Aborcja dla Ukraińskich kobiet za darmo
Jak poinformowała Urszula Bertin z organizacji Ciocia Basia, w Berlinie powstała lista lekarzy, którzy zgodzili się przeprowadzać aborcję u ukraińskich kobiet nieodpłatnie i w odpowiednich warunkach.
"Inspirujące kobiety"
W tegorocznym raporcie o ludności, przygotowanym przez Fundusz Ludnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFPA) napisano:
"Konflikty, takie jak wojna w Ukrainie, mogą spowodować, że liczba niechcianych ciąż będzie 'zawrotna'. Dzieje się tak, ponieważ w czasie wojny wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej, a dostęp do środków antykoncepcyjnych jest ograniczony"
- Od 1 marca, bo wtedy zaczęłyśmy liczyć, do Aborcyjnego Dream Teamu i Kobiet w Sieci zwróciło się 158 osób, które podały wprost, że są z Ukrainy, uciekły przed wojną i potrzebują dostępu do aborcji w Polsce. Do całej Aborcji Bez Granic, czyli inicjatywy 6 organizacji (ADT, KWS, Women Help Women, Ciocia Basia, Abortion Support Network i Abortion Newtork Amsterdam), do 20 kwietnia odezwało się ponad 250 osób potrzebujących aborcji - mówiły przedstawicielki Aborcyjnego Dream Teamu (ADT) w rozmowie z Ewą Walas z kobieta.gazeta.pl.
Ukrainki są zaskoczone surowym prawem aborcyjnym w Polsce. W ich kraju aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny, a tabletki poronne są dostępne bez recepty.
- Przetłumaczyłyśmy protokoły zażywania tabletek aborcyjnych na ukraiński i rosyjski. Rozesłałyśmy je do ukraińskich organizacji kobiecych, żeby mogły nagłaśniać, że w Polsce da się zrobić aborcję, ale poza systemem. Staramy się też regularnie publikować te treści na naszych mediach społecznościowych - oznaczamy ukraińskojęzyczne media czy konta z dużą widocznością wśród osób z Ukrainy - tłumaczyły kobieta.gazeta.pl przedstawicielki ADT.
W Berlinie dostępna jest bezpłatna aborcja dla uchodźczyń
W Berlinie powstała lista lekarzy, którzy zdecydowali się za darmo i w godnych warunkach przeprowadzać aborcje. DW podaje, że uchodźczynie skorzystają z pomocy w Centrum Planowania Rodziny w dzielnicy Lichtenberg.
Organizację pomocy przeprowadza Ciocia Basia, czyli feministyczny kolektyw pomagający Polkom w uzyskaniu dostępu do legalnej aborcji w Berlinie. Jak czytamy na kobieta.gazeta.pl, organizacja pomaga w przeprowadzeniu formalności, zorganizowaniu wyjazdu, a w niektórych przypadkach oferuje także pomoc finansową. Koszt aborcji w Berlinie wynosi bowiem od 250 do 600 euro. Pomoc organizowana jest także na terenie Ukrainy.
- Dostęp do aborcji farmakologicznej to w sytuacji wojny najlepsze i najszybsze rozwiązanie. Mamy aktywistki we Lwowie, Kijowie, tabletki były dostarczane też na granicę polsko-ukraińską - mówiła Bertin w rozmowie z DW.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Angelina Jolie pokazała, czym bawi się ukraińska dziewczynka podczas wojny. "Nie wiedziała, co to"
- Kartki z pamiętnika matki. "Moje nieprzepracowane emocje do tego doprowadziły"
- W gdańskim szpitalu psychiatrycznym nie ma już miejsc dla dzieci. Placówka wstrzymała przyjęcia
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Daria Pacańska
Źródło: kobieta.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Igor Ustynskyy/Getty Images