Moda i Uroda

Kolorowy ptak i najbardziej stylowa babcia na świecie. Kim jest Iris Apfel?

Moda i Uroda

Iris Apfel nigdy nie chciała zostać ikoną mody. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ale los i jej charakterystyczny styl sprawił, że w sieci robi furorę jako modowa influencerka. Ma 99 lat i nie zwalnia tempa. Poznajcie najbardziej stylową babcię w show-biznesie!

Iris Apfel - kariera

Można powiedzieć, że Apfel miłość do mody ma po prostu we krwi. Urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku, jako dziecko właścicielki butiku z odzieżą oraz biznesmena z branży szklarskiej, którego wyróżniał nonszalancki styl. Mimo pochodzenia z rodziny z modowymi zainteresowaniami, nic nie wskazywało na to, że Iris podąży również tą drogą.

W młodości usłyszała: "Nie jesteś ładna. I nigdy taka nie będziesz. Ale masz do zaoferowania coś lepszego. Jesteś interesująca". Początkowo zajęła się więc projektowaniem wnętrz. Jej wizje i projekty wyprzedzały panujące trendy, przez co nie każdy potrafił je zrozumieć. Gdy świat wielbił minimalizm, ona pozostawała wierna barokowi . Zaczęła tworzyć reprodukcje historycznych tkanin obiciowych z XVII, XVIII, XIX i początku XX wieku, równocześnie szyjąc sobie z nich ubrania. Wyjątkowy charakter tych materiałów przysporzył jej niezwykłych klientów - wśród których było m.in. dziewięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Szukała wraz z mężem inspiracji na całym świecie. Nie bała się ryzykownych trendów i rozwiązań.

- We wszystkich najlepszych domach było coś naszego. A że każdy pragnął, żeby jego dom był wyjątkowy, szybko zaczęły mi się kończyć inspiracje. W ich poszukiwaniu dwa razy do roku wyjeżdżaliśmy do Europy. Z każdej podróży wysyłaliśmy do Stanów statkiem kontener pełen mebli, dodatków, tkani i ubrań. Moi klienci czuli się wyjątkowi - wspominała w jednym z wywiadów.

Nagła popularność Iris Apfel

Iris była znana tylko w pewnych kręgach, lecz dla większości pozostawała anonimowa. Wszystko zmieniło się w 2005 roku, kiedy kurator nowojorskiego Costume Institute w Metropolitan Museum of Art's poprosił ją o wypożyczenie jednej z największych kolekcji biżuterii w Stanach Zjednoczonych, która była jej własnością. Wystawa okazała się ogromnym sukcesem, a Iris nagle stała się sławna. Najpierw jej sylwetkę opisał amerykański "Vogue", a potem inne magazyny na całym świecie.

Drzwi do świata mody otworzyły się dla niej, gdy miała już 84 lata. Wciąż jednak czuła się młoda i mówiła, że jest najstarszą nastolatką na świecie. 15 lat później ma 1,6 mln obserwujących na Instagramie i cały czas wyróżnia się miłością do ubrań o architektonicznych formach oraz warstwowo nakładanej biżuterii . Co więcej - w sieci udziela nawet modowych porad, a jej stylizacje są inspiracją dla wielu kobiet.

- To nadzieja dla wszystkich, którzy mają wymówkę, że na coś są za starzy. Nigdy się nie jest na coś za starym. Jeżeli się tego chce, to nie należy się oglądać, co o tym myślą inni - zrobić to dla siebie po prostu - stwierdził w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop.

Cytaty Iris Apfel

Wiadomo, że Iris Apfel miała duży wpływ na świat mody. Była też jedną z pierwszych kobiet w Stanach Zjednoczonych, które zaczęły w latach 40. XX wieku nosić dżinsy .

- Wyobraźcie sobie, że na początku nie chcieli mi ich sprzedać! Chodziłam jednak tak długo do sklepu, że w końcu mieli mnie zwyczajnie dość i znaleźli chłopięcy model, który na mnie pasował - opowiadała infuencerka.

Wielką popularnością cieszą się również jej cytaty:

  • "Wciąż uwielbiam zakupy. Niestety robię je tylko raz na tydzień. Dlaczego? W sklepie znowu mam dziewiętnaście lat, a potem jestem tak zmęczona, że muszę się wczołgiwać do samochodu"
  • "Nie bawię się w ocenianie ubrań innych ludzi. Naprawdę lepiej być zadowoloną z życia, niż modną "
  • "Nie lubię ładnych ludzi. Ładne dziewczyny uważają się za wyjątkowe, a to tylko złudzenie. Z czasem, szybciej niż się tego spodziewają, zostają z niczym. A ja musiałam sama coś stworzyć"
  • "Trzeba wychodzić, ubierać się i wychodzić. Ja wciąż chcę być w świecie, być dla świata. A wielu starszych ludzi się poddaje. Często na pytanie, jak się pani czuje, opowiadam: nie wiem, ale wciąż stoję. Bierzcie ze mnie przykład!"

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości