Honduras – kraj kontrastów i bogatej historii. Plan na Honduras. Co warto zobaczyć?

Honduras
Pola Damonte via Getty Images/ Getty Images
Honduras to państwo w Ameryce Środkowej, położone między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim. Klimat Hondurasu jest przez przyjazny cały rok, jednak jest zmienny w zależności od regionu kraju. Waluta Hondurasu to lempira, a jej wymiana możliwa jest w miejscowych placówkach bankowych. Bezpieczeństwo Hondurasu to jeden z częstych tematów warunkujących turystyczną wyprawę do tego kraju. Czy warto odwiedzić Honduras? Jakie są jego główne atrakcje?

Honduras to kraj o zróżnicowanym terenie geograficznym i klimacie. Linia brzegowa to rozległe, piaszczyste plaże z klimatem tropikalnym. Środkowa część kraju natomiast bogata jest w góry i wyżyny, którym towarzyszy klimat umiarkowany. Zróżnicowanie przekłada się również na występowanie opadów deszczu, które są obfite głównie na terenach nizinnych.

Obok dzikich i dziewiczych terenów atrakcją przyciągającą turystów jest stolica Hondurasu – Tegucigalpa, metropolia, która prezentuje ciekawą kulturę kraju i jego obyczaje. To również tutaj znajduje się główne lotnisko Hondurasu. Miasto oprócz nocnego życia, lokalnych sklepów i kuchni oferuje szeroką paletę krótkich wycieczek objazdowych, które w zależności od wyboru tematyki są namiastką życia mieszkańców Hondurasu, ich zwyczajów, codzienności, obrzędów świątecznych.

Honduras – ciekawostki

Kultura Hondurasu to suma wpływów poszczególnych ludów, które przez wieki zamieszkiwały te tereny, pozostawiając po sobie trwały ślad. Początkowo rejony te zamieszkiwali Majowie, którzy zbudowali m.in słynne miasto Copan, w którym do dzisiaj można podziwiać ruiny budowli cywilizacji Majów. Miasto zajmuje obszar 30 tys. hektarów i częściowo leży pod osłoną dżungli. Na jego terenie do dzisiaj zachowało się tzw. centrum ceremonialne wraz z piramidami schodkowymi. Ruiny zespołów pałacowych, dziedzińców i innych budowli czynią to miejsce absolutnie magicznym. Najpiękniejszą budowlą są tzw. Schody Hieroglifów, składające się z 63 stopni, na których Majowie wyryli 2500 symboli.

Swoje piętno odcisnął tutaj także kolejny z niezwykłych ludów, a mianowicie Aztekowie, którzy ukształtowali na terenie Hondurasu swoją kulturę, obyczaje i wierzenia. W 1502 roku tereny te odkrył Krzysztof Kolumb, przyczyniając się tym samym do napływu cywilizacji hiszpańskiej.

Ludność Hondurasu stanowi mieszankę etniczną Metysów, Mulatów, Indian i Murzynów, co dodatkowo podnosi walory kulturalne tych terenów. Mieszkańcy trudnią się głównie rolnictwem, które stanowi filar funkcjonowania ich gospodarki. Na rozległych rolniczych terenach hodowane są banany, ananasy, cytrusy, trzcina cukrowa, palmy kokosowe, ryż, maniok. Kawa z Hondurasu to również jeden z głównych produktów eksportowych tego kraju.

Atrakcje Hondurasu. Co warto zobaczyć?

Honduras to mieszanka krajobrazu gwarantująca ciekawe wrażenia estetyczne. Z jednej strony turystów urzekają liczne plaże z turkusową wodą Morza Karaibskiego. Obok nich na wycieczki odkrywcze zapraszają dzikie lasy tropikalne, a dla spragnionych niecodziennych, majestatycznych widoków punktem obowiązkowym są liczne szczyty górskie. Warto również pamiętać o wyspach w Zatoce Honduraskiej (Utila, Roatan, Guanaja) oraz lagunie Caratasca, położonej na Wybrzeżu Moskitów.

Każdy odwiedzający Honduras turysta powinien zahaczyć o zatokę Trujillo i miasto o tej samej nazwie. Tworzy je stary hiszpański fort z rozmieszczonymi w nim armatami. Zatokę okalają góry, u których podnóża rozpościerają się piaszczyste, rajskie plaże z lazurową wodą. Trujillo to również dobra baza wypadowa do pobliskich wiosek rybackich czy parków, w których można spotkać na przykład małpy, żółwie i egzotyczne ptaki. Ciekawym miejscem jest także jezioro Yojoa, położone w północnej części Hondurasu. Jezioro to leży u podnóża gór i jest otoczone parkami, które są miejscem występowania rzadkiej roślinności i zwierząt.

Tym, którzy chcą lepiej poznać kolonialną przeszłość Hondurasu, warto polecić wycieczkę do miasta Comayagua, które swego czasu było stolicą kraju. Miasto zostało założone w 1537 roku przez hiszpańskich kolonistów i do dzisiaj zachowały się w nim pochodzące z tego okresu budowle (kościoły, place, siedziby urzędów i władz). Drobne pamiątki z czasów kolonialnych zostały natomiast zebrane w lokalnym muzeum.

Jak przygotować psa do podróży? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Mljet – wspaniała zielona wyspa w Chorwacji

Cochabamba – co warto zobaczyć w Boliwii? Historia miasta i atrakcje

Tam gdzie kończy się Europa – Cabo da Roca

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Twenty One Pilots wystąpią w Polsce. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?

Twenty One Pilots wystąpią w Polsce. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?

Pokazuje w sieci, jak wygląda macierzyństwo na wózku. "To jest najcięższe"

Pokazuje w sieci, jak wygląda macierzyństwo na wózku. "To jest najcięższe"

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli psów. Niebywałe, co pojawiło się na ulicach

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli psów. Niebywałe, co pojawiło się na ulicach

Jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku?

Jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku?

Kiedy trzeba iść do kościoła w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy?

Kiedy trzeba iść do kościoła w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy?

Przed laty była obiecującą aktorką. Dlaczego żona Ryana Goslinga rzuciła karierę?

Przed laty była obiecującą aktorką. Dlaczego żona Ryana Goslinga rzuciła karierę?

Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików

Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików

Majonez odchudzony, wegański i tradycyjny. Jak wykonać je samodzielnie w domu?

Majonez odchudzony, wegański i tradycyjny. Jak wykonać je samodzielnie w domu?

Życzenia dla kapłanów – na Wielki Czwartek i inne okazje

Życzenia dla kapłanów – na Wielki Czwartek i inne okazje

Jak zrobić pyszne i zdrowe żelki w domu? Przepis krok po kroku

Jak zrobić pyszne i zdrowe żelki w domu? Przepis krok po kroku