Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń

mózg po covid-19
Jasmin Merdan/Getty Images
Źródło: Moment RF
Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

Pandemia COVID-19 nie odpuszcza, eksperci mówią już wprost o trzeciej fali, a na temat skutków zakażenia koronawirusem pojawia się coraz więcej niepokojących doniesień. Nowych szokujących informacji dostarczyły pośmiertne badania osób, które nie przeżyły zakażenia koronawirusem.

Jak COVID-19 wpływa na mózg?

Wiele osób, którym udało się wyjść z COVID-19, jeszcze przez wiele miesięcy doznaje uciążliwych dolegliwości neurologicznych, takich jak ból głowy, utrata pamięci, zawroty głowy, osłabienie czy halucynacje. Nowe odkrycia naukowców mogą pomóc wyjaśnić i zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Amerykańscy naukowcy z National Institute of Health (NIH) postanowili przeprowadzić pośmiertne badania pacjentów z COVID-19, by dokładnie ustalić, jak wyglądają tkanki mózgu po przejściu ciężkiego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

– Byliśmy całkowicie zaskoczeni. Początkowo spodziewaliśmy się uszkodzeń, jakie spowodowane są brakiem tlenu. Zamiast tego zobaczyliśmy wieloogniskowe zmiany, które są zwykle związane z udarami i chorobami neurozapalnymi – wyznał Avindra Nath, lekarz i dyrektor kliniczny w National Institute of Health (NIH).

Objawy neurologiczne po COVID-19

Niektórzy szacują, że nawet 50 proc. osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 może mieć objawy neurologiczne, przez które będą mieli trudności z wykonywaniem nawet banalnych codziennych czynności, takich jak przygotowanie posiłku.

Naukowcy z NIH, w tym lekarze Myoung-Hwa Lee i Avindra Nath, przeprowadzili dokładne badania tkanek mózgu 19 zmarłych pacjentów. Badani mieli od 5 do 73 lat. Większość z nich cierpiała na choroby współistniejące, w tym cukrzycę i choroby układu krążenia, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Do autopsji badacze wykorzystali potężny mikroskop medyczny MRI. Okazało się że 10 spośród 19 pacjentów miało ciężkie uszkodzenia tkanek mózgu. Naukowcy doszli do wniosku, że pacjenci ci doświadczyli wielu małych krwawień do mózgu – taki rodzaj uszkodzenia zwykle związany z udarem i stanem zapalnym mózgu. – Przeciekały bardzo małe naczynia krwionośne w mózgu – wyjaśniał dr Nath.

Poinfekcyjne autoimmunologiczne zapalenie mózgu

Innym z możliwych powikłań jest poinfekcyjne autoimmunologiczne zapalenie mózgu. Na łamach czasopisma "Neurology" opisano przypadek 60-letniego lekarza, który zgłaszał po przejściu COVID dolegliwości neuropsychiatryczne, w szczególności uporczywe powtarzanie tej samej czynności, czyli tzw. persewerację. Miał również trudności ze znalezieniem słów, a nawet objawy paranoi.

W czasie choroby mogą wystąpić dwa mechanizmy działania. Bezpośrednia inwazja wirusa i zaburzenie komórek w układzie nerwowym. Dużo częstsze jednak są stany zapalne wtórne, kiedy dochodzi do kaskady zmian zapalnych.

Kto jest narażony na ciężkie powikłania po COVID-19?

Niestety zdaniem badaczy na problemy neurologiczne wywołane COVID-19 narażone są nie tylko osoby najciężej chore, które wymagają intensywnej terapii, czy mają schorzenia współistniejące.

– Widzieliśmy też grupę młodych ludzi bez tradycyjnych czynników ryzyka, u których wystąpiły zmiany psychiczne – przyznawał na łamach czasopisma Nature dr Benedict Michael, neurolog z University of Liverpool. Zdarzało się mu obserwować, że stosunkowo młode osoby po zakażeniu koronawirusem zaczynały cierpieć na urojenia i rozwijały psychozę.

Oczywiście nie każda osoba, która przeszła COVID-19 jest skazana na powikłania neurologiczne i jej mózg wykazuje uszkodzenia jak po udarze – uspokajają naukowcy. Zwracają uwagę, że problem ten wymaga dalszych badań.

– W przyszłości planujemy zbadać, w jaki sposób COVID-19 uszkadza naczynia krwionośne mózgu i czy powoduje to niektóre z krótko- i długoterminowych objawów neurologicznych, które obserwujemy u pacjentów – powiedział dr Nath.

Raport amerykańskich naukowców został opublikowany w New England Journal of Medicine.

Zobacz też:

Życie po zakażeniu COVID-19. Po jakim czasie ustępują powikłania?

Noworodek został zakażony koronawirusem. "Było na tyle ciężko, że wymagał podawania tlenu"

Nowa mutacja koronawirusa z RPA. Według naukowców jest bardziej zaraźliwa i może być odporna na szczepionkę

Zobacz wideo: Niebezpieczne powikłania po przejściu COVID-19. "Ilość powikłań koreluje z ciężkością przebiegu"

x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!