Styl życia

Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć. Pomagają przybliżyć historię

Styl życia

Aktualizacja:
Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć

1 września obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, największego i najkrwawszego starcia w historii ludzkości. O jej przebiegu młodsze pokolenia dowiadują się z lekcji historii, opowieści pradziadków, ale i filmów. Oto zestawienie produkcji o II wojnie światowej, które obnażają okrucieństwo wojny.

Filmy o II wojnie światowej

Produkcje, które znalazły się w zestawieniu to subiektywny wybór z ogromnej wojennej filmografii. Część z nich bez problemu znajdziecie na kanałach TV lub platformach typu Player.pl. Choć nie wszystkie kadry oddają terror wojny, to przynajmniej pomagają przybliżyć historię.

Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć

"Życie jest piękne"

Film Roberta Benigniego jest jednym z najbardziej poruszających. Przedstawia on wojenny koszmar niejakiego Guido, który wraz z rodziną trafił do obozu koncentracyjnego. Mężczyzna chce uchronić swojego syna przed brutalną rzeczywistością i wmawia mu, że biorą udział w konkursie, w którym główną wygraną jest czołg.

"Szeregowiec Ryan"

To nagrodzona pięcioma Oscarami produkcja Stevena Spielberga. Fabuła filmu oparta jest na historii oddziału amerykańskich żołnierzy, który wyrusza za linię wroga. Ich celem jest odnalezienie tytułowego szeregowca, który jako jedyny z czterech braci - ocalał. Dramat ukazuje wielkie poświęcenie i bohaterstwo.

"Lista Schindlera"

To kolejno dzieło Stevena Spielberga. Reżyser wziął na warsztat prawdziwą historię niemieckiego przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym w Polsce ponad 1000 Żydów. Oskar Schindler stał się symbolem walki o ludzkie życie.

"Pianista"

Film Romana Polańskiego został oparty na prawdziwej historii Władysława Szpilmana, który podczas II wojny światowej ukrywał się w opuszczonej Warszawie. Wybitny kompozytor opisywał w pamiętniku swoje wojenne przeżycia, które stały się później kanwą do scenariusza.

Obok wymienionych produkcji, ukazujących ludzką tragedię, są też takie, które przełamują konwencję i przedstawiają dramat wojny w krzywym zwierciadle. Zaliczają się do nich m.in.: "Jojo Rabbit", "Bękarty wojny" czy "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Wieluń jest symbolem okrucieństwa tamtej wojny dla Polaków". Obchody rocznicy II wojny światowej w Wieluniu

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archive Holdings Inc./Getty Images

Pozostałe wiadomości