Newsy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony. Do kiedy przysługuje świadczenie?

Newsy

Moment RFCatherine Falls Commercial/Getty Images

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ferii. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Sprawdź, kto może ubiegać się pieniądze.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy

Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – przerwa w nauce związana jest ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie 4 stycznia rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 24 grudnia. Rodzice będą mogli ubiegać się o niego również w czasie przerwy od zajęć lekcyjnych - między 28 grudnia a 17 stycznia.

- Podjąłem decyzję, żeby zasiłek opiekuńczy był wypłacany także w trakcie ferii - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Zgodnie z przepisami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Świadczenie przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy. Jak ma działać? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wigilia 2020 - czy 24 grudnia obowiązują godziny dla seniorów?

Jak w tym roku będzie wyglądać Pasterka? Episkopat wydał komunikat

Wigilia z limitem osób: "Policja jest zobowiązana reagować". Co grozi za złamanie obostrzeń?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości