Wigilia 2020 - kontrole policji
Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka zaznaczył, że w kwestii obowiązujących przepisów dotyczących limitu liczby wigilijnych gości policjanci liczą na samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie.
- To szczególny rok, rok wielu wyrzeczeń spowodowanych epidemią. Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie - mówił rzecznik. Przypomniał przy tym, że policja jest zobowiązana reagować w przypadku chociażby zgłoszeń o łamaniu obostrzeń .
- A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo , co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa - podkreślił inspektor Marcin Ciarka.
Rzecznik KGP zaznaczył, że w związku z obowiązującymi w wigilię obostrzeniami policja nie planuje "specjalnych działań" prowadzonych pod jakąś nazwą.
- Będziemy zwyczajnie reagować, jak na inne zgłoszenia czy z własnej inicjatywy - zapowiedział. Co grozi za złamanie restrykcji?
Wigilia 2020 - jakie kary za złamanie obostrzeń?
Rzecznik komendanta głównego podkreślił, że jeśli policja otrzyma zgłoszenie o tym, że w budynku przebywa większa liczba osób niż dopuszczalna, to będzie musiała na takie zgłoszenie zareagować.
- Pamiętajmy, że policja będzie reagować na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia zasad epidemiologicznych , również i w tym zakresie - powiedział Marcin Ciarka.
Za łamanie obowiązujących obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym policja może nałożyć pouczenie i mandat karny w wysokości do 500 złotych. Może także sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które w drodze decyzji administracyjnej mogą orzec karę do 30 tysięcy złotych.
Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia
Najważniejsze obostrzenia obowiązujące podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia (do 27 grudnia 2020r.):
- utrzymywanie dystansu 1,5 metra między pieszymi (wyłączeni z tej restrykcji są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
- obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całym kraju
- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
- w przypadku wydarzeń organizowanych w domu w limit pięciu osób nie są wliczani domownicy, co oznacza, że na przykład na kolację wigilijną czy świąteczny obiad można zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób
- ograniczenie liczby osób w kościołach, maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych i obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 metra od innych osób oraz zakrywania nosa i ust
- gastronomia i restauracje działają wyłącznie "na wynos" i "na dowóz"
- zawieszona działalność hoteli, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków
- ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 procent liczby miejsc siedzących albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych
- w sklepach i galeriach handlowych ograniczona liczba klientów - maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
Nowe obostrzenia a sylwester i ferie. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Kwarantanna narodowa - odpowiadamy na pytania widzów. Co grozi za przemieszczanie się w sylwestra?
Nowe obostrzenia od 28 grudnia - jest rozporządzenie rządu. Co z kasynami?
Infolinia i strona www o szczepieniach przeciw COVID-19. Kto i kiedy może się zaszczepić?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, TVN24