Dunia Pacheco uczy Polki samoakceptacji. "Mają problem, żeby spojrzeć na siebie w lustrze"

Reporter:
Daria Pacańska
Dunia Pacheco o hejcie i rasizmie

Dunia Pacheco jest mentorką tańca. W życiu nie raz była narażona na hejt czy rasistowskie komentarze. Postanowiła jednak wykorzystać swoją wewnętrzną siłę i nauczyć kobiety samoakceptacji poprzez taniec, który stał się jej pasją.

Dunia Pacheco o samoakceptacji

Dunia Pacheco podkreśla, że kobiety, które do niej przychodzą na zajęcia, bardzo często nie potrafią powiedzieć niczego dobrego o sobie. Zaczynają wypowiedź od tego, czego w sobie nie lubią.

- W mojej pracy widzę kobiety, które się nie akceptują, mają problem, żeby spojrzeć na siebie w lustrze albo powiedzieć coś pozytywnego o sobie - zdradziła Dunia Pacheco.

Tancerka odbyła także długą drogę do akceptacji siebie. Jednak podkreśla, że pomimo wielu rasistowskich komentarzy, w Polsce spotkało ją bardzo dużo ciepła. Stara się wokół siebie mieć osoby, które ją szanują i akceptują.

- Zostałam po prostu zaakceptowana, z tym kolorem skóry, z takim nosem, czyli wszystko jest w porządku. Czego ja się czepiam? Był taki epizod, kiedy ja nie lubiłam swojego nosa, ponieważ w szkole śmiali się z tego, że mam batatowy nos, a mój nos jest bardzo afrykański i reprezentuje grupę etniczną o nazwie Bantu, więc im bardziej byłam odrzucana tutaj w Polsce przez kolor skóry, to tym bardziej wracałam do swoich korzeni, czyli chciałam więcej wiedzieć, czytać o tym - wyjaśniła mentorka tańca.

To wzmocniło jej poczucie tożsamości i zrozumiała, że nie powinna się chować i siebie wstydzić. Jednak, jak podkreśla, to trudna droga, bo trzeba samemu się obudzić i to zrozumieć.

Kampania społeczna "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie"

Kampanię zorganizowała projektantka mody, Marta Banaszek. Akcja ma pokazać, że należy zacząć realizować założenia ruchu "body positive" i zaakceptować naszą różnorodność. Wzięły w niej udział kobiety, które chcą zmieniać rzeczywistość i wspierać się nawzajem.

- Z racji mojego zawodu tancerki i instruktorki tańca, osoby, która pracuje z kobietami w Polsce i również za granicą nad samoakceptacją poprzez ruch, kiedy zostałam zaproszona - zgodziłam się od razu. Uważam, że trzeba jak najwięcej takich kampanii, takich akcji zrobić, pokazać. Ważne jest, żeby dawać przykład i pokazać kobiety, które robią to, ale też kobiety, które potrzebują tego wsparcia - powiedziała Dunia Pacheco.

Zobacz także:

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości