Newsy

Czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte? Rzecznik rządu wyjaśnia

Newsy

Aktualizacja:
Avalon_Studio/Getty Images

Jak w dobie pandemii obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych? Na ten temat w programie "Graffiti" w Polsat News wypowiedział się rzecznik rządu, Piotr Müller.

Zmiany w obostrzeniach - strefy żółte i czerwone

Piotr Müller był gościem poniedziałkowego wydania programu "Graffiti" w Polsat News. Prowadzący Marcin Fijołek zapytał o zapowiadane zmiany w obostrzeniach w strefach żółtych i czerwonych.

Zmiany w obostrzeniach w strefach żółtych i czerwonych to kwestia kilku, maksymalnie kilkunastu dni; rozważamy również wprowadzenie ograniczenia dopuszczalnej liczby osób na weselach w strefie zielonej

- powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu wyjawił, że wszystkie szczegóły zostaną podane podczas odprawy premiera z wojewodami, która miała odbyć się w poniedziałek. Została ona jednak przesunięta. Mieliśmy dowiedzieć się, jakie zmiany zostaną wprowadzone w strefach największego ryzyka.

Jeżeli chodzi o ograniczenia, to znaczy obniżenie liczby osób, jeżeli chodzi o zgromadzenia czy wesela w strefie żółtej i czerwonej, ale również rozważamy strefę zieloną, żeby obniżyć tam liczbę osób (na weselach)

- powiedział Müller.

Czy będą obostrzenia 1 listopada?

W związku z tym padło także pytanie o coroczne wizyty na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

Rzecznik rządu mówił, że obecnie nie ma w rządzie dyskusji nt. zamknięcia cmentarzy w okolicach 1 listopada i uroczystości Wszystkich Świętych.

Müller tłumaczył też, że gdy w kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki mówił, że koronawirusa nie trzeba się już bać, to w Polsce dziennie był bardzo niski stopień zachorowań.

Nigdy premier nie powiedział, że nie ma koronawirusa

- podkreślił rzecznik rządu.

Zakazy w strefie żółtej i czerwonej

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 nowych przypadkach zakażenia koronawirusa i śmierci kolejnych 29 osób. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wyniosła tym samym 102 tys. 80 osoby. Z czego zmarło 2 tys. 659 osób.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Szpitale alarmują. Brakuje specyfiku dla chorych na COVID-19

Jak religia wpływa na dietę? Pokarmowe tematy tabu w niektórych społeczeństwach szokują

Czy szkoły zostaną zamknięte? "Zamykanie uczniów w domach nie jest najlepszym rozwiązaniem"

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości