Newsy

Angielskie miasto Leicester objęte blokadą. Powodem są nowe zakażenia koronawirusem

Newsy

Leicester - angielskie miasto, w którym mieszka 350 tys. ludzi - zostało objęte blokadą. Powód? Szybko wzrastająca liczba nowych zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie. Mieszkańcom zalecono pozostawanie w domach, a także ponownie zdecydowano o zamknięciu sklepów i szkół.

Leicester objęte blokadą

Liczące 350 tys. mieszkańców Leicester w środkowej Anglii, gdzie w ostatnich dniach szybko wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem, zostaje objęte lokalną blokadą. Taką informację podał brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Od wtorku zamknięte zostaną ponownie wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają niezbędne artykuły, a od czwartku - szkoły. Mieszkańcom zalecono pozostawanie w domach tak długo, jak to możliwe. Wszystkim natomiast - powstrzymanie się od podróży z i do Leicester , o ile nie jest to absolutnie koniecznie.

Ponadto miasto zostaje wyłączone z następnej fazy znoszenia ograniczeń, która w Anglii zacznie się od najbliższej soboty. Otwarte zostaną wtedy m.in. puby, restauracje, muzea, kina, hotele czy salony fryzjerskie.

Podjęliśmy kilka trudnych, ale ważnych decyzji . Zalecamy mieszkańcom Leicester pozostawanie w domu tak długo, jak to tylko możliwe, i zalecamy powstrzymanie się od wszystkich podróży do, z i na terenie Leicester, o ile nie jest to niezbędne. Będziemy uważnie śledzić przestrzeganie zasad społecznego dystansu i podejmiemy dalsze kroki, jeśli będzie to konieczne

- mówił brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w Izbie Gmin.

Jak wyjaśnił, w Leicester w ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono 10 proc. wszystkich nowych przypadków koronawirusa w kraju. Ich liczba w stosunku do populacji jest trzy razy wyższa niż w następnym mieście na liście. Minister Hancock zapewnił, że podjęte działania zostaną poddane przeglądowi za dwa tygodnie i nie będą one utrzymywane w mocy dłużej niż jest to niezbędne.

Koronawirus w Anglii

Znosząc stopniowo restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa gabinet premiera Borisa Johnsona zastrzegł, że jeśli nastąpi ponowny wzrost zachorowań, wszystkie kroki mogą zostać cofnięte. Jeżeli na jakimś obszarze będzie szczególnie dużo infekcji, to może wprowadzić lokalne blokady, ale do tej pory nie zdecydował się na taki krok.

Ogłoszone w poniedziałek restrykcje są ostrzejsze niż się spodziewano. Jeszcze w ciągu dnia burmistrz Peter Soulsby mówił, że rząd chce, by te ograniczenia, które w kraju będą znoszone od 4 lipca, w Leicester pozostały w mocy co najmniej przez dwa tygodnie dłużej.

Tymczasem rząd zdecydował się nie tylko je pozostawić, ale cofnąć to, co już wcześniej zostało złagodzone. Chodzi m.in. o ponowne zamknięcie sklepów i szkół oraz zalecenie pozostawania w domach.

Koronawirus w Szkocji

Tymczasem Szkocja luzuje obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W poniedziałek 29 czerwca przed parkiem safari w Blair Drummond ustawił się sznur samochodów. Zwiedzających nie zniechęciła nawet deszczowa aura. Zobacz materiał:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Sensacyjne badania w Hiszpanii: koronawirus był w Barcelonie już w marcu 2019 roku

Milion zakażeń w osiem dni. Szef WHO: "Pandemia koronawirusa wciąż przyspiesza"

Nie opuścił pacjentów mimo swojej choroby - Łukasz Goździewicz laureatem majowej Pozytywki: "Nagroda należy się całemu zespołowi"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości