Newsy

Sensacyjne badania w Hiszpanii: koronawirus był w  Barcelonie już w marcu 2019 roku

Badania koronawirus

Lucas Ninno/Getty Images

Newsy

Sensacyjne badania w Hiszpanii: koronawirus był w  Barcelonie już w marcu 2019 roku

Badania koronawirus

Lucas Ninno/Getty Images

Badacze z Uniwersytetu Barcelońskiego dokonali bardzo zaskakującego odkrycia. W próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku stwierdzono obecność koronawirusa. To wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie. 

Koronawirus w Barcelonie już w 2019 r.?

W wydanym oświadczeniu władze Uniwersytetu Barcelońskiego napisały, że obecność koronawirusa stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku.

Rezultaty badań dowodzą, że (…) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie

- napisał w komunikacie Uniwersytet.

Władze uczelni wyjaśniły, że prowadzone badania nad obecnością cząsteczek SARS-CoV-2 w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony objęły nie tylko bieżący rok, ale również lata 2018-2019.

Jak wyjaśnił w komunikacie szef zespołu badawczego Albert Bosch, ze wszystkich próbek pobranych z wód kanalizacyjnych Barcelony pomiędzy 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku tylko ścieki z 12 marca 2019 roku zawierały genomy koronawirusa SARS-CoV-2.

W ocenie Boscha wyjątek, jaki stanowi jednodniowa próbka z obecnością koronawirusa, może wynikać z faktu, że zainfekowana osoba przebywała krótko w stolicy Katalonii, prawdopodobnie jako turysta.

Koronawirus w Hiszpanii - pacjent zero

Przed badaniem próbek z lat 2018-2019 zespół kierowany przez Boscha utrzymywał, że pierwszy raz nowy koronawirus pojawił się w ściekach w Barcelonie w połowie stycznia 2020 roku, a więc 41 dni przed potwierdzeniem pierwszego zachorowania na Covid-19 w tym mieście.

Według oficjalnych danych hiszpańskich służb medycznych pierwsze zachorowanie na Covid-19 w Barcelonie potwierdzono 25 lutego br. u 36-letniej turystki z Włoch.

W poniższym wideo zobaczycie, jak mieszkańcy Mondragone próbowali wydostać się ze strefy objętej kwarantanną. Interweniowała policja

>>> Zobacz także:

Mimo 40-stopniowej gorączki zajmował się chorymi. "Sytuacja była ekstremalna"

Pokonują tysiące kilometrów, by dotrzeć na dializy. "Mogę umrzeć w każdej chwili"

Milion zakażeń w osiem dni. Szef WHO: "Pandemia koronawirusa wciąż przyspiesza"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
77
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0