ośmiotysięcznik

  ośmiotysięcznik

  Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się zdobyć szczytu K2 zimą. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, żeby to właśnie Polacy, jako pierwsi postawili swoją stopę na tym niedostępnym "ośmiotysięczniku". W Dzień Dobry TVN o planowanej wyprawie opowiedziała nam Martyna Wojciechowska.

  O zdobyciu tej góry zimą marzy wielu himalistów. Nie udało się to też polskim himalaistom, których wyprwa zakończyła się po 25 dniach. Nanga Pabrat, czyli "Naga Góra", nadal pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Zmaganią Adama Bieleckiego i Jacka Czecha przyglądała się ekipa Faktów TVN.

  Najpierw zdobył Broad Peak, a poźniej zjechał z niego na nartach. W najbliższą sobotę naszym gościem będzie Andrzej Bargiel, który w lipcu tego roku zjechał na nartach z tego ośmiotysięcznika. Bądźcie z nami w sobotę od 8:30! Zapraszamy w imieniu Anny Kalczyńskiej i Roberta Kantereita.

  26-letni Olek Ostrowski zjechał na nartach z szóstego co do wielkości szczytu świata - ośmiotysięcznika Czo Oju. Dlaczego to zrobił i skąd na ten cel wziął pieniądze? Jakie to uczucie zjechać na nartach z ośmiotysięcznika? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym wyczynie i swojej wyprawie na ośmiotysięcznik. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia!

  Do 1978 r. na ośmiotysięczniki wspinali się mężczyźni, ponieważ uważano, że kobiety nie dadzą sobie rady. Arlene Blum postanowiła udowodnić, że jest inaczej i zorganizowała, a następnie poprowadziła pierwszą kobiecą ekspedycję na Annapurnę. Jak dziś wspomina tamto doświadczenie? Czy trudne momenty, których wówczas doświadczała powracają do dziś? Skąd czerpała wówczas tyle determinacji, by doprowadzić do tej wyprawy?

  Andrzej Bargiel wdrapał się na nartach na ośmiotysięcznik Sziszapangma, by później z niego zjechać, oczywiście na nartach! To szaleństwo czy potrzeba ryzyka? A może po prostu Andrzejowi Bargielowi nie odpowiadają nasze polskie trasy zjazdowe? Na naszej kanapie w Dzień Dobry TVN zasiedli bracia: Andrzej i Grzegorz Bargiel, który jest ratownikiem TOPR i międzynarodowym przewodnikiem wysokogórskim.