Newsy

Jak wyglądało wejście na K2? "Ramię w ramię szliśmy razem na szczyt, śpiewając hymn nepalski" [wideo]

Newsy

Aktualizacja:
K2

Szczyt K2 został zdobyty zimą. O niezwykłym osiągnięciu poinformował w mediach społecznościowych Nirmal Purja, jeden z 10 himalaistów, którzy razem weszli na ośmiotysięcznik. Do sieci trafiło także nagranie, na którym została uwieczniona historyczna chwila. Zobacz to wyjątkowe wideo.

K2 zdobyty zimą

16 stycznia 10 Nepalczyków z trzech różnych wypraw komercyjnych dokonało historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. O godz. 16.58 czasu pakistańskiego (12.58 czasu polskiego) stanęli na szczycie Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Nirmal Purja, jeden z 10 zdobywców K2 (8611 m) w Karakorum, dokonał wejścia na szczyt bez użycia tlenu. - Zadanie wykonane! K2 zimą bez wspomagania tlenem - napisał 18 stycznia 2021 r. na swoim profilu na Facebooku.

Purja przyznał, że zimowe K2 było wielkim wyzwaniem, a jeszcze większym to, czy nie będzie korzystał z tlenu. Zdradził, że wahał się przed podjęciem decyzji z powodu warunków pogodowych, swoich poprzednich doświadczeń na ośmiotysięcznikach, gdy korzystał z tlenu, w końcu ze względu na obawy związane z brakiem odpowiedniej aklimatyzacji. Zdawał sobie sprawę, że jego forma i tempo mogłoby spowolnić akcję całego zespołu używającego butli tlenowych i narazić całą grupę na niebezpieczeństwo.

Wyprawa na K2 - wideo ze szczytu

Kilka dni od historycznej chwili Nirmal Purja zamieścił w mediach społecznościowych niezwykłe wideo. Nagranie upamiętnia chwilę, w której cała załoga zdobywa K2 zimą. Nirmal w szczegółach opisał, jak wyglądały ostatnie metry przed wierzchołkiem góry. - Wszyscy zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed dotarciem na szczyt, aby zebrać się i zrobić ostatnie kroki razem jako zespół , aby zaznaczyć ten historyczny wyczyn, pierwsze wejście na K2 zimą - napisał Nirmal Purja. Himalaiści pokonali ostatni odcinek, idąc ramię w ramię i śpiewając nepalski hymn.

- Żadnych indywidualnych planów, żadnej indywidualnej chciwości, ale tylko solidarność i wspólna siła Team Nepal - ze wspólną wizją. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich członków zespołu, którzy zasłużyli na to dla Nepalu i ludzkości poprzez trudności, bezinteresowny wysiłek i, co najważniejsze, JEDNOŚĆ udowadniającą, że nic nie jest niemożliwe! Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić się tą chwilą ze społecznościami na całym świecie - relacjonował.

Nirmal Purja - zdobywca K2 o globalnym ociepleniu

Dla całej załogi, która weszła na szczyt ostatniego ośmiotysięcznika niezdobytego zimą najważniejsza jest współpraca. To do niej w kontekście wszystkich ludzi odniósł się Nirmal Purja w swoim wpisie.

- Globalne ocieplenie i zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat. Rasa ludzka musi się zjednoczyć, aby stawić czoła najbardziej zagrażającemu kryzysowi epoki. Jeśli zjednoczymy się, wszystko stanie się możliwe! - apelował Nirmal. Ten były żołnierz elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii zapisał się już wcześniej w historii światowego himalaizmu po tym jak w 2019 r., w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie ośmiotysięczniki, których jest 14.

Polacy na ośmiotysięcznikach

Adam Bielecki, który jako pierwszy człowiek stanął zimą na Gaszerbrumie I (8068 m) - z Januszem Gołąbem w 2012 r. i na Broad Peak (8051 m) w 2013 r. z Arturem Małkiem, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim (dwaj ostatni pozostali na zawsze na szczycie) od razu pogratulował Nirmalowi. Wcześniej alpinista wyrażał swoje obiekcje co do stylu wspinania się w górach najwyższych z użyciem tlenu.

Na dziesięć spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi zimą wspięli się Polacy, w tym na jeden z Moro. Pierwszym ośmiotysięcznikiem, na którym stanęli zimą alpiniści był najwyższy z nich - Mount Everest (8848 m). Dokonali tego 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki na wyprawie kierowanej przez pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawadę.

Zobacz wideo: Szerpowie zdobyli K2. Co to oznacza dla innych himalaistów?

Zobacz też:

Polscy himalaiści o zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków. "To przykład świetnej pracy zespołowej"

W szortach i bez swetrów. GOPR ratował turystów na Babiej Górze: "Nowa moda"

Tragiczny finał "kuligu". Zmarła jedna z dziewczynek, które uderzyły w drzewo

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości