Newsy

8 maja - Dzień Zwycięstwa w Polsce. Burzliwa historia symbolicznego święta

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
parada wojska polskiego

Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone w Polsce 8 maja. Jednak jego nazwa, a nawet sama data obchodów zmieniały się przez lata. Dlaczego? Co dokładnie symbolizuje ten dzień?

Dzień Zwycięstwa 8 maja - co upamiętnia?

Dzież Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w 1945 roku. W Polsce był wcześniej obchodzony 9 maja - w okresie od końca wojny w 1945 r., aż do 2015 r. Było to dokładnie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności i funkcjonowało jako święto państwowe obchodzone 9 maja w krajach byłego bloku wschodniego i 8 maja m.in. w Polsce, Czechach, Francji.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

8 maja 1945 miało miejsce posiedzenie Rady Ministrów z udziałem prezydenta Krajowej Rady Narodowej. Pojawiało się kilka koncepcji w kwestii ustalenia daty tego święta, ale ostatecznie w Polsce Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja zostało ustanowione dekretem z 8 maja 1945 r., zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową z Bolesławem Bierutem na czele.

Obchody Dnia Zwycięstwa w PRL

W PRL ten dzień obchodzony był bardzo uroczyście, szczególnie w latach 1946–1989. W okresie 1945–1950 był też dniem wolnym od pracy. Przestał nim być na podstawie ustawy z 15 stycznia 1951 r. Dniem wolnym od pracy był ponownie w latach 1982-1989. Najważniejsze, organizowane zwykle z rozmachem obchody miały miejsce na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie.

Po 1990 r. nie organizowano już oficjalnych obchodów, ale w niektórych miastach jednostki wojskowe we współpracy z samorządami organizowały je lokalnie. Poza tym polscy żołnierze od czasu do czasu brali również udział w paradzie w Moskwie. Dzień Zwycięstwa obchodzony w Rosji 9 maja jest jednym z najważniejszych rosyjskich świąt.

Polacy nie chcieli świętować zwycięstwa wtedy, kiedy Rosjanie

Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności było oficjalnym świętem państwowym nad wyraz długo. W 2014 r. podkreślił to dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski. Zakończenie wojny w Europie i Polsce za bardzo kojarzone było z rosyjską wersją historii i jej udziałem w konflikcie, jako "wyzwoliciela". Z końcem marca 2015 r. ze względu zbliżającej się 70. rocznicy końca II wojny światowej w Europie, Prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja.

24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. Początkowo planowano dla święta 8 maja nazwę Narodowe Święto Zwycięstwa lub nawet całkowitego jego usunięcia z kalendarza świąt i obchodów. Później podjęta została decyzja, by nazwa święta obchodzonego 8 maja brzmiała Dzień Zwycięstwa.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: arkadiuszkomski/Getty Images

Pozostałe wiadomości