Jak wejść na Gerlach? Wysokość szczytu i pozostałe ważne informacje dla fanów ekstremalnych przeżyć

 rusm/Getty Images
rusm/Getty Images

Gerlach, majestatyczna góra królująca nad pasmem Tatr i Karpat Zachodnich, stanowi będzie crème de la crème dla każdego taternika i pasjonata górskich wypraw. Wejście na Gerlach odbywa się od strony słowackiej. Co warto wiedzieć o tym, jak pokonać majestatyczną górę Gerlach?

Szczyt Gerlach ma wysokość 2655 metrów n.p.m. Oficjalnie jest najwyższym szczytem górskim na Słowacji. Przygotowując się do niezapomnianej wyprawy, koniecznie trzeba wiedzieć, że wejście na Gerlach bez przewodnika jest niemożliwe. Nie ma w tym miejscu także żadnych szlaków turystycznych. Ze względu na duże niebezpieczeństwo konieczne jest wynajęcie przewodnika z ważną licencją międzynarodową.

Góra Gerlach – wysokość szczytu i złożoność masywu

Gerlach to najwyższy szczyt Tatr i całych Karpat, choć – co ciekawe – nie zawsze tak było z powodu braku precyzyjności początkowych pomiarów. Gerlach powszechnie uznawany jest za najwyższy szczyt Słowacji dopiero od drugiej połowy XIX wieku, gdyż na skutek błędnych pomiarów prestiżowym statutem najwyższego szczytu cieszyła się wcześniej Łomnica, a tuż za nią Lodowy Szczyt. Ostatecznie jednak wiadomo, że Gerlach, król Karpat i Tatr, jest najwyższym szczytem, mierzącym aż 2655 metrów n.p.m.

Masyw Gerlacha dominuje nad Doliną Wielicką, Batyżowiecką Próbą, Doliną Kaczą i Doliną Białej Wody. Warto wiedzieć, że monumentalna i dumna góra składa się z kilku kulminacji, rozciągających się na długości kilkuset metrów, a wierzchołek Gerlacha jest tylko jedną z kulminacji, choć najwyższą. Oprócz szczytu Gerlacha wyróżnia się także Zadni Gerlach, który wznosi się w głównej grani masywu. Obydwie kulminacje oddziela Przełęcz Tetmajera, nazwana od nazwiska słynnego polskiego poety epoki modernizmu i pasjonata gór (jej słowacka nazwa to Gerlachovské sedlo). U podnóża dwóch gigantycznych "ramion" Gerlacha rozpościera się z kolei Gerlachowski Kocioł, przypominający ogromne wgniecenie, choć jest to naturalna forma skalna.

Jak wejść na Gerlach? Sposób na zdobycie szczytu

Dla osób, które dopiero planują pierwszą wyprawę na najwyższy szczyt Karpat i Tatr, może być zaskoczeniem fakt, że wejście na Gerlach bez przewodnika jest niemożliwe (a przynajmniej nielegalne). Na szczyt wchodzi się od strony słowackiej, nie istnieją żadne wyznaczone szlaki turystyczne, a przepisy obowiązujące na Słowacji jasno zabraniają samodzielnej wyprawy. Związane jest to z olbrzymim ryzykiem. Nawet wycieczki z licencjonowanymi przewodnikami kończą się czasami wezwaniem pomocy. Trzeba pamiętać, że wejście na Gerlach wymaga dużej wytrzymałości, dobrej kondycji i znajomości zasad wspinaczki wysokogórskiej.

Zgodnie z przepisami na Gerlach można udać się wyłącznie z przewodnikiem, ale nie ze "zwykłym" przewodnikiem tatrzańskim, lecz z osobą, która posiada ważną licencję międzynarodowego przewodnika górskiego. Na osoby, które zamierzają złamać istniejące zakazy, czekają srogie mandaty, do których należy doliczyć koszt ewakuowania grupy z masywu.

Legalne wejście na Gerlach wiąże się również z opłatami, ale mniejszymi od ewentualnych kar. Za wynajem profesjonalnego, licencjonowanego przewodnika należy zapłacić zwykle około 1000 zł. Co ważne, przewodnik może zabrać ze sobą maksymalnie trzy osoby. Jeśli zatem w wyprawie ma zamiar wziąć udział pięć osób, konieczne będzie zatrudnienie drugiego przewodnika. Jednak wchodząc na Gerlach zimą, przewodnik może zabrać ze sobą maksymalnie dwie osoby, co wynika z jeszcze bardziej utrudnionych warunków wspinaczki.

Ciekawostką jest fakt, że między przewodnikami polskimi a słowackimi często dochodzi do sporów. Słowaccy przewodnicy mogą traktować polskich jako konkurencję, pracującą wszak na terenie już innego państwa. Jest to jednak w zupełności legalne w związku z tzw. europejską legitymacją zawodową, która uprawnia m.in. do wykonywania zawodu licencjonowanego przewodnika wysokogórskiego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej bez żadnych dodatkowych formalności.

Przygotowując się do wejścia na Gerlach, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie jeszcze dzień przed wyprawą – wspinaczka jest bardzo wymagająca, dlatego dodatkowe porcje elektrolitów również są mile widziane w takiej sytuacji. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie wspinaczkowe – liny, haki, kaski itp. Nie warto jednak przeciążać plecaka niepotrzebnymi rzeczami, które tylko spowolnią wspinaczkę. Ze względu na to, że zdobycie Gerlacha wraz z zejściem może zajmować 10–16 godzin, najlepszą porą na początek wyprawy jest godzina czwarta lub piąta nad ranem.

Zobacz wideo: Poszli z "szemranym" przewodnikiem. Słowacki helikopter uratował polskich turystów

x-news

Zobacz także:

Honduras – kraj kontrastów i bogatej historii. Plan na Honduras. Co warto zobaczyć?

Wakacje 2021 droższe niż zwykle. "Ofert będzie mniej"

Podróż nad Niagarę. Jak wygląda życie w pobliżu najbardziej znanego wodospadu na świecie?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości