Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum.
"Jest najmłodszą Polką".
Zrobił to zaledwie dwa dni po zdobyciu Lhotse - czwartego szczytu świata.
"Fotograf prosił, aby nie szła dalej. Zaczęłam krzyczeć, żeby się opamiętała".
Znamy tożsamość wspinacza.
Krzysztof Wielicki: "Niby góra zdobyta, ale kupiona zbyt dużym kosztem".
Michał Leksiński rok temu, na 19 godzin przed wylotem na Antarktydę, dowiedział się, że nie będzie mógł rozpocząć wyprawy ze względu na pozytywny test na COVID-19. Jak mówi, wówczas "osunął mu się świat".
W lipcu br. na szczycie ośmiotysięcznika stanęły Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. W Dzień Dobry TVN polskie himalaistki opowiedziały o swoim wielkim sukcesie.
Szlaki prowadzące na Babią Górę.
Gangkhar Puensum to marzenie wielu alpinistów. Mimo iż w rankingu najwyższych szczytów nie znajduje się nawet w pierwszej piątce, to wciąż pozostaje niezdobyty. Dowiedz się, dlaczego nikomu jeszcze nie udało się na niego wejść.
Góry, ich szczyty, odludne, nagie, często niedostępne. Od pokoleń pokonujemy własne słabości, niedoskonałości ciała, trenujemy własny charakter, nabywamy odporności i odwagi. Zdobywamy też najwyższe szczyty. Niektórzy mówią, że to działa jak narkotyk – jeśli raz spróbujesz, nie możesz przestać.
Szrenica to szczyt o wysokości 1362 m n.p.m. Mimo że nie jest bardzo wysoki, stanowi cel wycieczek dla wielu miłośników białego szaleństwa. Wszystko dzięki mikroklimatowi charakterystycznemu dla rejonów alpejskich. Obfite opady śniegu i niska temperatura sprawiają, że warto się tam wybrać zimą na narty.
W piątek, 29 października w samo południe w kilku miastach Polski zabrzmią syreny alarmowe w ramach akcji społecznej "Alarm dla klimatu". Jej celem jest zwrócenie uwagi na nadchodzący szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow oraz postępujące zmiany i kryzys klimatyczny.
Gerlach, majestatyczna góra królująca nad pasmem Tatr i Karpat Zachodnich, stanowi będzie crème de la crème dla każdego taternika i pasjonata górskich wypraw. Wejście na Gerlach odbywa się od strony słowackiej. Co warto wiedzieć o tym, jak pokonać majestatyczną górę Gerlach?
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył Yawash Sar II w Karakorum i zjechał ze szczytu na nartach. Skialpinista na tym nie poprzestał, zaledwie 10 dni później osiągnął drugi cel swojej wyprawy, zjazd z Laila Peak, góry uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. W zdobywaniu marzeń towarzyszył mu Jędrzej Baranowski. Panowie byli gośćmi w naszym programie i opowiedzieli o największych trudnościach, jakie pojawiły się na ich drodze.
Anna Nowak Ibisz spędza urlop na Teneryfie. Gwiazda chętnie dzieli się relacjami z wyjazdu w mediach społecznościowych. Tym razem jednak wyjątkowo zaskoczyła fanów. Zdjęcie z najwyższego szczytu w Hiszpanii wygląda imponująco. Jak zapewnia Pani Gadżet, droga nie była wcale łatwa. - Szłam jak żółw, ale weszłam! - czytamy na Instagramie.
Robert Szulc wraz z początkiem roku wyruszył w swoją kolejną, niezwykłą podróż, podczas której ma odwiedzić cztery kontynenty. Ma konkretny cel: spotkać ludzi i zapytać ich, jak pandemia zmieniła ich życie. Teraz przebywa w Afryce, gdzie spełnił wyjątkową misję - ku pamięci Aleksandra Doby zdobył szczyt Kilimandżaro.
Nirmal Purja w 2012 roku po raz pierwszy wspinał się w górach. Dziś mówi o nim cały świat. Nepalski wspinacz wraz z grupą Szerpów weszli na K2, ostatni szczyt do zdobycia zimą. Himalaista dokonał niemożliwego. Wszedł bez wspomagania tlenem. - Mój sukces nie był przypadkiem. Przyszedł z krwią, potem i łzami. Nikt nie wie, jak ciężko na to pracowałem - wyjawił w poruszającej rozmowie z Anią Kalczyńską.
Szczyt K2 został zdobyty zimą. O niezwykłym osiągnięciu poinformował w mediach społecznościowych Nirmal Purja, jeden z 10 himalaistów, którzy razem weszli na ośmiotysięcznik. Do sieci trafiło także nagranie, na którym została uwieczniona historyczna chwila. Zobacz to wyjątkowe wideo.
To projekt, który ma na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na czym dokładnie polega i na jakim etapie w tej chwili się znajduje? Z jego pomysłodawcą, Wojciechem Szatkowskim, spotkał się Robert Stockinger.
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy himalaistów: Włodzimierza Kierusa i Bogusława Magrela, by porozmawiać z nimi o wyprawie na Nanga Parbat. Z jakim ryzykiem wiąże się tak wyprawa? Czy himalaistom nadal grozi atak ze strony terrorystów? Z czym zmagają się himalaiści podczas takie wyprawy?
W Andach życie toczy się na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza, niska zawartość tlenu w powietrzu nie każdemu służy. Dlaczego rdzenni mieszkańcy tych terenów nie mają problemów z chorobą wysokościową?