Ukrainki szukają dostępu do aborcji. "Wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej"

Z powodu wojny wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej. Gdzie uchodźczynie mogą wykonać zabieg aborcji?
Ukrainki szukają dostępu do aborcji
Źródło: Igor Ustynskyy/Getty Images
W czasie wojny wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej. Dlatego uchodźczynie z Ukrainy, które chcą przerwać ciążę, są wspierane przez aktywistki z Polski i Niemiec.

Aborcja dla Ukraińskich kobiet za darmo

Jak poinformowała Urszula Bertin z organizacji Ciocia Basia, w Berlinie powstała lista lekarzy, którzy zgodzili się przeprowadzać aborcję u ukraińskich kobiet nieodpłatnie i w odpowiednich warunkach.

"Inspirujące kobiety"

INSPIRUJACE kobiety_LEGOSZ
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

W tegorocznym raporcie o ludności, przygotowanym przez Fundusz Ludnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFPA) napisano:

"Konflikty, takie jak wojna w Ukrainie, mogą spowodować, że liczba niechcianych ciąż będzie 'zawrotna'. Dzieje się tak, ponieważ w czasie wojny wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej, a dostęp do środków antykoncepcyjnych jest ograniczony"

- Od 1 marca, bo wtedy zaczęłyśmy liczyć, do Aborcyjnego Dream Teamu i Kobiet w Sieci zwróciło się 158 osób, które podały wprost, że są z Ukrainy, uciekły przed wojną i potrzebują dostępu do aborcji w Polsce. Do całej Aborcji Bez Granic, czyli inicjatywy 6 organizacji (ADT, KWS, Women Help Women, Ciocia Basia, Abortion Support Network i Abortion Newtork Amsterdam), do 20 kwietnia odezwało się ponad 250 osób potrzebujących aborcji - mówiły przedstawicielki Aborcyjnego Dream Teamu (ADT) w rozmowie z Ewą Walas z kobieta.gazeta.pl.

Ukrainki są zaskoczone surowym prawem aborcyjnym w Polsce. W ich kraju aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny, a tabletki poronne są dostępne bez recepty.

- Przetłumaczyłyśmy protokoły zażywania tabletek aborcyjnych na ukraiński i rosyjski. Rozesłałyśmy je do ukraińskich organizacji kobiecych, żeby mogły nagłaśniać, że w Polsce da się zrobić aborcję, ale poza systemem. Staramy się też regularnie publikować te treści na naszych mediach społecznościowych - oznaczamy ukraińskojęzyczne media czy konta z dużą widocznością wśród osób z Ukrainy - tłumaczyły kobieta.gazeta.pl przedstawicielki ADT.

W Berlinie dostępna jest bezpłatna aborcja dla uchodźczyń

W Berlinie powstała lista lekarzy, którzy zdecydowali się za darmo i w godnych warunkach przeprowadzać aborcje. DW podaje, że uchodźczynie skorzystają z pomocy w Centrum Planowania Rodziny w dzielnicy Lichtenberg.

Organizację pomocy przeprowadza Ciocia Basia, czyli feministyczny kolektyw pomagający Polkom w uzyskaniu dostępu do legalnej aborcji w Berlinie. Jak czytamy na kobieta.gazeta.pl, organizacja pomaga w przeprowadzeniu formalności, zorganizowaniu wyjazdu, a w niektórych przypadkach oferuje także pomoc finansową. Koszt aborcji w Berlinie wynosi bowiem od 250 do 600 euro. Pomoc organizowana jest także na terenie Ukrainy.

- Dostęp do aborcji farmakologicznej to w sytuacji wojny najlepsze i najszybsze rozwiązanie. Mamy aktywistki we Lwowie, Kijowie, tabletki były dostarczane też na granicę polsko-ukraińską - mówiła Bertin w rozmowie z DW.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Igor Ustynskyy/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości