Newsy

Dzieci, które przechorowały COVID-19 dostaną specjalistyczną pomoc

Newsy

E+zeljkosantrac/Getty Images

Dzieci, które ciężko przeszły infekcję wywołaną przez COVID-19 otrzymają specjalistyczną pomoc. W szpitalu dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wystartował specjalny program, w ramach którego dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z pomocy psychologów oraz rehabilitantów.

Specjalistyczna pomoc dla dzieci, które przeszły COVID-19

- Program jest nie tylko dla dzieci po ciężkiej infekcji, ale i dla tych, które przebyły zakażenie bezobjawowo lub małoobjawowo – a takich jest najwięcej. Sprawdzimy czy infekcja nie spowodowała u małych pacjentów negatywnych dla zdrowia skutków, zwłaszcza uszkodzeń układu oddechowego i układu krążenia – powiedziała w rozmowie z PAP dr Katarzyna Przybyszewska, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Jak podkreśliła, w placówce dzieci mogą też liczyć na pomoc psychologiczną lub ewentualnie psychiatryczną – takie konsultacje są przeznaczone także dla pacjentów, którzy nie przeszli zakażenia.

- Ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowany nauczeniem zdalnym, brak możliwości wyjazdów (…), to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym" – zwróciła uwagę z-ca dyrektora w szpitalu im. św. Ludwika.

Dzieci wymagające rehabilitacji ruchowej i oddechowej – mogą zostać skierowane na dwu-, trzytygodniowy pobyt w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, filii szpitala.

Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel. 722 331 000.

Dziecko, które zostanie przyjęte do szpitala w ramach programu, musi mieć ukończone pięć lat, a nieskończone 18 lat. Niezbędne jest potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym (muszą upłynąć trzy miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala).

Kto może skorzystać z pomocy?

Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta, miejscowości, także spoza województwa. Na razie nie ma limitu w liczbie zgłoszeń.

Większość zakażeń koronawirusem – zarówno u dzieci jak i dorosłych – przebiega w sposób łagodny. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ok. 10-15 proc. wszystkich przypadków infekcji COVID-19 ma przebieg poważny, a 5 proc. bardzo ciężki lub krytyczny.

U części pacjentów rozwijają się powikłania, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni lub miesięcy po ustąpieniu infekcji. Najczęściej opisywane długo utrzymujące się objawy to: zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, głowy, bóle mięśniowe.

Poważniejsze długoterminowe następstwa choroby dotyczą różnych narządów i układów. Występują również u dzieci. Najczęściej są to:

  • nieprawidłowości w badaniach czynnościowych i obrazowych płuc;
  • powikłania sercowo-naczyniowe, nerkowe, neurologiczne, psychiatryczne, metaboliczne.

Zobacz wideo: Noworodek zarażony koronawirusem

Zobacz także:

Lekarze wykonali jednocześnie operację serca i cesarskie cięcie. "Tego się nie da przećwiczyć"

Dlaczego siwiejemy? Praktyczne i szybkie sposoby na zakrycie siwizny

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości