K2

  K2

  Nirmal Purja w 2012 roku po raz pierwszy wspinał się w górach. Dziś mówi o nim cały świat. Nepalski wspinacz wraz z grupą Szerpów weszli na K2, ostatni szczyt do zdobycia zimą. Himalaista dokonał niemożliwego. Wszedł bez wspomagania tlenem. - Mój sukces nie był przypadkiem. Przyszedł z krwią, potem i łzami. Nikt nie wie, jak ciężko na to pracowałem - wyjawił w poruszającej rozmowie z Anią Kalczyńską.

  Andrzej i Bartek Bargiel wyruszyli na K2, żeby ... zjechać na nartach z drugiego, pod względem wysokości, szczytu na Ziemi! Nie przypuszczali, że ich wyprawa przybierze taki obrót. Okazało się, że dzięki dronowi, który miał dokumentować zjazd, pomogli uratować 65-letni ego brytyjskiego himalaistę - Ricka Allena. Jak do tego doszło i na kiedy planują zjazd z K2? Zobaczcie!

  Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?

  Skialpinista i himalaista Andrzej Bargiel ma przed sobą nowe wyzwanie - chce wejść, a następnie zjechać na nartach z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi K2. Na jakim etapie wyprawy jest w tym momencie?

  Polscy himalaiści zamierzali jako pierwsi zdobyć zimą szczyt K2. Niestety wyprawa nie poszła po ich myśli. Jak ją oceniają z perspektywy czasu? Czy akcja ratunkowa na Nanga Parbat mogła mieć wpływa na ich wyprawę? Czy duże zainteresowanie mediów im przeszkadzało? Rozumieją zachowanie Denisa Urubko? Zamierzają podjąć kolejną próbę zdobycia K2 zimą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy czterech członków zimowej wyprawy: Piotra Tomalę, Marcina Kaczkana, Rafała Fronię i Marka Chmielarskiego.

  O ekspedycji na K2, z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, ze nie chce znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".

  K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?

  Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.

  Pod koniec stycznia 2018 r. himalaista Jarosław Botor - wraz z trzema kolegami - przerwał Narodową Zimową Wyprawę na K2, aby wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Po jej zakończeniu musiał wrócić do Polski. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o szczegółach akcji ratowania Eli Revol i Tomka Mackiewicza oraz szansach polskich himalaistów na zdobycie K2. Okazało się, że przez skype'a nasz gość koordynował szycie nosa Adama Bieleckiego!

  W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?

  Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.

  Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się zdobyć szczytu K2 zimą. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, żeby to właśnie Polacy, jako pierwsi postawili swoją stopę na tym niedostępnym "ośmiotysięczniku". W Dzień Dobry TVN o planowanej wyprawie opowiedziała nam Martyna Wojciechowska.

  Denis Urubko i Adam Bielecki w grudniu wyruszają na K2. Chcą wejść zimą na ośmiotysięcznik wschodnią ścianą. Nikt nigdy temu nie podołał. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Denisa Urubko i Adama Bieleckiego. Jak przygotowują się do wyprawy?