Newsy

Młodzi mistrzowie Europy – Emilia i Franciszek Dubiel

Newsy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Młodzi mistrzowie Europy w tańcu współczesnym

Emilia i Franciszek Dubiel to roztańczone rodzeństwo, które w wieku zaledwie 8 i 10 lat zdobyło mistrzostwo Europy w kategorii jazz dance. Jak wpadli na pomysł, by zacząć tańczyć? Kto stoi za ich sukcesem?

Rodzeństwo ze Starego Sącza zdobyło mistrzostwo Europy

W kolejnym odcinku, gośćmi programu było mistrzowskie rodzeństwo – Emilia Dubiel – dziesięcioletnia mistrzyni Europy jazz dance w kategorii dziewcząt w grupie wiekowej 8-12 lat i Franciszek Dubiel – ośmioletni mistrz Europy jazz dance w kategorii chłopców w grupie wiekowej 8-12 lat. Towarzyszyła im także mama, Patrycja Grudzień-Dubiel.

Rodzeństwo trenuje jazz, modern jazz, balet i showdance przez 6 dni w tygodniu, po około 3 godziny. W środy, piątki i soboty specjalnie dojeżdżają do Krakowa – czyli 2 godziny od domu. W poniedziałki, wtorki i czwartki tańczą w studiu w swojej rodzinnej miejscowości.

Rodzice Emilii i Franka starają się inwestować w dzieci, dlatego chętnie wożą je na zajęcia. Na pomysł tańca wpadła siostra Franka, Emilia. Tańcem interesowała się już jako trzyletnia dziewczynka, kiedy to pierwszy raz próbowała tańczyć przed rodzicami. Rodzice najpierw zapisali ją na balet, jednak gdy zauważyli, że tańczy bardziej nowocześnie, postanowili zapisać ją na taniec.

Rodzeństwo ze Starego Sącza z mistrzostwem Europy
Rodzeństwo ze Starego Sącza z mistrzostwem Europy Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak Emilia i Franciszek rozpoczęli przygodę z tańcem?

Mama rodzeństwa podkreśla, że wiele zawdzięczają trenerce - Natalii Gap, finalistce programu You Can Dance.

- Akurat przez ten rok w szkole pracowała Natalia Gap, wielokrotna mistrzyni świata. Nie wyobrażamy sobie nikogo innego, jest to na najwyższym poziomie i od samego początku tak było. Myślę, że dzięki temu, że to się od razu zaczęło na wysokim poziomie, ta inwestycja i poświęcenie nie jest aż tak odczuwalne i aż tak nas nie kosztują – wyjaśnia mama rodzeństwa.

Franek zobaczył, jak tańczyła jego siostra i bardzo mu się to spodobało. Rodzeństwo ma jeszcze pięcioletnią siostrę, która także tańczy - odkąd skończyła około 4 lata. Mama rodzeństwa przyznaje, że jej dzieci są tanecznymi prekursorami w jej rodzinie, bo choć jej mąż przez krótki czas tańczył taniec towarzyski, dyscyplina ta nigdy nie była przez nich pielęgnowana.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości