szczyt

  szczyt

  Szrenica to szczyt o wysokości 1362 m n.p.m. Mimo że nie jest bardzo wysoki, stanowi cel wycieczek dla wielu miłośników białego szaleństwa. Wszystko dzięki mikroklimatowi charakterystycznemu dla rejonów alpejskich. Obfite opady śniegu i niska temperatura sprawiają, że warto się tam wybrać zimą na narty.

  Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył Yawash Sar II w Karakorum i zjechał ze szczytu na nartach. Skialpinista na tym nie poprzestał, zaledwie 10 dni później osiągnął drugi cel swojej wyprawy, zjazd z Laila Peak, góry uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. W zdobywaniu marzeń towarzyszył mu Jędrzej Baranowski. Panowie byli gośćmi w naszym programie i opowiedzieli o największych trudnościach, jakie pojawiły się na ich drodze.

  Nirmal Purja w 2012 roku po raz pierwszy wspinał się w górach. Dziś mówi o nim cały świat. Nepalski wspinacz wraz z grupą Szerpów weszli na K2, ostatni szczyt do zdobycia zimą. Himalaista dokonał niemożliwego. Wszedł bez wspomagania tlenem. - Mój sukces nie był przypadkiem. Przyszedł z krwią, potem i łzami. Nikt nie wie, jak ciężko na to pracowałem - wyjawił w poruszającej rozmowie z Anią Kalczyńską.

  To projekt, który ma na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na czym dokładnie polega i na jakim etapie w tej chwili się znajduje? Z jego pomysłodawcą, Wojciechem Szatkowskim, spotkał się Robert Stockinger.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy himalaistów: Włodzimierza Kierusa i Bogusława Magrela, by porozmawiać z nimi o wyprawie na Nanga Parbat. Z jakim ryzykiem wiąże się tak wyprawa? Czy himalaistom nadal grozi atak ze strony terrorystów? Z czym zmagają się himalaiści podczas takie wyprawy?

  W Andach życie toczy się na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza, niska zawartość tlenu w powietrzu nie każdemu służy. Dlaczego rdzenni mieszkańcy tych terenów nie mają problemów z chorobą wysokościową?