicznego – przyznał minister Niedzielski. Tłumaczył, że zaniedbanie to wiąże się m.in. z ograniczoną dostępnością do systemu opieki, którego duża część była zaangażowana w walkę z pandemią COVID-19.

- Kolejny tydzień będzie bardzo ważny, bo (...) od tego tygodnia pomajowego, czyli od 4 maja znosimy, czy wycofujemy tę rekomendację ograniczenia zabiegów planowych - zapowiedział szef resortu zdrowia.

NFZ ograniczyło zabiegi planowe

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala NFZ 8 marca tego roku zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Ośrodek rehabilitacyjny dla osób po COVID-19 otwarty w Zachodniopomorskiem. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Czy dzieci też muszą robić test na COVID-19 po powrocie z zagranicy? W rozporządzeniu jest jeden wyjątek

Hashimoto i choroby tarczycy to efekt katastrofy w Czarnobylu? Naukowcy zauważyli niepokojący fakt

Polski przedsiębiorca opracował implant płatniczy. Czy wkrótce będziemy mieć czipy wszczepiane pod skórę?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości